De astăzi, orice șofer poate parca, între 8.00 – 16.00, pe locurile concesionate cu 120 de lei pe an de rezidenții blocurilor din Alba Iulia

PRO ROMÂNIA - Alegeri parlamentare 2020

Administrația locală din Alba Iulia anunță că HCL 309/2017, cu referire la modificarea regulamentului privind parcarile concesionate din municipiu va intra în vigoare începând cu marți, 10 octombrie. Practic, începând de astăzi, orice șofer poate parca, între orele 8.00 – 16.00, pe locurile din apropierea blocurilor.

Reamintim că Regulamentului de organizare şi funcţionare a parcărilor publice de reşedinţă aflate pe raza municipiului Alba Iulia a fost modificat, potrivit unui proiect de hotărâre aflat pe ordinea de zi a ședinței consiliului local de marți, 26 septembrie.

USR - Alegeri parlamentare 2020

CITEȘTE ȘI: Veste bună pentru șoferii din Alba Iulia: Locurile de parcare pot fi ocupate de către oricine, între orele 8.00 și 16.00

PMP - Alegeri parlamentare 2020

Conform actului administrativ aprobat de aleșii locali, abonamentul pentru un loc de parcare va rămâne neschimbat, respectiv 120 de lei pe an, însă abonatul va beneficia de locul plătit în avans doar între orele 16.00 – 8.00 și în weekend.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

12 Comentarii

der gauleiter 2 octombrie 2017 at 16:15

Si ce masuri va lua administratia locala impotriva unor idioti care si-au montat stalpi si alte „contramasuri” cu scopul de a impiedica pe altcineva sa parcheze in locul lor ? Totusi montandu-i au distrus o proprietate publica pe care au doar drept de concesiune, nu de proprietate si din cate scrie la lege ai nevoie de autorizatie de constructie pentru orice modificare chiar si daca esti proprietar. Este momentul sa-i parliti si sa faceti rost de bani la bugetul local !

vitan sandu 4 octombrie 2017 at 12:23

Idiot esti tu cu mamica dumitale! Cei care au platit 120 au platit pentru 24 de ore. Vine acum nesimtitul de hava (nu-i mai ajung bani de salariu) si schimba regula.

Cristi 11 octombrie 2017 at 9:32

Eu am găsit voluntari să le demontez pe toate si aștept să fie si amendați pentru montarea lor.

eneea 3 octombrie 2017 at 8:40

de ce a-ti schimbat Regulamentul dupa ce ati luat bani pentru 24 de ore ? RUSINE CONSILIERILOR CARE AU VOTAT !

Lulu 3 octombrie 2017 at 8:52

Multumim tovarasilor din Consiliul municipal Alba pentru desteapta hotarire ce au luat-o. Si..sa dea Domnul sa li se strice curtile caselor, pentru a se putea extinde reteaua rutiera din municipiu. Atrunci sa ii vad unde isi parcheaza „minusculele” masini din dotare. Sa va fie rusine pentru hotarirea luata !! Iar daca nu va ajung banii de salar…ginditi-va la cu totul altceva, nu mai trageti pielea de pe oameni !!

angajatorul 10 octombrie 2017 at 15:36

si cu locurile de aprovizionare a magazinelor cum e…. ! tot asa pe apucate …!

apropitar 10 octombrie 2017 at 18:51

Numai pseudo-proprietari infoiati, pe-aici. Gen E AL MEEEEEEU, baaa! Bun. Tu ai platit o suta si ceva. Iti iei dimineata masina si mergi jumate de km pana la serviciu si parchezi pe locul cuiva. Deci nu pe AL TAU. Cum e, iti convine? Dar sa stea altcineva pe locul lasat liber de tine cat esti la produs pentru patrie e altceva, nu? Si te roade la chitanta, ca doar ai platit si E AL MEEEU, baaa. Hai, scuteala, proprietari de ziua a saptea! Bravo, CL, ca nu mai incalecam ca ultimii prosti bordurile si nu ne mai rupem spoilerele, cu locuri de parcare libere imediat langa.

Bucuresti 11 octombrie 2017 at 18:00

Pretene apropetar, ai mari probleme cu logica. Nu se plateste pe 16 ore, ci pe 24, si nu cred ca o sa fie cineva tata de britanic sa ambaleze la 15,59, ca s-l lase pe fraierul de platitor sa-si ocupe locul DE DREPT. Asa ca Da, la poprul roman, cel bun-simtitoriu, trebe a se pune degraba stalpisori, neaparat cu lacat.

Sifredi 10 octombrie 2017 at 20:42

Foarte buna decizia, era practic imposibil sa parchezi masina intre 8 si 16 de frica sa nu vina politia locala sa o ridice, daca aveai treaba pe bulevard trebuia sa mergi pe jos, iar locurile de parcare dintre blocuri erau 80% goale.
Felicitari primariei pentru aceasta decizie.

Mihai 11 octombrie 2017 at 7:55

DAR MASINA PENTRU RIDICĂRI CÂND O ADUCEȚI. SAU NU O ADUCEȚI CA SA NU VA RIDICE TOT VOUĂ MAȘINILE.
MARCAJELE CÂND SE FAC SAU DUPĂ ORA 16.00 NU MAI TREBUIE.

Je 11 octombrie 2017 at 8:53

In loc sa aduca masina pentru ridicari, mai bine din banii luati nejustificat pe inchirierea locurilor de parcare, de atatia ani, ar fi putut face un parking ca cel din Cluj, macar se vedea ceva, dar si asa se vede la fluturasul de salar la cei din staful Primariei.

cetatean 11 octombrie 2017 at 9:34

Felicitari Primaria Alba Iulia pentru masura luata! In sfirsit intram in normalitate!