Campioana Volei Alba Blaj, victorie la Pitești

Campioana Volei Alba Blaj a câștigat disputa de la Pitești cu FC Argeș Volei, meci contând pentru etapa a 3-a a Diviziei A1 la volei feminin, scor 3-0 (25-17, 25-17, 25-10).

Partida a durat 71 de minute, iar cele mai multe puncte le-au realizat Bogumila Biarda – 18 și Katarina Jovic – 10, vizitatoarele bifând un antrenament cu public.

Întâlnirea s-a disputat în devans întrucât săptămâna viitoare reprezentanta României are turneu de calificare în grupele Champions League, în perioada 24-26 octombrie, în „Alba Blaj” Arena.

A fost a 6 victorie din tot atâtea meciuri în acest start de sezon pentru gruparea din „Mica Romă”.

Volei Alba Blaj:  Jovana Kocić – 7 puncte, Iarina Axinte – 4, Bogumila Biarda – 18, Isidora Kockarević – 3, Raisa Ioan – 4, Katarina Jović – 10, Andra Cojocaru (l); au mai intrat Britt Rampelberg (l), Anneclaire Ter Brugge, Lea Deak, Paula Partnoi – un punct, Nneka Onyejekwe (Drussyla Costa, Daria Ocenic). Antrenor Stevan Ljubičic