FOTO: Alba Iulia a ieșit, din nou, în stradă! Sute de protestatari au cerut schimbarea sistemului

Joi seara albaiulienii au ieșit din nou în stradă, solidari cu protestele care se desfășoară în București și în alte orașe ale țării. Ei vor schimbarea sistemului și eliminarea corupției, considerând că problemele care există în România nu se vor rezolva doar prin demisiile prezentate ieri la Guvern.

protest la Alba Iulia28Potrivit anunțului postat pe rețeaua de socializare Facebook, protestatarii se vor deplasa traseul Prefectură – Centru – Moților – Stadion – Mercur – Piața Cetate – Bulevardul Transilvaniei.

ELIT

Organizatorii i-au rugat pe participanți să fie civilizați și disciplinați, să aibă ”un limbaj cât de cât decent deoarece este vorba de bunul simț și respectul oferit față de cei din jur”.

CITEȘTE ȘI: FOTO, VIDEO Alba Iulia a ieșit în stradă! Peste o mie de persoane au protestat împotriva corupției și a partidelor politice

”Pe cei care sunt răuvoitori nu îi băgați în seamă, nu participați la actele lor, dacă vedeți ceva în neregulă din partea lor vă rog vorbiți cu personalul din cadrul Poliției și Jandarmeriei. Poliția și Jandarmeria încearcă tot posibilul să își facă datoria și obligația față de noi, le mulțumim și înțelegem că nu le este ușor!”, se arată pe pagina evenimentului.

protest la Alba Iulia01UPDATE ora 21.40: Marșul s-a încheiat după ora 21.30. Protestatarii au aplaudat când au trecut pe lângă Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia, iar la Monumentul Eroilor de pe Bulevardul Transilvaniei din Alba Iulia au îngenuncheat ținând un moment de reculegere pentru victimele tragediei din clubul bucureștean colectiv.

UPDATE ora 20.30: Coloana de protestatari continuă să marșăluiască pașnic, scandând lozinci precum “Păcat, păcat de sângele vărsat!”, “PSD și PNL, aceași mizerie!”, “Dacă vă pasă, ieșiți din casa”, “Nu stați la balcoane, că muriți de foame!”.

Un moment mai special a fost când manifestanții, aflați pe strada Calea Moților, au cântat imnul național „Deșteaptă-te române!” și au fluturat steaguri tricolore.

Tinerii care și-au pierdut viața sau au fost răniți în incendiul de la Colectiv au fost pomenți și în această seară la protestul din Alba Iulia, unde s-a scandat: “Păcat, păcat de sângele vărsat!” și “Colectiv!”

La un moemnt dat, un grup din coloana de manifestanți a scandat “Hava, Hava va veni și vremea ta!”.

În zona benzinăriei OMV, la vederea unui camion încărcat cu lemne ce venea din zona Munților Apuseni protestatarii au început să huiduie și să strige “Hoții, hoții!”

UPDATE: Participanții la miting s-au întâlnit la ora 19.00, în fața Prefecturii Alba. Au adus cu ei steaguri și pancarte pe care era scris: ”Ieșiți din casă dacă vă pasă”; ”Singura soluție este o nouă Revoluție”; ”De la Alba până la Mare toată lumea vrea schimbare”; ”Ne-am săturat cât ne-ați furat”; Vrem educație nu figurație”.

Au venit la protest cetățeni de toate vârstele. Ei au spus că sunt nemulțumiți de sistemul economic și social din România: ”Nu poți rezolva nimic în țara asta dacă nu dai șpagă”, a spus o albaiuliancă.

La ora 19.45 protestatarii au plecat în marș pe B-dul Tudor Vladimirescu, spre Cetate, scandând lozinci anti guvernamentale și împotriva Patriarhului Daniel.

