Duelul „albanez” din Cupa României de la Baia Mare, tranşat de Steaua la loviturile de pedeapsă | Albaiulianul Paul Păcurar a marcat golul gazdelor

Duelul albaiulienilor din optimile Cupei României a fost tranşat cu mari emoţii de Steaua, care s-a impus după loviturile de departajare. Paul Păcurar, fostul jucător al Industriel Galda a deschis scorul în minutul 11, iar Nicuşor Stanciu a obţinut în minutul 28 penalty-ul egalizator. Peste 14.000 de fani au asistat la un joc dramatic, un alt ex-unirist, Florin Ilie fiind imperial în defensiva băimăreană.Pacurar FCM Baia Mare 1

Steaua a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de FCM Baia Mare în optimile de finală ale Cupei României, echipa lui Rădoi terminând la egalitate cu liderul Seriei 2 din liga secundă, 1-1 după 90 de minute.

Citeşte şi: Astăzi, în optimile Cupei României, duelul foştilor unirişti! FCM Baia Mare – Steaua, sau Fl. Ilie, P. Păcurar şi Bratima versus N. Stanciu

În îndepărtatul Nord, Steaua a fost la un pas de una dintre cele mai ruşinoase înfrângeri din istorie. La Baia Mare, echipa lui Rădoi a fost primită ca o formaţie mare. Fanii au luat cu asalt tribunele, gazdele au închiriat o nocturnă mobilă şi nimeni nu anticipa o confruntare în adevăratul sens al cuvântului. Doar că realitatea din teren a fost cu totul şi cu totul alta. Motivaţi de atmosfera din tribune, unde oamenii s-au călcat în picioare la propriu pentru a prinde un loc, ba chiar unii au intrat în zonele interzise ale stadionului, elevii lui Dorin Toma s-au autodepăşit, iar la finalul partidei se pot considera adevăraţii câştigători.

Ceea ce la început a părut doar un start euforic al maramureşenilor s-a transformat repede într-o potenţială surpriză. Păcurar a deschis scorul devreme, în minutul 11, profitând de greşeala de marcaj a lui Târnovan, mijlocaş ofensiv la bază, utilizat de Rădoi ca fundaş stânga. Steaua şi-a revenit repede, dar doar pe tabelă, nu şi în joc. Stanciu a scos un penalty, Tade a transformat în minutul 28, iar aici se termină ceea ce se vrea a fi enumerarea fazelor importante de la poarta băimărenilor.

98 de minute fără ocazie de gol

În restul meciului, care s-a întins pe durata a 120 de minute, Steaua a arătat mai penibil decât niciodată. Cu Muniru şi Tahar la centru, cu Tade izolat în faţă, cu Stanciu şi Chipciu inexistenţi, campionii s-au chinuit pur şi simplu să ajungă la poarta adversă. Au făcut-o foarte rar, iar atunci când au văzut careul lui Bota nu au creat niciun fel de pericol. De partea cealaltă, FCM a rămas o echipă curajoasă. Vasile Pop şi Ignea au ratat două ocazii bune în startul reprizei secunde. Pe final, băimărenii au obosit, iar toată lume aştepta o dominare brutală a Stelei în prelungiri.

În minutul 106, la o fază la care Cojocaru a arătat de ce, în mod normal, nu poate fi decât cel mult a treia variantă de portar la Steaua, scăpând o minge în faţă, Codin s-a trezit singur cu balonul în doi metri, dar a lovit bara. Cea mai mare ocazie a meciului fusese ratată de echipa de Liga a 2-a, în timp ce vedetele campioanei demonstrau, pe minut ce trece, cam cum reacţionează în situaţiile limită.

La penalty-uri, lipsiţi de experienţă, băimărenii au cedat. Ba chiar Cojocaru a şi apărat execuţia lui Străuţ. Steaua s-a calificat, după 4-1 la loviturile de departajare, dar a obţinut prea puţin dintr-un meci în care avea doar de pierdut. Eroii sunt alţii: Bota, Străuţ, Hodor, Ilie, Lupu, Ignea, Duruş, Vasile Pop, Păcurar, Balaure, Mihai Deac, Arnăutu, Codin şi Leonte.

Baia Mare – Steaua 1-1 (Păcurar 11 / Tade 28)

• Baia Mare: Bota – Străuţ, Hodor, Ilie, Lupu -Ignea, Duruş (V. Pop 58) –Păcurar,Balaure (M. Deac 73), Arnăutu (Codin 79) – Leonte
  • Steaua: Cojocaru – Papp (Râpă 5), Varela, Carp, Târnovan – Muniru, Tahar (Mihalcea 98) – Adi Popa (L. Filip 76), Stanciu, Chipciu – Tade

Sursa: Prosport

Înotătorii LPS Alba Iulia la Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori: Andrea Zsebe – 3 medalii de argint, ștafetele combinate – două medalii de bronz La Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, înotătorii de la LPS Alba Iulia au reușit rezultate de apreciat, fiind adjudecate 5 medalii, toate în probele juniorilor II. Astfel, […]