„Călătoria toleranţei” în Franţa, pentru tinerii aiudeni
Centrul Social Rural din Brout- Vernet (Franţa) a elaborat un proiect cu finanţare europeană ce are ca parteneri structuri neguvernamentale din Bulgaria şi din România. Din România, partenerul este Centrul Cultural „Liviu Rebreanu” Aiud, iar din Bulgaria Asociaţia „Hope”. Prima acţiune din calendarul de activităţi al acestui proiect se intitulează „Tineretul în acţiune” şi are o sub-acţiune denumită „Schimbul de tineri”, care se materializează efectiv printr-un schimb de vizite între tineri cu vârste cuprinse între 15-20 de ani, din cele trei ţări partenere: Franţa, România şi Bulgaria. Prin urmare, în cadrul acestei sub-acţiuni, iniţiatorii şi coordonatorii francezi ai proiectului au organizat o tabără intitulată „Muzică-circ. Călătoria toleanţei”, la care participă 30 de tineri din cele trei ţări, în perioada 3-12 iulie 2011. În urma unei selecţii ale cărei criterii au fost cunoaşterea limbii fanceze sau a limbii engleze, respectiv participarea la activităţi similare, experienţa de activitate în cadrul Centrului „Liviu Rebreanu”, din Aiud, au fost selectaţi să participe la această tabără următorii elevi aiudeni, de la Şcoala generală „Axente Sever”, Şcoala generală „Ovidiu Hulea”, Colegiul „Titu Maiorescu” şi Colegiul Tehnic: Alina Raluca Băniţă, Alexandra Maria Buta, Roxana Maria Căluşer, Sorina Gaspar-Sârb, Andreea Ioana Inceu, Alexandru Irimie, Paula Anca Munteanu, Andreea Roşian, Ionuţ Cătălin Suciu şi Iulia Andra Suciu.
Tabăra la care participă tinerii aiudeni, alături de colegii lor francezi şi bulgari, cuprinde un program de cunoaştere reciprocă a culturii naţionale, activităţi de dezvoltare a solidarităţii şi toleranţei prin artă (circ şi muzică), ateliere artistice de lucru, precum şi vizite şi participarea la diferite spectacole în localităţile Cusset, Vichy şi Charroux. De menţionat faptul că la cheltuielile prilejuite de această deplasare participă şi partenerul tradiţional francez al Centrului „Liviu Rebreanu”, Asociaţia Aiud-Cusset Echanges. (I.H.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)