CSO Cugir – Sănătatea Cluj 3-3 (0-2) | Thriller sub Drăgana, “roș-albaștrii” au ratat fotoliul de lider!

CSO Cugir s-a împiedicat la meciul ce trăgea cortina peste anul 2020, elevii lui Lucian Itu irosind șansa de a ierna în fotoliul plușat al liderului Seriei a 9-a din Liga a 3-a.

O partidă incredibilă, cu răsturnări neverosimile de situație (0-2, 2-2, 2-3, 3-3 – în prelungiri, în minutul 90+6), cu Sănătatea mereu în avantaj. Cugirenii au beneficiat de două lovituri de la 11 metri în actul secund (una marcată – P. Păcurar, alta ratată – Vitinha), și au terminat în inferioritate numerică (eliminat antrenorul-jucător Lucian Itu, în minutul 84), după ce au lovit barele în trei rânduri.

Sub Drăgana “roș-albaștrii” au ratat complet startul ultimei reprezentații stagionale, în prima jumătate de oră “virușii verzi” mușcând letal în două rânduri. Mai întâi Urcan (15) a punctat cu capul, după un corner executat de Ciupe, pentru ca peste 7 minute experimentatul mijlocaș Raul Ciupe să înscrie în eurogol, dintr-o lovitură liberă executată în vinclu! Cugirenii s-au clătinat serios, însă au încercat să revină, având ghinion la bara lui Boldea (30). Niciodată în acest sezon, elevii lui Lucian Itu nu s-au văzut conduși la o difrerență de două goluri, cum s-a petrecut la finele acestui mitan de coșmar.

*Roller coaster… de la 0-2, la 3-3, într-o repriză!

Antrenorul Lucian Itu mută la pauză, pentru a schimba fața propriei echipe, terenul se înclină spre buturile lui F. Lăzăreanu, iar nou-intratul G. Goronea relansează meciul, fiind faultat în careu. Penalty-ul din minutul 60 a fost transformat de P. Păcurar. Sănătatea s-a clătinat, iar jucătorul… Lucian Itu a irosit două ocazii mari de a egal, însă a venit un nou.. penalty în dreptul gazdelor: faultat P. Păcurar (68), dar Vitinha a șutat în transversală! Peste 3 minute, inevitabilul s-a produs, iar M. Lupu a pus egal între 2 pe tabelă (după acțiunea lui G. Goronea), marcând a 7-a oară pentru CSO. Însă caruselul răsturnărilor de situație a continuat, iar “veteranul” Tilincă a marcat după un corner (75), iar peste două minute a lobat în bară!!! Nebunia nu s-a oprit însă: Itu (84) a fost eliminat direct, balonul deviat de Lăzăreanu (87) a țopăit pe transversală, însă cugirenii au reușit într-un final incendiar să egaleze, în inferioritate numerică, în prelungiri, prin Dohotariu (90+6). Sănătatea este la al doilea scor de 3-3 în numai câteva zile, după cel de la Dej (cu prima clasată), reușind pentru al treilea joc la rând să nu piardă la Cugir.

CSO Cugir: Toilă – Tăban (46, G. Goronea), Dohotariu, I. Grozav, Vitinha – Boldea, M. Neagu (46, Itu) – Duşmanu, P. Păcurar, Donzelli – M. Lupu; rezerve: R. Opric – Cocan, Cioargă, Casian, R. Voicu. Antrenor Lucian Itu

Sănătatea Cluj: Lăzăreanu – Şumlea, Urcan, D. Matei, Creţ – Oltean, Al. Petruş, Cl. Petruş, Ciupe – Lujerdean, Tilincă; rezerve: Todoran – Szolosi, Bucur, Hoca, Neamţ, Iancu. Antrenori Csaba Kis şi Dan Matei.

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]