După un deceniu în “alb-negru”, portarul Cătălin Suciu a plecat la Industria Galda | Boancă a ajuns la ACS Dumbrăvița
Portarul Cătălin Suciu a părăsit Unirea Alba Iulia, club la care a evoluat în ultimul deceniu, pentru a evolua
în retur la o altă divizionară terță, Industria Galda, echipă din localitatea sa natală.
Goalkeeperul în vârstă de 20 de ani, un obișnuit al loturilor naționale de juniori în anii trecuți, și-a reziliat contractul cu echipa din Cetatea Marii Uniri și va semna pentru un an și jumătate cu gruparea pregătită de Paul Ciucă. “La Unirea am evoluat întreaga carieră până în prezent, deci este clar că sunt gânduri bune la despărțire. Aici m-am format ca și fotbalist și trebuie să le mulțumesc colegilor, antrenorilor și conducătorilor”, a spus Suciu.
Despărțirea survine pe fondul problemelor financiare din ultimele luni la Unirea Alba Iulia, Suciu acceptând să renunțe la salariile restante pentru a-și primi documentele, asta după ce, în toamnă, la meciul direct din Cupa României, fostul unirist a eliminat Industria prin pararea penalty-ului executat de R. Trif, iar Unirea a ajuns să joace în “16”-imile de finală, la Zlatna, cu FCSB. “Oarecum se poate spune că mă întorc acasă, ținând cont că sunt stabilit în Galda de Jos. Aveam nevoie de o schimbare, iar acest transfer reprezintă o provocare, un nou început. Vreau să încep cu dreptul activitatea la Industria, pe termen scurt să reușim să ne atingem obiectivul”, a mai adăugat Cătălin Suciu, care în urmă cu trei an s-a aflat în cantonament centralizat cu FCSB. În vară, Unirea Alba Iulia l-a înregimentat pe Rareș Sporea, de la Performanța Ighiu, iar în prima parte a campionatului acesta a luat prim-planul în privința titularizării.
*A noua plecare…
Industria l-a curtat în această perioadă și pe Sporea, care însă a fost convins să rămână sub comanda lui Adrian Bicheși. Aducerea lui Suciu convine formației găldene, în condițiile în care Paul Ciucă avea la îndemână variantele Iancău și juniorul Lepădat (e posibil ca ultimul să plece în noile condiții). Căt. Suciu este al doilea fotbalist al Unirii Alba Iulia, după atacantul S. Mureșan, ce a ajuns în această pauză invernală la Industria. Pe de altă parte, “alb-negrii” au bifat a 9-a plecare din efectivul turului, după cum urmează: R. Ivan (UTA Arad), S. Mureșan și Căt. Suciu (Industria Galda), Vitinha și P. Păcurar (Metalurgistul Cugir), Cl. Oara (CSU Alba Iulia), Goguța (și-a reziliat contractul), F. Morar și Cl. Marcu (CS Ocna Mureș).
*Boancă, la ACS Dumbrăvița
În schimb, găldenii l-au pierdut pe Ioan Boancă, apărătorul lateral stânga, ce a ajuns la ACS Dumbrăvița, colega de serie, fundașul fiind prezentat în mod oficial de echipa din Banat. “Mă bucur că am ajuns aici, la o echipă aflată la un nivel mai ridicat, cu condiții deosebite. Era nevoie de o schimbare în carieră, iar Dumbrăvița se potrivește pe stilul meu de joc”, a spus fostul găldean într-o conferință de presă a clubului din Timiș, clasat pe poziția a 4-a în Seria a 4-a, după încheierea turului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada,
Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Măda, cu curse în două zile consecutive! Un weekend de poveste pentru cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia! Reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au reușit rezultate excelente în […]
FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria
Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria Rezultat excelent repurtat de „leuți”, LPS Sebeș Under 11 terminând pe locul 3 la un puternic turneu internațional de la Salzburg (Austria). Citește și: FOTO: LPS Sebeș, locul […]
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]









