Unirea Alba Iulia - Olimpia Aiud 41AFC Unirea 1924 Alba Iulia și Olimpia Aiud au remizat în etapa a 17-a a Ligii a IV-a, pe „Cetate”, meci încheiat cu scorul de 0-0.

O surpriză de proporții s-a înregistrat la Pianu, unde CS Ocna Mureș a învins echipa clasată pe locul secund înaintea rundei, în vreme ce la Valea Lungă, Gaz Metan a remizat cu Rapid Teiuș, primele puncte din retur pentru ambele grupări.

Dacă prima repriză a fost anostă pe stadionul albaiulian, în actul secund jocul s-a animat. Uniriștii au ratat două ocazii prin Al. Popa și Scrob, dar în final aiudenii s-au dovedit periculoși. Mai întâi, elevii lui Remus Țălnar au solicitat un penalty, iar apoi în minutul 88, I. Marian nu a ajuns la un balon în careul mic. Și emoțiile au continuat apoi la buturile Olimpiei, când în minutul 90 Oancea nu a lovit bine balonul, din poziție favorabilă.

Marcată de plecările din intersezon, Unirea Alba Iulia rămâne fără victorie în primăvară, iar aiudenii nu au cunoscut gustul eșecului după două confruntări din retur

În celelalte partide:

*Gaz Metan Valea Lungă – Rapid CFR Teiuș 1-1 (0-1): S. Vasiu (85)/ R. Domșa (35)

*ASC Pianu – CS Ocna Mureș 1-2 (0-1): Șandru (90)/ Kiss (21), Cotoară (min. 73, din penalty) – contestat de gazde, care consideră că faultul s-a produs în afara careului.

În faza următoare, Al. Sârbu (ASC Pianu) a fost eliminat.

*Energia Săsciori – Dalia Sport Daia Română 1-1 (0-0):  E Dragomir (77) / Cătălina (87)

*Inter Ciugud – CIL Blaj 4-0 (1-0): Iouraș (6), M. Oprișan (51, 70), Gherman (81)

*Viitorul Spicul Daia – Euro Șpring 1-2 (1-1): G. Scheau (17)/ Dugulan (14), M. Popa (66)

[nggallery id=1755]

Denisa Mărcuș și Miruna Măda, cicliști din Alba, pe podium la Triada MTB Avrig

Denisa Mărcuș și Miruna Măda, cicliști din Alba, pe podium la Triada MTB Avrig Cicliștii din Alba legitimați la CSM Mediaș au realizat rezultate de apreciat la primul concurs de mountain bike din acest an disputată în zona Transilvaniei. Triada MTB Avrig s-a desfășurat pe parcursul a două zile, adresandu-se cicliștilor amatori, dar și celor […]