Cum să emiţi pretenţii de la evitarea retrogradării? Golghetera HC Alba Sebeş, Alexandra Andrei a plecat la SCM Craiova!
HC Alba Sebeş îşi pierde jucătoarele pe bandă rulantă, ultima plecată fiind Alexandra Andrei, principala marcatoare în acest tur de campionat, care a semnat cu SCM Craiova în această dimineaţă!
Cea mai bună handbalistă a nou-promovatei a venit în vară şi a fost printre puţinele echipiere ale Sebeşului ce a dat satisfacţie. Interul stânga a înscris 98 de goluri, din cele 308 realizate de HC Alba Sebeş, un procentaj excelent de 31 la sută din realizările fostei formaţii, Andrei fiind şi a treia marcatoare din Liga Naţională. „Am ajuns la o înţelegere cu conducerea şi am reziliat contractul de comun acord”, a spus handbalista în vârstă de 24 de ani (foto, stânga, nr. 17), care a renunţat la 4 luni de salarii.
*“Fără jucătoare de valoare şi cu experienţă e foarte greu”
Alexandra Andrei a ajuns la un acord cu SCM Craiova, debutantă în Cupa Cupelor, echipă pregătită de Simona Gogârlă, naşa sa de căsătorie. “Păcat că nu am putut face mai multe, dar nu regret cu nimic faptul că am acceptat să vin la Sebeş. Ideea iniţială a fost să stau aici doi ani, am venit cu gânduri bune, semnând pe un sezon cu posibilitate de prelungire pe încă unul. A fost o experienţă frumoasă, cu un colectiv plăcut”, a declarat jucătoarea. Handbalista a oferit şi explicaţii referitoare la parcursul dezamăgitor din acest tur al echipei pregătite de Seviştean Popa. “Sunt multe cauze la mijloc, n-aş vrea eu să vorbesc despre ele. În vară se discuta de achiziţii importante precum Ada Moldova sau Cartaş, dar nu s-au reuşit. Cu lotul de
acum nu mai au nicio şansă să evite retrogradarea, e nevoie de jucătoare cu experienţă”, a conchis Alexandra Andrei, care a oferit şi explicaţia pentru care a acceptat oferta din Bănie: “mă întorc acasă, unde am jucat cu sufletul”.
*Andreea Ivan, suspendată pe termen nelimitat de HC Alba Sebeş
O altă jucătoare importantă adusă în intersezon, Andreea Ivan (foto dreapta, nr. 18) şi-a depus memoriu, a plecat de la Sebeş şi a semnat cu Unirea Slobozia. Pe de altă parte însă, până la soluţionarea litigiului, HC Alba Sebeş a suspendat-o pe termen nelimitat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
AUR pentru David Popovici (și) în proba de 200 m liber de la Trofeul Settecolli 2026 O nouă performanță internațională a înotătorului român David Popovici. Acesta a cucerit, în seara zilei de duminică, 28 iunie 2026, medalia de aur în proba de 200 m liber a Trofeului Settecolli, de la Roma. Timpul său a fost […]
VIDEO | Nicolae Stanciu, un nou gol în China: Cadou de ziua fiicei Zoe (4 ani) al fotbalistului albaiulian
Nicolae Stanciu, un nou gol în China: Cadou de ziua fiicei Zoe (4 ani) al fotbalistului albaiulian Zi fastă pentru fotbalistul albaiulian Nicolae Stanciu. Duminică, 28 iunie 2026, el și-a început prestația din meciul de pe teren propriu al echipei sale din China, Dalian Yingbo, cu un nou gol, excelent cadou de ziua fiicei sale […]
FOTO | Campionatul Mondial de Fotbal 2026: S-au stabilit „16”-imile de finală. Insulele Capului Verde, una dintre uriașele surprize din istoria turneelor finale
Campionatul Mondial de Fotbal 2026: S-au stabilit „16”-imile de finală. Insulele Capului Verde, una dintre uriașele surprize din istoria turneelor finale Reprezentativa Insulelor Capului Verde, din postura de debutantă la turneele finale, a furnizat una dintre cele mai mari surprize din istoria turneelor finale, calificându-se în „16”-imile de finală ale Campionatului Mondial 2026. „Rechinii albaștrii” […]








