Sport

Cupa Satelor 2024, cu 12 echipe la start, din 11 comune | La competiția organizată de AJF Alba, Săliștea – cu două formații

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cupa Satelor 2024, cu 12 echipe la start, din 11 comune | La competiția organizată de AJF Alba, Săliștea – cu două echipe

La fel ca în 2023, 12 echipe din Alba, vor participa la competiția fotbalistică Cupa Satelor, întrecere organizată de Asociația Județeană de Fotbal Alba și rezervată jucătorilor Under 13, născuți în anul 2011 și mai tineri (fete din 2009 și mai tinere). S-au înscris reprezentantele a 11 comune, care în prima fază au fost repartizate geografic în 4 grupe a câte 3 echipe, primele jocuri disputându-se la Galtiu, Mihalț, Daia Română și Galtiu. Astfel, sâmbătă, 16 martie se vor derula partidele din Grupa C (la Mihalț, cu Mihalț, Șugag și Lunca Mureșului) și Grupa D (la Ciugud, cu Ciugud, Săliștea 2 și Bistra), iar duminică, 17 martie vor avea loc confruntările din Grupa A (la Daia Română, cu echipa gazdă, Crăciunelu de Jos și Săsciori) și Grupa B (la Galtiu, cu Sântimbru, Valea Lungă și Săliștea). La finalul jocurilor, indiferent de rezultatul din teren, se vor executa lovituri de departajare, rezultatul luându-se în considerare ca departajare în cazul în care formațiile se vor afla la egalitate.

Se vor califica primele două clasate din fiecare grupă, iar în etapa secundă (23/24 martie) se vor constitui două grupe a câte 4 formații. Faza finală este prevăzut în 30/31 martie, cu semifinale, finala mică și finala mare. Fiecare comună participantă va primi două mingi de joc, iar echipele calificate în „careul de ași”, precum și cei care vor cuceri trofeele individuale (golgheter, cel mai bun portar, cel mai bun jucător) vor fi recompensați cu trofee, diplome și medalii.

Campioana va participa la etapa regională (1 aprilie – 10 mai), alături de județele Covasna, Brașov, Sibiu, Harghita și Mureș, iar câștigătoarele celor 4 zone vor evolua la etapa națională (15 mai – 31 mai).

Anul trecut, la a 3-a ediție la nivel județean campioană a devenit comuna Livezile. „Cireșarii” lui Radu Andone au câștigat etapa de zonă din Sibiu și au cucerit medaliile de bronz la turneul final de la Baia de Fier, iar Horațiu Niciu a fost desemnat cel mai bun portar (16 partide fără gol primit)!


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

FOTO: Hermannstadt – LPS Sebeș 6-1 (1-1), în derby-ul la Under 19 | Primul eșec, din 2026, pentru formația lui Doru Oancea, după 11 victorii!

Dan HENEGAR

Publicat

în

FOTO: Hermannstadt – LPS Sebeș 6-1 (1-1), în derby-ul la Under 19, ultima etapă | Primul eșec, din 2026, pentru formația lui Doru Oancea, după 11 victorii! În ultima etapă a Seriei 8 a Campionatelor Under 19 organizate de FRF, în derby-ul Seriei 8, Hermannstadt a învins cu un set de tenis pe LPS Sebeș, […]

Citește mai mult

Sport

FOTO | Echipa de triatlon din Alba Iulia, PERFORMANȚE la X-Man Oradea 2026: „Un weekend excelent”

Ioana Oprean

Publicat

în

Echipa de triatlon din Alba Iulia, PERFORMANȚE la X-Man Oradea 2026: „Un weekend excelent” Sâmbătă, 6 iunie 2026, la X-Man Oradea, pe lângă rezultatele peste așteptări și numeroase participări în premieră, s-a făcut încă un pas important în consolidarea primei echipe de triatlon din Alba Iulia, în jurul clubului CSM Unirea, asociației Biciclim si Bikeru […]

Citește mai mult

Sport

Nicolae Stanciu: „Ne bucură victoria cu Țara Galilor, chiar dacă e un amical”

Ioana Oprean

Publicat

în

Nicolae Stanciu: „Ne bucură victoria cu Țara Galilor, chiar dacă e un amical” Căpitanul naționalei României, albaiulianul Nicolae Stanciu, s-a declarat mulțumit de victoria obținută în fața Țării Galilor, scor 2-1, într-un meci amical disputat sâmbătă seara pe Stadionul „Steaua” din București. Mijlocașul a subliniat importanța succesului pentru moralul echipei și pentru selecționerul Gheorghe Hagi, […]

Citește mai mult