Sport

Capitala rugby-ului românesc se mută la Alba Iulia

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Federația Română de Rugby și compania Roșia Montană Gold Corporation au semnat anul acesta un acord de sponsorizare prin care investitorul minier preia o parte din cheltuielile naționalei şi ale federaţiei, iar Cupa României la rugby – o competiţie cu tradiţie, datând din 1947 – împrumută numele sponsorului, devenind Cupa României Gold Corporation.

Fost jucător de rugby, Dragoş Tănase, directorul general RMGC, a declarat la semnarea parteneriatului că această ofertă de colaborare face parte dintr-un amplu program de susţinere a talentelor şi a elitelor româneşti de către compania minieră – „Aur pentru România”.

În cadrul parteneriatului dedicat rugby-ului, RMGC și Federația Română de Rugby au decis să le ofere un eveniment de neuitat albaiulienilor: finala Cupei României Gold Corporation se va disputa chiar în județul în care compania minieră își desfășoară activitatea. Astfel, mâine, de la ora 13, pe stadionul Unirea, Baia Mare și Timișoara își vor disputa Cupa României Gold Corporation. Vechi rivale, cele două echipe s-au întâlnit numai anul acesta de patru ori şi de fiecare dată nordicii au învins vesticii.

Accesul la meci este gratuit, iar în tribune sunt aşteptaţi un număr record de spectatori. Intrarea pe stadion se face începând cu ora 11.30, iar organizatorii au pregătit o serie de surprize pentru toată lumea. De altfel, bănăţenii au anunţat deja că vor deplasa opt autocare cu suporteri.

Prima ediție a Cupei României la rugby s-a desfășurat în 1947 și a fost câștigată de CFR București. De-a lungul timpului, competiția a purtat mai multe denumiri, cea mai cunoscută fiind Cupa Federației, în anii 1980 și 1990. În ultimii zece ani, cele mai multe trofee au fost câștigate de Steaua (patru trofee), urmată de Dinamo, care a câștigat de trei ori. (A.N.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]

Citește mai mult

Sport

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba

Dan HENEGAR

Publicat

în

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]

Citește mai mult

Sport

FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]

Citește mai mult