După meciul CSU Alba Iulia – Sepsi Sf. Gheorghe, UDMR acuză gazdele și Federația de Baschet de discriminare

UDMR a depus, marţi, un denunţ la Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) după ce, în timpul meciului de baschet CSU Alba Iulia – Sepsi Sf. Gheorghe disputat luni, un suporter al echipei din Sfântu Gheorghe a fost condus afară din sală „pentru simplul motiv că avea în mână un steag secuiesc”.

UDMR condamnă, potrivit unui comunicat transmis marţi, gestul „total lipsit de etică şi corectitudine al organizatorilor”, în condiţiile în care în sala în care a avut loc meciul erau mai multe steaguri, printre care şi cel american, „dar numai steagul secuiesc i-a înfuriat pe organizatori”.

ELIT

În paralel cu denunţul efectuat la CNCD, UDMR a adresat o somaţie şi către Federaţia Română de Baschet, respectiv clubul echipei gazdă din Alba Iulia, „prin care solicită membrilor de conducere să ancheteze cele întâmplate în timpul meciului şi să adopte măsurile care se impun în acest caz”.

„Suporterul se numeşte Korodi Istvan şi a fost scos din sală aproape de sfârşitul meciului, iar organizatorii i-au confiscat steagul secuiesc”, a afirmat secretarul general al UDMR.

Incidentul a fost semnalat de ziarulunirea.ro chiar după terminarea meciului:

ADEZIUNE PLUS

Duelul dintre galeriile celor două echipe semifinaliste s-a declanşat în momentul în care suporterii din Sf. Gheorghe au pătruns în sală. Membrii “Gruppo Arnsberg” au scandat în repetate rânduri “România, România”, precum şi “Sabina, Sabina”. Adversitatea a continuat şi la prezentarea echipei Sepsi, numele echiperelor lui Dari Csaba fiind huiduite copios, fanii albaiulieni fiind sprijiniţi şi de suporterii veniţi de la Arad.

Dacă la imnul de stat al României fanii din Sf. Gheorghe au tăcut mâlc, în schimb, au intonat ulterior, unii cu mâinile în dreptul inimii… imnul Ţării Secuilor, ce s-a auzit în premieră în Alba Iulia, în Sala Universităţii “1 Decembrie 1918″. Spre sfârşitul jocului, suporterii secui au avut o tentativă de a afişa steagul Ţării Secuilor, moment în care s-a declanşat un conflict cu unii dintre suporterii albaiulieni, iritaţi de gest”, a scris reporterul ziarului Unirea, Dan Henegar, prezent la meci.

„UDMR a înregistrat un denunţ la Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD), cauza fiind evenimentele petrecute luni, 1 aprilie, la meciul de baschet feminin de la Alba Iulia, unde un suporter al echipei din Sfântu Gheorghe «Sepsi SIC» a fost condus afară din sală pentru simplul motiv că avea în mână un steag secuiesc. Condamnăm profund gestul total lipsit de etică şi corectitudine al organizatorilor, mai ales că, la momentul respectiv, în sală se fluturau mai multe steaguri, printre care şi cel american de exemplu, dar numai steagul secuiesc i-a înfuriat pe organizatori. Denunţul a fost depus pentru apărarea simbolurilor secuieşti”, se arată în comunicatul semnat de secretarul general al UDMR, Kovacs Peter.

Acesta a afirmat că articolul 2 al statutului Federaţiei Române de Baschet prevede că acest organism „respinge orice gen de discriminare”.

„Acest fapt a scăpat atenţiei organizatorilor care, prin gestul lor, au încălcat dreptul constituţional la liberă exprimare, cenzurând şi dicriminând în mod deschis suporterii echipei secuieşti prin faptul că dintre toate steagurile prezente la meci doar cel secuiesc a fost interzis”, arată secretarul general al UDMR.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

FOTO: Volei Alba Blaj – MCM Kaposvar 3-0, în turul semifinalelor Cupei Challenge | Pas spre o nouă finală europeană

CSM Volei Alba Blaj a învins cu 3-0 (25-13, 25-18, 25-16), la Tg. Mureș, formația maghiară 1. MCM-Diamant Kaposvár în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

După un an 2020 în “alb” și “negru”, Daniel Nicula vrea să plece de la Gaz Metan Mediaș pentru a juca mai mult

Pentru Daniel Nicula, puștiul minune crescut la Așezământul Social “Sf. Ghelasie” din Stremț, anul 2020 a fost unul cu lumini… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