————————————————-

Reamintim că cetățenii României au început să-și strige nemulțumirile în stradă, la început în București, apoi și în alte orașe, după tragedia produsă în Clubul ”Colectiv”, unde a izbucnit un incendiu în urma căruia au murit până în prezent 32 de persoane. Alte aproximativ 130 de persoane sunt internate în mai multe spitale din Capitală, peste 50 fiind în stare critică şi gravă. Oamenii consideră că dacă nivelul corupției nu ar fi ajuns la o cotă foarte mare incidentul putea fi evitat.

Citește și 10 tineri din Sebeș, în stradă, în semn de solidaritate cu protestele din țară, în urma tragediei din clubul Colectiv

Citește și Marș în TĂCERE cu peste 1.000 de persoane, la Alba Iulia, în memoria victimelor din club Colectiv. Tineri cu lumânări, steaguri tricolore și lacrimi în ochi

Citește și FOTO, VIDEO Rugăciuni, flori și lumânări, la Alba Iulia, în memoria victimelor din clubul Colectiv 

Citește și Mesajul transmis de Mitropolitul Clujului, Andrei Andreicuț, către preoți și credincioși, în urma tragediei din București

Citește și Numărul donatorilor de sânge a crescut și la Alba Iulia. O parte au venit special pentru victimele tragediei din București

Citește și Lumânări și la Alba Iulia, în fața Catedralei Reîntregirii Neamului, în memoria victimelor de la Club Colectiv din Capitală

Citește și Ce se va cere la protestul din Alba Iulia după demisia Guvernului Ponta și a primarului Piedone

Citește și Protest în Capitală, cu peste 20.000 de persoane, după tragedia din club Colectiv. ”Ponta, Oprea, Piedone demisia!”

Citește și Mesajul unui tânăr teolog din Alba Iulia, pentru protestatari: ”Milităm pentru un mare RAHAT fără să gândim că am devenit marionetele forurilor ce ne conduc”

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

27 Comentarii

trist 5 noiembrie 2015 at 20:47

Foarte multi membrii PNL la miting , o gramada de pitipoance angajate la PoZdru , inclusiv sotia lui Albani . Pai deagilor daca vreti schimbarea clasei politice incepeti cu demisia lui Hava si a lui Dumitrel !

antiPeNaL 5 noiembrie 2015 at 21:19

Asa e… JENANT ! Si-au trimis emisarii ca nu cumva sa mai indrazneasca cineva sa mearga pe la portile liderilor locali penelisti si sa-i huiduie ! Mergeti copii acasa ca suteti penibili !

pilu 5 noiembrie 2015 at 21:15

Pai multi din cei de acolo fac parte din sistem, ce le mai trebuie ? S-au obisnuit cu plimbarea de seara si vad ca le place. Tineti-o tot asa ca-i bine. Maine seara va astept cu torte.

petru 5 noiembrie 2015 at 21:34

Sistemul ticalosit din Alba functioneaza de vreo 21 de ani, ar fii cazul sa plece acolo unde-i e locul: la Aiud.

HH 5 noiembrie 2015 at 22:08

DACA hAVA, DUMITREL, PERES, ATANASIU, DARZU, FLOREA, NEGRUT, POTOR NU SUNT SUBIECTI, NU SE CERE PLECAREA LOR, ATUNCI DESPRE CE VORBIM ?! SAU NOI IN ALBA VREM SCHIMBARE DOAR IN ALTE ORASE SI NU CREDEM CA TREBUIE SA SCHIMBAM SI NOI CEVA, SA DISPARA „FETELE TRISTE ” CARE NE-AU CONDUS, CARE AU POLITIZAT TOTUL IN JEDET, CU FIRMELE LOR PRIETENE, CU CLIENTELA LOR, , AROGANTA….
ORICE SHIMBARE DE FOND NU-L POATE EXCLUDE PE hAVA PREZENT DE PESTE 20 DE ANI IN ” PRIMUL ESALON” AL POLITICII DIN ALBA SI CHIAR SI LA NIVEL NATIONAL !

@HH 5 noiembrie 2015 at 23:32

Ba idiotule, pe Dumitrel, pe Hava i-au ales oamenii din oras, daca nu ii doreau, nu ii votau! Nu aia e schimbarea despre care vorbim. De ce sa-i schimbam?? Ca nu-i vrei tu??? Ei au fost votati de majoritatea cetatenilor, chiar pe valul USL, chiar cu delatiuni, chiar cu criza economica. Esti un bou.

