Elevii fac bani pentru proiecte din valorificarea deşeurilor
În acest an şcolar, la Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazul” Alba Iulia se va derula proiectul intitulat „Schimbarea începe cu tine”, proiect ecologic care şi-a propus educarea celor care în cei 4 ani de colegiu spun c sunt acas, sunt o familie, ne-a informat Daniela Filimon, purttorul de cuvânt al liceului. Iniţiatoarea acestui proiect este prof. Adela Tudor, iar coordonatorii întregii activitţi sunt prof. Carmen Roman şi Consiliul Elevilor.
„Protejarea mediului înconjurtor şi, mai ales a mediului în care ne desfşurm activitatea sunt probleme ce ne preocup tot mai mult. Astfel, dac toţi ne dorim un ambient plcut, prielnic activitţilor cotidiene, trebuie s ni-l amenajm. Asta presupune efort, disciplin sau, mai mult, autodisciplin, voinţ şi solidaritate. Se spune, pe bun dreptate, c trebuie s te schimbi întâi tu şi apoi lumea sau, la fel de bine, o vorb înţelept din popor zice c &Â171;omul sfinţeşte locul&Â187;”, a declarat prof. Adela Tudor.
Prima activitate din proiect a debutat cu identificarea unei „zone eco” în colegiu, informarea intern realizându-se prin afişe şi pliante ce vizeaz educaţia ecologic. Urmeaz activitţi de colectare şi sortare selectiv a deşeurilor prin turtirea PET-urilor, desfacerea cutiilor din carton etc. Apoi, se va înfiinţa fondul eco, care va fi gestionat de Consiliul Elevilor pentru alte proiecte educative. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)