De ziua lor, femeile au fost sărbătorite de PSD Cugir
Peste 400 de femei au fost sărbătorite vineri, 4 martie, la Cugir, de Organizaţia PSD din localitate. Alături de ele, au onorat invitaţia liderului PSD Cugir, Cornel Murg şi a doamnei Julieta Isarie, preşedintele femeilor social democrate din localitate, Ioan Dîrzu – preşedintele PSD Alba, Marcela Dărămuş – preşedintele Organizaţiei de Femei a PSD Alba, Ovidiu Jidveian – preşedintele PSD Alba Iulia, Bogdan Medrea – liderul TSD Alba, Mihaela Mih-Dehelean – secretar executiv al PSD Alba Iulia, Maria David – preşedintele femeilor social democrate din municipiul Alba Iulia, precum şi alţi invitaţi. În deschiderea manifestării de la „Casa cugireană”, femeile au fost întâmpinate cu flori de gazde – Cornel Murg, Aurel Păştină şi alţi colegi, fiecare dintre ele primind, în semn de preţuire, o garoafă roşie. Au fost sărbătorite vineri femei social democrate invitate din mai multe zone ale judeţului, din Alba Iulia, Sebeş, Aiud, Zlatna, Teiuş, Şibot, Blandiana, Săliştea, Ceru Băcăinţi şi, desigur, gazdele din Cugir. Cornel Murg i-a prezentat apoi pe cei trei candidaţi ai PSD pentru Primăria Cugir – Camelia Dumitrean, Aurel Păştină şi Mircea Simu; urmează ca sondajele de opinie să indice persoana cu cele mai mari şanse, care va fi desemnată apoi să candideze la primăria din localitate. Cei trei candidaţi au uitat pentru o clipă de politică şi au adresat urări femeilor, celor care păstrează echilibrul şi speranţa, atât de necesare pentru noi toţi. Ioan Dîrzu, liderul PSD Alba le-a dorit femeilor social democrate să poarte mereu primăvara în suflet, multe bucurii alături de cei dragi şi speranţe într-un nou început, care va veni odată cu alegerile din 2012. Momentul alocuţiunilor a fost încheiat de Cornel Murg cu un mesaj special pentru sărbătorite: „Să vă dea Dumnezeu sănătate, să vă bucuraţi de aceste clipe speciale şi să aveţi parte, peste ani, de cât mai multe astfel de zile de sărbătoare”. Toţi cei care au luat parte la petrecerea social democrată de la Cugir s-au declarat încântaţi de surprizele oferite de gazde, cele care au grijă ca în fiecare an să ofere un cadou, de ziua lor, femeilor. (A.D.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României