HH 6 noiembrie 2015 at 9:50

DOMNULE ;
1. PE TOTI CEI CARE SUNT IN PARLAMENT I-A ALES CINEVA , NU AU VENIT SI S-AU IMPUS CU FORTA !!!
2. DACA VORBIM DESPRE SCHIMBAREA SISTEMULUI , DESPRE UN ALT FEL DE A FACE POLITICA SI ADMINISTRATIE – FARA GASTI DE PARTID HRANITE DIN BANUL PUBLIC, FARA POLITIZAREA INSTITUTIILOR, FARA SPAGA, FARA CONTRACTE SI LICITATII CU DEDICATIE….. _ NU AVEM CUM SA-I OMITEM PE ACESTI ” LIDERI” CARE SUNT ” LA BUTOANE” DE PESTE 20 DE ANI IN ALBA !
3. ASTA DACA VREM CA ” SCHIMBAREA” SA SE PRODUCA SI AICI, CA DACA NOI NE REFERIM DOAR LA SCHIMBARI DIB ZALAU, BUZAU , TULCEA SAU… BUCURESTI ATUNCI DA – PUTEM SAI OMITEM PE POLITRUCII NOSTRII, DACA NU ….. !!!
4. LIMBAJUL TAU ESTE SUBMEDIOCRU !

cucu 6 noiembrie 2015 at 10:27

HH, ai dreptate……de fapt prostalaul ala de pedelist care il pupa in fund pe hava uita ca si piedone a fost ales cu vreo 70% la un moment dat. deci imbecilitatea asta cu….’oamenii i-au ales” este chiar imbecilitate
ales a fost si ticalosul de atanasiu, si ticalosul de peres….si tontul de darzu

Robert Rafael 6 noiembrie 2015 at 0:31

“PSD și PNL, aceași mizerie!”
UPDATE!! Nu s-a scandat asa ceva. Nu a fost implicata nici o culoare politica. „Toate partidele, aceasi mizerie!” Singura culoare politica, negrul. Negrul de doliu in care suntem de ani buni. Un doliu din care nu mai iesim pana nu se termina cu toata mafia politica. Un doliu in care ne vom afla mereu daca nu angajam oameni calificati sa administreze aceasta tara, acest popor.

antiPeNaL 6 noiembrie 2015 at 8:19

Vrei sa urc undeva inregistrarea cu ce ati scandat ? Da de fapt ce mai conteaza… Cand vorbesti de negru te referi la „omul ce culoare” din poza 9 ? Cu cat l-ati platit pe acel garoi si pe inca cativa ca el care erau cu voi ?

Lucu 6 noiembrie 2015 at 7:16

Eu nu mai inteleg nimic.Si pe vremea lui Basescu, tot in Alba Iulia, se striga in strada: “PSD și PNL, aceași mizerie!”, “Dacă vă pasă, ieșiți din casa”, “Nu stați la balcoane, că muriți de foame!”.Acum, dupa ce guvernul Ponta a reusit sa elimine greselile guvernarii trecute si sa aduca fericirea in casa romanilor,(salarii marite, pensii marite, reducerea tva, samd) se striga tot asa?

cainesff 6 noiembrie 2015 at 8:15

stie cineva cum o cheama pe fata cu afisul generatia rock care apare in poza 27?

Florin Teodoru 6 noiembrie 2015 at 9:28

Te-ai indragostit de ea?

Florin Teodoru 6 noiembrie 2015 at 9:29

Si aseara, a fel ca miercuri seara, au fost infiltrati oameni din toate partidele politice. PDS, PNL, PMP, aseara nu i-am mai vazut pe M10.

fane de la sifoane 6 noiembrie 2015 at 9:34

a venit gunoiu de babischi… sa dea el sfaturi… le-am vazut si p-alealalte gunoaie din alealate partide… au fost si din M10 am vazut cel putin 2 gunoaie

pilu 6 noiembrie 2015 at 11:40

Pai cum sa nu vina revolutionarul sef care este doctor in manipulare. Are doctoratul luat in ’89 cu magna cum laude.

Avram Iancu 6 noiembrie 2015 at 9:30

SEBESENI, TREZITI-VA ! SEBESENI,TREZITI-VA !
SEBESENI, TREZITI-VA ! SEBESENI,TREZITI-VA !
SEBESENI, TREZITI-VA ! SEBESENI, TREZITI-VA !
SEBESENI, TREZITI-VA ! SEBESENI, TREZITI-VA !
SEBESENI, TREZITI-VA ! SEBESENI, TREZITI-VA !
SEBESENI, TREZITI-VA ! SEBESENI, TREZITI-VA !
SEBESENI, TREZITI-VA ! SEBESENI, TREZITI-VA !
SEBESENI, TREZITI-VA ! SEBESENI, TREZITI-VA !
SEBESENI, TREZITI-VA ! SEBESENI, TREZITI-VA !
SEBESENI, TREZITI-VA ! SEBESENI, TREZITI-VA !

Platitor 6 noiembrie 2015 at 9:43

Bravo mai copii NU MAI ACCEPTATI SA FITIT MANIPULATI DE INCOMPENTII, care va trimit sa scandati. Pt ca voi nu o sa aveti nimic de castigat. Atata vreme cat ii avem pe tovarasii cu Musteata in fruntea conducerii pe plan local nu vor venii marii investitori.
S-a ridicat Sebesul, Blajul, Cugirul pe plan economic, dar ALBA IULIA sta tot pe loc.

postacu pesedist 6 noiembrie 2015 at 9:44

Cugetarea zilei:unde ne sunt politicienii?
unde e darzu, hava,potor, florin roman,jidveianu?
nici un articol, nici o crestere de subventii agricole, o chestie ceva?
realizati cat pierde media locala? in fond toate articolele erau platite.spream sa aceasta revolta sa se termine repede.sunt rate de platit la leasinguri.

Marius Rusu 6 noiembrie 2015 at 10:16

Adevărul e că-i plin de membri M10 în Alba Iulia. Zeci, sute, chiar mii. Și-s peste tot, la toate protestele. Io cred că-i ceva dubios cu ei. Par oameni buni, cinstiți, care chiar vor să schimbe ceva în societate. Îi clar că ăștia or înțeles greșit cum stă treaba cu partidele politice. La naiba!

Costel* 6 noiembrie 2015 at 12:33

Trupa acelei babe comuniste vejnic alcoolizata precum mafiotul Basescu vorbeste de democratie ?

pilu 6 noiembrie 2015 at 11:44

A fost detectat un comentariu duplicat; se pare că deja ai spus asta!
Si atunci unde-i comentariul ?

Mirel 6 noiembrie 2015 at 15:52

Nici lozinci nu stiti scrie, bai mucosilor.

fane de la sifoane 6 noiembrie 2015 at 16:18

nu vrei sa vii sa le scrii tu mai distrusule?

Bula 6 noiembrie 2015 at 18:02

Ba voi sunteti prosti ….cu o justitie care te lucreaza sub acoperire ,undeground si cu functionari tampiti si binisor platiti nu aveti nicio sansa in rom ania..pa !

petru 6 noiembrie 2015 at 19:12

In poza nr 9 vad un tanar frumos si liber mai brunetel asa… care cere educatie.
Pai mai baiete educatia nu ti-o poate turna scoala cu tolcerul in cap, educatia se dobandeste cu multa munca si vointa de carte.
Ia si tu exemplul olimpicilor din judet care merg la aceleasi scoli si pune mana si citeste nu numai etichete de bauturi si tagari .
Daca toti de la miting sunt ca tine se duce pe pix tara asta.

nu conteaza 7 noiembrie 2015 at 13:42

@petru – Esti un rasist. Nu stii nimic despre tanarul din poza!