Ziarul Unirea

Deşi nu au unde să se pregătească de doi ani, înotătorii albaiulieni au cucerit medalii la ”Cupa Timişoara”

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

În week-end-ul trecut, în bazinul „Arena” din Timişoara s-a disputat competiţia de înot „Cupa Timişoara”, întrecere la care au participat 175 de sportivi de la 8 cluburi din ţară. Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia a fost reprezentat de 13 concurenţi, pregătiţi de antrenorii Daniela Bob şi Nicolae Bob, albaiulienii având o comportare foarte bună obţinând 24 de medalii dintre care 10 medalii de aur, 4 de argint şi 10 de bronz.

S-au clasat pe podium următorii: *locul întâi: Iulia Pleşa (fete senioare) – în probele de 50 metri liber, 50 m spate, 50 m fluture, 50 m bras, 100 m liber şi 200 m mixt; Raluca Sandu (junioare I) – în probele de 50 metri liber, 50 m fluture, 100 m liber şi 200 m mixt; *locul doi: Andrei Ispas (băieţi născuţi în 1998) – în probele de 50 metri liber şi 50 m fluture; Dragoş Rus (juniori II) – în proba de 50 metri bras; Alexandru Szekely (juniori II) – în proba de 100 metri liber; *locul trei: Dragoş Rus (juniori II) – în probele de 50 metri liber, 50 m spate, 100 m liber şi 200 m mixt; Denisa Marc (fete, născute în 1999) – în probele de 50 metri liber şi 50 m fluture; Raluca Sandu (junioare I) – în probele de 50 metri spate şi 50 m bras; Adin Suciu (băieţi, născuţi în 1999) – în proba de 50 metri spate; Andrei Ispas (băieţi născuţi 1998) – în proba de 50 metri spate; alte clasări pe locurile IV-VIII: *Adin Suciu (băieţi născuţi în 1999) – locul 4 în probele de 50 metri liber şi 200 m mixt;locul 7 la 50 m fluture, 50 m bras şi 100 m liber; *Andrei Ispas (băieţi născuţi în 1998) – locul 4 în proba de 100 metri liber; locul 6 la 200 m mixt; locul 7 la 50 m bras; *Remus Peicu (băieţi născuţi 1998) – locul 5 în proba de 50 metri bras; locul 6 la 50 m spate, 50 m fluture şi 100 m liber; locul 7 la 50 m liber şi 200 m mixt; *Antoniu Motogna (juniori II) – locul 4 la 50 metri fluture; locul 7 la 50 metri liber, 200 m mixt şi 100 m liber; locul 7 la 50 m spate; *Andrei Pleşa (juniori II) – locul 5 la 50 metri liber şi 50 m spete; locul 6 la 100 liber; *Alexandru Iancu (juniori II) – locul 5 la 100 metri liber; locul 7 la 50 m spate, 50 m bras şi 50 m fluture; locul 8 la 50 m liber şi 200 m mixt; Alexandru Szekely (juniori II) – locul 5 la 50 metri bras, 50 m fluture şi 200 m mixt; Dragoş Rus (juniori II) – locul 7 la 50 metri fluture; *Paula Jaravete (fete născute în 2001) – locul 4 la 50 metri fluture; locul 6 la 50 m bras şi 200 m mixt; locul 7 la 100 m liber; locul 8 la 50 m liber; *Ioana Bobăilă (fete născute 2001) – locul 7 la 200 metri mixt; locul 8 la 100 m liber; *Denisa Marc (fete născute 1999) – locul 4 la 50 metri bras; locul 5 la 200 m mixt; locul 7 la 50 m spate şi 100 m liber.

ELIT

Eforturile acestor copii care îşi doresc foarte mult să practice înotul de performanţă sunt de laudat, deoarece îşi sacrifică multe ore din timpul lor liber, nu numai pentru antrenamente ci şi pentru a ajunge la un bazin unde se pot antrena. Ei fac acest lucru de doi ani si tot timpul au sperat că bazinul de înot din Alba Iulia se va redeschide şi îşi vor putea relua antrenamentele aici în Alba Iulia, fără să mai faca naveta la Hunedoara. Şi totuşi, le poate spune cineva antrenorilor, sportivilor şi părinţilor, când se va deschide bazinul de înot din Alba Iulia?

Dan HENEGAR

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

După un an 2020 în “alb” și “negru”, Daniel Nicula vrea să plece de la Gaz Metan Mediaș pentru a juca mai mult

Pentru Daniel Nicula, puștiul minune crescut la Așezământul Social “Sf. Ghelasie” din Stremț, anul 2020 a fost unul cu lumini… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Voinţa Stremţ şi Viitorul Sântimbru, victorioase în prima etapă a fazei judeţene a Cupei României la fotbal

Voinţa Stremţ şi Viitorul Sântimbru, victorioase în prima etapă a fazei judeţene a Cupei României la fotbal Voinţa Stremţ şi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro