Curier Județean

FOTO | Cupru Min, acțiune de împădurire la Abrud: Arbuști noi, plantați în zona Munților Apuseni

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Cupru Min, acțiune de împădurire la Abrud: Arbuști noi, plantați în zona Munților Apuseni

O acțiune de împădurire organizată la inițiativa companiei Cupru Min a avut loc, luni, 28 aprilie 2025, la Abrud. Acțiunea a fost realizată în parteneriat cu Primăria Abrud, Rotary E-Club Arieșeni Alpin și Liceul Horea, Cloșca și Crișan din Abrud.

„Alături de colegii noștri au dat la sapă primarul Radu Tuhuț, viceprimarul Narcis Avram și directorul companiei, Mircea Goia, toți sub îndrumarea profesioniștilor de la Ocolul Silvic Abrud, coordonați de șeful acestuia, Tudor Butnariu.

Din partea Rotary E-Club Arieșeni Alpin au plantat arbuști noi: Lorand Kopenetz, Daniel Lazăr, Cristian Albu și Alin Anca, ultimii trei fiind și colegi de serviciu la Cupru Min. De altfel, acțiunea de împădurire se încadrează într-un proiect al clubului finanțat prin Administrația Fondului de Mediu: „Educăm copiii pentru un mediu mai curat! Abrudul – un oraș mai prosper!”.

Citește și: FOTO | Cireșii revin la viață pe dealurile din Pianu de Jos: Proiect de suflet al Asociației „La Pas”

Timp de câteva ore, marea familie Cupru Min s-a integrat cu colegii de la Primărie și cu tânăra generație care a conștientizat prin muncă fizică nevoia de ecologizare a spațiilor verzi.

Ieșitul în natură și efortul fizic au fost un prilej de întărire a spiritului de echipă, reducere a utilizării „telefonului deștept” care ne domină timpul, „aerisire” a creierelor izolate prea mult în birouri și cunoaștere a frumuseților nebănuite din împrejurimi.

Într-un cuvânt, socializare la maxim, glume amicale între colegi și la final, o mare poftă de mâncare pentru tocănița la ceaun care a potolit foamea voluntarilor.

Astfel, Cupru Min ajută Abrudul să devină verde și bifează a 2-a acțiune de împădurire a zonei Munților Apuseni, fidel misiunii și datoriei sale de a sprijini comunitatea locală”, au transmis reprezentanții companiei.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice

Bogdan Ilea

Publicat

în

Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei O acțiune cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori și a faptelor asociate exploatării și circulației materialului lemnos a fost organizată de polițiștii din Alba. În urma controalelor, au […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute

Bogdan Ilea

Publicat

în

Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute  O acțiune care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență a fost desfășurată de oamenii legii din Alba, mai exact, polițiștii Secției 2 de […]

Citește mai mult