25 Comentarii

btr 3 aprilie 2013 at 0:50

Lasati afirmatiile false deoparte bozgorilor… Nu din cauza ca avea steagul cu stema tinutului secuiesc a fost scos afara ci pt ca a instigat la violenta.. Nu vad cum veniti voi cu niste aberatii ca asta in timp ce niciun membru UDMR nu se afla.in sala.. Nu s-a invalcat niciun drept constitutional ci a fost doar limitat pt ca daca avea sa fluture steagu acela se termiba mult mai urat pt el decat evacuarea din sala.. Si apoi nu va mai tot plangeti ca niste muieri ca voi veniti cu ungurismele voastre la noi pe teritoriu ca sa ne infuriati si sa ne provocati… Plecati in plm de scarbosi in tara voastra si nu va are nimeni treaba acolo !!!

Roshu 3 aprilie 2013 at 6:43

Sa le zica cineva la astia ca steagul ala spurcat nu apartine de nicio nationalitate..si sa le reaminteasca ca pe cartile lor de identitate e scris Romania!

pantelimon 3 aprilie 2013 at 8:29

Le vine vremea incet, incet si bozgorilor

Toma 3 aprilie 2013 at 8:29

Oare de ce s-a cantat ,,imnul secuiesc” la acest meci? Era un meci intre doua tari. Sa raspunda UDMR-ul.Ei provoca, incita si apoi se plng.

misu 3 aprilie 2013 at 8:59

Sa zica mersi ca nu l-au batut! Ce sa caute drapelul secuiesc la un meci de baschet?! Maine o sa depuna UDMR-ul plangere ca nu s-a aplaudat bilingv la meci!

anonnimous 3 aprilie 2013 at 14:06

Eu ii faceam o clisma cu steagul…

mda 3 aprilie 2013 at 9:33

pentru ei se numeste discriminare, nu? dar pentru ei ca vor autonomie si jignesc o fata ca a avut tricorul pe cap cum se numeste? primesc prea multa atentie si se simt jigniti. ca vor autonomie nu este o lovitura asupra statului de drept? ma bucur ca in tara asta mai exista nationalisti si este regretabil ca de la preseidntele Romaniei a plecat totul, doar pentru a avea majoritatea si a ramane la putere. acum orice act impotriva lor este considerat o lovitura data ca urmare a tuturor „drepturilor” pe care le-au primit.

maximilian 3 aprilie 2013 at 10:16

de ce peste tot unde merg astia de alta etnie iese scandal? poate sa joace oricine cu oricine in tara asta si nu se lasa cu batai si scandaluri, inafara de astia. pe astia nu ii suporta nimeni, nici ei nu se suporta pe ei.

maximilian 3 aprilie 2013 at 10:19

niste oameni fara cultura si fara tzara, rebuturi din Asia trimise prin alte regiuni, din pacate s-au strans toti aici la noi, pe astia nu ii inghite nimeni, niste xenofobi extremisti care ar trebui sa stea in Antarctica unde nu e nimeni pe langa ei.

HH 3 aprilie 2013 at 10:29

UNGURII ASTIA ( REBRENDUITI SECUI )SUNT CHIAR PLICTISITORI, ESTE BINE SA TE PLANGI MEREU CA SA OBTII MAI MULT, INSA TOTUL TREBUIE SA AIBA O LIMITA !
S-A SPULBERAT CRED DE CATIVA ANI MITUL „DIPLOMATIEI” SI A PRICEPERII UNGURILOR , AU FOLOSIT DE LA BUN INCEPUT DOAR TROCUL POLITIC IEFTIN, SANTAJUL SI RECLAMATIILE PE LA COANA EUROPA CARE DE MULTE ORI NU S-A MAI SINCHISIT SA LE SI VERIFICE !

Si daca au fluturat steag secuiesc,n-au mancat pe nimeni... 3 aprilie 2013 at 15:32

Ce naiba atata ura intre cativa nationalisti romani si cativa maghiari ori secui,lasa sa fluture orice steag ca nu se face gaura in cer.Numai Vadim,Funar….tot au treba cu ungurii si zic de steagul secuiesc ca e o carpa,dar oare Sabina nu a cautat provocare intre narozi.Romanii o duc rau si uite ce probleme cauta astia gen Vadim….Pace tuturor,iar al cu steagul secuiesc nu trebuia bruscat si scos din sala de sport caci am vazut ce s-a intamplat.Cearta nu e buna !

