Baschetbalistele CSU LPS Alba Iulia – luptă pe două fronturi
După pauză de trei săptămâni formaţia feminină de baschet CS Universitatea „1 Decembrie 1918” LPS Alba Iulia, aflată pe prima poziţie în grupa locurilor 9-14 va străbate o perioadă extrem de încărcată, cu trei întâlniri oficiale în decursul a 8 zile. Programul albaiuliencelor prevede jocurile cu Sportul Studenţesc Omnilogic (deplasare, sâmbătă, 12 februarie, de la ora 12.00) – etapa a 3-a a Seriei A2, SCM CSŞ Craiova (partidă externă, miercuri, 16 februarie, la ora 18.00) – prima manşă a duelului din turul secund al Cupei României, precum şi confruntarea de sâmbătă, 19 februarie, de la Alba Iulia cu Universitatea Cluj Napoca. Formaţia din capitală a acumulat două eşecuri, situându-se pe penultimul loc în ierarhie şi intenţionează să răzbune eliminarea de anul trecut din primul tur al Cupei României, când CSU LPS Alba Iulia a învins-o în două rânduri (79-57, acasă şi 66-60 la Bucureşti). „Ne aşteaptă o săptămână de foc, pe care o abordăm din aproape în aproape. Prioritară este victoria cu Sportul, pentru că în Cupa României adversara noastră SCM Craiova este cotată favorită şi suntem cotaţi cu şansa secundă”, a declarat Nicuşor Marcu, directorul executiv al CSU LPS Alba Iulia. Gruparea din Cetatea Marii Uniri are întregul efectiv la dispoziţie, cu excepţia Biancăi Voica, probleme medicale la genunchi. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)