CS Unirea – medalie de bronz la judo, Campionatul Naţional pe Echipe Under 13

Redactia Ziarului Unirea

Sâmbătă, 30 octombrie, la Roman s-au desfăşurat finalele Campionatelor Naţionale de Judo pe Echipe destinate sportivilor sub 11 ani şi respectiv sub 13 ani. Judeţul Alba a fost reprezentat în întrecerea rezervată sportivilor sub 13 ani, de echipa feminină a CS Unirea Alba Iulia. Aceasta a fost alcătuită din sportivele Lorena Vătămăniuc, Andreea Luha, Roxana Mocan, Georgiana Ispir, Larisa Brad, Luiza Negru, Tuţa Dragoş, Denisa Sava şi Andreea Cuţitar pregătite de către antrenorii Cristian Dinu şi Ioan Todor.
Sportivele judoka din Alba Iulia au câştigat grupa de calificare din care au făcut parte şi astfel şi-au asigurat prezenţa în semifinalele competiţiei şi implicit medaliile de bronz. Din păcate în lupta pentru accederea în finala competiţiei, echipa uniristă a dat piept cu echipa campioană naţională, în fapt o adevărată selecţionată regională cu sportivii cei mai valoroşi din Cluj şi Bistriţa. Astfel s-a ajuns, ca o ironie a sorţii, ca în posesia medaliilor de argint să intre selecţionata Bucureşti, echipă pe care CS Unirea Alba Iulia a învins-o în grupe cu scorul de 4-3. Tocmai pentru aceasta, competitoarele albaiulience merită toate felicitările noastre, cu un plus pentru Georgiana Ispir care a avut evoluţii de excepţie demonstrând, o dată în plus că titlul naţional cucerit în acest an în proba individuală nu a fost unul întâmplător.
Merită subliniat şi sprijinul acordat în pregătirea acestor sportive de către domnul Ioan Corb, director al Colegiului Tehnic “Alexandru Domşa” din Alba Iulia, care susţine activ practicarea acestui sport în instituţia pe care o conduce. De asemenea nu trebuie omis sprijinul pe care domnul Stelian Nicola, director al STP Alba Iulia, l-a acordat pentru participarea la această întrecere şi pe parcursul întregului an competiţional 2010 clubului sportiv Unirea Alba Iulia. “E a doua medalie obţinută la finale de campionate naţionale pe echipe, după cea de la cros, în acest sfârşit de săptămână, la două sporturi diferite, ceea ce nu e puţin lucru având în vedere faptul că toţi sportivii sunt din Alba. Acestea ne îndreptăţesc să sperăm în continuare că sportul de performanţă are viitor în Alba Iulia”, a spus Marius Anghel, CS Unirea Alba Iulia.

LPS Sebeș U17, eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită

Eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită pentru LPS Sebeș U17 LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș U17, echipă pregătită de Doru Oancea, a părăsit cu capul sus Cupa României la fotbal.  În meciul eliminatoriu din sferturile de finală ale competiției, găzduit de Baza Sportivă „Pielarul”, LPS Sebeș U17 a fost învinsă la limită […]