Atleți din județ, la întrecerea juniorilor 3: Eduard Bîrgoz (CSȘ Blaj), de două ori pe podium

Recent, la București, s-a desfășurat etapa întâi a Campionatului Național de Juniori 3, competiție la care au participat o serie de atleți din județ, legitimați la CSȘ Blaj și CS Orășenesc Cugir. Cele mai bune rezultate au fost realizate de Eduard Casian Bîrgoz, pregătit de Ioana Bozdog, care a urcat în două rânduri pe podium, locul doi în proba de 1500 de metri și locul al treilea în proba de 800 de metri. “Suntem în grafic pentru etapa finală a naționalelor, din 17-18 martie, la Bacău, când sperăm la medalii în ambele probe”, a declarat aiudeanca Ioana Bozdog.

În proba feminină de 1500 de metri, Mihaela Blaga (CSȘ Blaj) s-a clasat pe locul al 5-lea, cu timpul 5:11.96, iar Bianca Sabău (CSȘ Blaj) a terminat cursa pe poziția a 9-a (5:44.30). În proba masculină de 1500 de metri Eduard Bîrgoz (CSȘ Blaj) s-a clasat în finală pe a doua treaptă a podiumului, cu rezultatul 4:26.92. În respectiva cursă au mai luat startul Alin Petric (CSȘ Blaj) – locul opt (rezultatul 4:54.76), Ilie Popa (CSȘ Blaj) – locul zece (5:12.90), Flaviu Boțan (CSȘ Blaj) – locul unsprezece (5:12.90) și Cătălin Cheșcheș (CSO Cugir) – locul 12 (5:16.01). În proba feminină de 400 de metri, Ana Maria Mărginean (CSȘ Blaj) a terminat pe poziția a 9-a, cu rezultatul 66.13. De asemenea, în proba feminină de 800 de metri au concurat patru sportive de la CSȘ Blaj: Ana Maria Mărginean – locul șase (timpul 2:29.21), Mihaela Blaga – locul șapte (2:32.87), Bianca Sabău – locul opt (2:33.46) și Maria Aloman – locul 14 (2:43.17). La masculin, în proba de 800 de metri, Eduard Bîrgoz (CSȘ Blaj) s-a clasat pe locul al treilea (2:07.10), Ilie Popa (CSȘ Blaj) a încheiat pe locul nouă (2:24.92), iar Flaviu Boțan (CSȘ Blaj) a terminat pe poziția a 13-a (timpul 2:32.52). Mihaela Blaga (CSȘ Blaj) nu a luat startul la 3000 de metri, în vreme ce, la masculin, Alin Petric (CSȘ Blaj) a încheiat pe locul cinci (10:28.54), iar Cătălin Cheșcheș (CS Orășenesc Cugir) a fost pe locul șapte (11:05.58). La întrecerea atletică au participat 191 sportivi (153 la feminin, 138 la masculin), ce au reprezentat 68 de cluburi.

Liga 4, etapa a 23-a: liderul CIL Blaj, 4-0 în deplasare cu CSM Unirea Alba Iulia și 100 de goluri marcate! Moment de reculegere pentru Ciprian Râșniță (Limbenii Limba)

Liga 4, etapa a 23-a: liderul CIL Blaj, 4-0 în deplasare cu CSM Unirea Alba Iulia și 100 de goluri marcate! Moment de reculegere pentru Ciprian Râșniță (Limbenii Limba) *CSM Unirea Alba Iulia 2 – CIL Blaj 0-4 (0-2): Nicula (38), R. Trif (45, penalty), Tomuța (61), Borșoi (77). Liderul, a treia victorie consecutivă, a […]