melbourne 3 aprilie 2013 at 16:45

realitatea e ca li s-au dat prea multe drepturi ungurilor,de ce svabii si sasii nu comenteaza?sint oameni civilizati si stiu si cred ca apreciaza ca locuiesc in ROMANIA numai unele elemente unguresti cred ca sint mai destepti daca nu le place sa plece EUROPA e mare nu este nevoie de discriminare si drept de teritoriu locuiesc in ROMANIA sint considerati la fel CUI NUI PLACE SA PLECE

pro romani 3 aprilie 2013 at 15:44

Sa vina cei din guvern sau de unde vor ei sa vina, la Miercurea Ciuc. Aici sa se faca fotografii si sa se numere steagurile secuiesti de pe case. Sa nu uitam de marele steag care din pacate inca mai flutura in centrul orasului. Ma simt starin in tara mea, unde sunt autoritatile. De ce nu se dau amenzi macar celor care au arborat steagul secuiesc la geam. RUSINE!!!

aci 3 aprilie 2013 at 15:58

Fratilor care ati postat parerile voastre retrograde pe aceasta tema, mie mi mila de voi !!!Si eu sunt roman si nu vad nici un pericol nici in imnul secuilor nici in steagul lor ci mai degraba eu vad pericolul care cu siguranta este dusmanul poporului roman ,coruptia,hotia,prostia si nu in ultimul rand naivitatea.Insa din fericire sunt mai multi romani cu capul pe umeri,echilibrati care stiu ca suntem condamnati de istorie sa trim impreuna romani,maghiari,secui .

outlaw 3 aprilie 2013 at 16:33

NUMAI un roman ardelean stie ce sunt aceste provocari, degeaba ii ”intelege” unul din alte zone decat ardeal … desi sunt pe jumatate ungur, pe astia care au ”idei” marete de autonomie si alte stupizenii, i-as exila in ….papua , noua guinee !

georghe 3 aprilie 2013 at 17:15

geamantan,gara,mongolia..
afara..

ALARIC 3 aprilie 2013 at 17:19

eei-exterminatio in integrum aplicata hunilor..
afara,afara,derbedeilor…
la asia.la mama voastra cu voi..

camp 3 aprilie 2013 at 17:58

De accord 100 % !

camp 3 aprilie 2013 at 18:00

nu exista „tinutul secuiesco-unguresc sau cum l-or mai numi. separatismul unguresc trebuie distrus !

camp 3 aprilie 2013 at 18:01

ungurii sa faca separatism in Mongolia !!!!!!!!!!!

Geto-Dac 3 aprilie 2013 at 21:23

Care steag? Stiu prea putina geografie si nu am inteles a carei tara apartinea acel stindard ? Nu am auzit sa aiba vreo ambasada sau consulat la noi in tara.? Statele Unite au asa ceva si oricum de ei am auzit dar de tara asta Secu … cum.? Nu am auzit. Parca am inteles ca era un meci de baschet dintre doua echipe romanesti.? Clar se cauta replica maghiara a gestului Sabinei.!

Iulian 3 aprilie 2013 at 21:38

La ultimul recensamant doar 540 de persoane s-au declarat secui, de unde atâta aberaţii cu aşa zisul „Tinut Secuiesc”,imnuri, „discriminari” si autonomii.
Mai lasati-ne dreacu’ in pace ca ne-am saturat de mofturile voastre.

ion 4 aprilie 2013 at 2:27

Au C.I. românești deși nu se consideră români.
Sărbătorec ziua ungariei deși unguri nu îi acceptă,
dar se consideră secui.Și-au făcut chiar și un steag ba și-au ales si scrierea runică drept scrierea lor desi 99% dintre ei habar nu au cu ce se mănâncă așa ceva.Nu cunosc nici limba maghiară ca să nu mai zic de română;deci ce ar putea fi ei?

blajinul 4 aprilie 2013 at 14:18

Sigur este vina autoritatilor ca s-a permis intonarea acelui „cantec”,pentru ca intonarea imnului era legitima pentru turneul final al Cupei Romaniei.In rest vina apartine galeriei SF,Gheorghe.Setea de putere a tuturor partidelor au dat „nas”etnicilor maghiari.Bine a spus premierul Australiei,citez : <>.Ma intreb la noi,care este ??? Nu este sovinism,dar a face tot felul de compromisuri,nu fac altceva decat a irita.Daca vreau respect,.sa respecte.Vreau sa amintesc : incendierea lui Avram Iancu,refuzul de a vb romaneste,s.a.m.d.Concluzie :suntem prea ingaduitori!!!!!!!!

dan 5 aprilie 2013 at 19:41

Bravo!!!!