Economistul Radu Georgescu: În România, Chanel N°5 costă 1.298 lei, în USA costă 258 lei. De ce americanii vor avea prețuri mult mai mici ca la noi, chiar și cu taxe vamale
Economistul Radu Georgescu: În România, Chanel N°5 costă 1.298 lei, în USA costă 258 lei. De ce americanii vor avea prețuri mult mai mici ca la noi, chiar și cu taxe vamale
Economistul Radu Georgescu explică din nou într-un material postat în mediul online de ce în România parfumul Chanel N°5 costă 1.298 lei, iar în USA costă 258 lei, mai exact, de ce americanii vor avea prețuri mult mai mici ca la noi, chiar și cu taxe vamale.
”Săptămâna trecuta am scris un articol în care am explicat că aceeași mașină este mai scumpă în România decât în USA: O Honda CR-V (mașina pe care o conduc) în Romania este 45.000 euro, iar în USA este 32.000 $. Ups!
De asemenea, am explicat că în România benzina este mai scumpă cu 90% față de USA. Un litru de benzină costă în România 7,24 lei, iar în USA 3,82 lei. Woow!
Citește și: Radu Georgescu, despre economia României: ”Ai văzut filmul Don’t Look Up? Noi suntem în acest film”

USA are cea mai mică formă de taxare a comerțului și a consumului de pe planeta Pământ:
-USA nu are TVA
-USA nu are accize
-USA avea cele mai mici taxe vamale
Din acest motiv toate prețurile din USA sunt mai mici. Chiar și comparat cu România.
Pe scurt, produsele americane care vin în Europa / România au o taxare mult mai mare decât produsele europene care ajung în USA. Acum americanii spun, „OK. Vom pune taxe vamale pe produsele voastre astfel încât nivelul de taxare din USA să ajungă la același nivel de taxare ca la voi”. Orice CEO și CFO de companie de pe planeta Pământ ar face acest lucru.
Un tip a scris un comentariu la articolul meu că nu am dreptate. Că prețurile vor crește pentru americani.
„–Bobiță, nu avea tu grijă de americani! Și dacă pun Taxe Vamale de 25%, prețurile în USA tot vor fi mult mai mici decât în România. Plus, probabil nu știi Bobiță, salariul mediu în USA este de 4 ori mai mare decât în România. Bobiță, tu ar trebui să te întrebi de ce noi plătim TVA, accize și americanii nu plătesc.
– De ce nu avem și noi benzina 3,8 lei ca americanii
– De ce plătim 40% mai mult pe aceeași mașină
– De ce nu avem și noi salariul mediu net de 4.200 $ ca în USA”
Poți să mă bați, dar nu înțeleg această logică. Noi suntem preocupați ce fac americanii cu politica lor economică, dar nu încercăm să înțelegem sistemul de taxare din România.
Pentru că este duminică, m-am gândit să-ți fac o comparație la parfum. Chanel N°5 este parfumul de top pentru Chanel. Pentru cei care nu știu, Chanel este un parfum franțuzesc. În România, Chanel N°5 costă 1.298 lei (vezi aici https://www.notino.ro/chanel/no5-eau-de-parfum-pentru-femei/).
În USA costă 258 lei. Adică în USA este cu 80% discount față de România. Mergi pe https://www.walmart.com/ si tastezi Chanel No. 5 Eau de Parfum Spray, Perfume for Women, 3.4 oz / 100 ml.
Am comparat 2 parfumuri originale, nu am luat parfumuri făcute pe vas în găleți.
„ Pai de ce sunt aceste diferențe de prețuri?
– Bobiță, ți-am explicat.
– USA nu are TVA, accize, iar Taxele Vamale sunt mai mici decât în Europa. Pe scurt, USA are o taxare mult mai mică decât Europa.
– USA vrea să ducă nivelul de taxare din USA pentru produsele europene la același nivel de taxare pe care îl au produsele americane în Europa.
– Acum ai înțeles cum funcționează taxarea, Bobiță?”, a explicat economistul pe rețelele de socializare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]
PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card
Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]








