Duminică, ora 16.00, în „Alba Blaj” Arena, o nouă dispută incendiară, Volei Alba Blaj – Dinamo, primul meci din faza sferturilor de finală.

Duminică, la ora 16.00, în „Alba Blaj” Arena are loc confruntarea dintre Volei Alba Blaj și Dinamo, contând pentru play-off-ul Diviziei A1 la volei feminin. După încheierea sezonului regular, s-a trecut la partidele eliminatorii, în sferturile de finală jucându-se după principiul “două victorii din 3 dispute”. Următoarea întâlnire va fi joi, 28 martie, în Capitală, iar dacă mai e nevoie, meciul al 3-lea este prevăzut duminică, 31 martie, la Blaj. Învingătoarea va întâlni în semifinale echipa calificată dintre Rapid București și CSM București.

În cel mai echilibrat și animat final de stagiune din ultimii ani, Volei Alba Blaj a terminat pe treapta a 3-a a podiumului, după ce a învins, dramatic, acasă, pe Rapid București, scor 3-2, în derby-ul ultimei runde, în urmă cu o săptămână, o adevărată finală.  Un meci care a stabilit ordinea primelor clasate, gazdele putând încheia pe locul întâi dacă învingeau cu 3-1, dar și pe poziția a 4-a dacă pierdeau, indiferent de scor. În sferturile de finală sunt întâlnirile CSM Târgoviște (locul 1) – Corona Brașov (locul 8), Volei Alba Blaj (3) – Dinamo București (6), Rapid București (2) – CSM București (7), CSM Lugoj (4) – FC Voluntari (5).

Volei Alba Blaj, campioana ultimelor două ediții, cu 7 titluri adjudecate în 9 ani, începe drumul spre trofeu, după un sezon regular în care a înregistrat multe rezultate neașteptate, un parcurs neobișnuit pentru formația din „Mica Romă”. Deținătoarea titlului are în față un traseu dificil în lupta pentru menținerea trofeului în Alba, în condiițiile în care, din semifinale trebuie să susțină mai multe dispute în deplasare. În prima fază a stagiunii, cele două combatante și-au fructificat avantajul terenului propriu, impunându-se în minimum de seturi, Dinamo, în noiembrie, respectiv Blajul în 14 februarie. Biletele la meciul de duminică s-au pus în vânzare începând de azi, pe site-ul biletesmart.ro/blaj, iar de sâmbătă vor fi la casa de bilete a Sălii Polivalente

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]