Daria Remete (LPS Alba Iulia) a cucerit două medalii de argint și două medalii de bronz, la Campionatul Național în bazin de 25 metri

La Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, în bazin scurt (25 de metri), înotătoarea Daria Remete (LPS Alba Iulia) a cucerit 4 medalii, două de argint și tot atâtea de bronz.

Competiția disputată  în frumosul Complex de Natație din Otopeni a reunit cei mai buni înotători români ai momentului Participarea a fost numeroasă, la start regăsindu-se 371 de competitori de la 65 de cluburi din țară și unul din Ucraina. Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia a avut 11 reprezentați, sportivi pregătiți de prof. Daniela Bob, Nicolae Bob și Marius Lobonțiu. Daria Remete, antrenată de Nicolae Bob, și-a adjudecat 4 medalii. Daria a urcat pe podium în proba de 200 metri mixt – medalia de bronz la categoria senioare. În aceeași probă a obținut medaliile de argint la categoriile tineret și junioare, iar în proba de 200 metri fluture s-a clasat pe poziția a treia la junioare (medalie de bronz). Sportiva a terminat pe locul al 4-lea la junioare și pe poziția a 7-a la tineret în proba de 100 metri fluture, respectiv pe locul 4 la tineret și pe locul 7 la senioare în proba de 200 metri fluture.

Au fost aproape de podium: *Daria Adam – locul 7 la senioare si locul 6 la tineret în proba de 800 metri liber; locul 6 la tineret în proba de 200 metri fluture; *Lukas Stâncel – locul 5 în proba de 200 metri spate; locul 5 în proba de 200 metri liber și locul 6 în proba de 100 metri mixt, toate la categoria juniori; *Armand Enescu – locul 7 în proba de 100 metri spate la categoria juniori; *Clara Adam – locul 7 în proba de 200 metri spate la categoria junioare. Șafeta combinată de juniori (două fete și doi băieți) s-a clasat pe locul 5 în proba de 4×50 metri mixt, în componența Lukas Stâncel, Robert Krizbai, Daria Remete și Clara Adam. De asemenea, ștafeta juniorilor, formată din Armand Enescu, Robert Krizbai, Ayan Gheorghiu și Lukas Stâncel, a încheiat pe locul al 6-lea al probei de 4×50 metri liber. A mai concurat, în finala C a probei de 200 metri spate, și Albert Marc, o finală rezervată exclusiv juniorilor.

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă O nouă etapă în eșalonul terț, un nou derby „de Alba”, la Galda de Jos, între Industria și CSM Unirea Alba Iulia. Metalurgistul Cugir joacă în fața fanilor cu […]