Alexandru Pelici semnează mâine cu CSM Unirea Alba Iulia!
Antrenorul Alexandru Pelici va semna mâine contractul cu divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia și va începe efectiv activitatea la formația din Cetatea Marii Uniri în jurul datei de 1 noiembrie, adică peste două săptămâni.
Mutarea este una extrem de importantă în privința băncii tehnice a “alb-negrilor”, în condițiile în care noul antrenor principal nu a antrenat niciodată în Liga 3. Considerată la un moment dat extrem de greu de înfăptuit, ținând cont de CV-ul tehnicianului bănățean și nivelul la care a ajuns, aducerea lui Pelici reprezintă o lovitură din toate punctele de vedere. Inițial antrenorul din Timișoara a anunțat că, dacă va veni la Alba Iulia, o va face doar de anul viitor, însă a cedat insistențele oficialilor uniriști, care l-au convins să se răzgândească tocmai pentru a mai salva din acest sezon ce pare compromis în acest moment, departe de obiectivul fixat! 
“A contat foarte mult faptul că este vorba despre Unirea Alba Iulia, o echipă apropiată sufletului. Am cântărit bine și o să vin din acest an tocmai pentru a mai avea șanse la realizarea obiectivelor. Până când o să mă implic efectiv, la începutul lunii viitoare, nu vreau să pun presiune suplimentară pe antrenorii actuali”, a menționat Alexandru Pelici.
Pelici și-a început cariera de antrenor tocmai la Alba Iulia în urmă cu două decenii, iar în 2004, la primul sezon în Divizia A, deși era cel mai tânăr “principal” din elită, doar 30 de ani, a terminat pe locul al 6-lea cu Apulum Unirea, cea mai bună performanță din istoria clubului care anul viitor celebrează Centenarul.
“Suntem foarte mulțumiți că am reușit să-l aducem pe Alex Pelici. Am insistat, am conversat în numeroase rânduri și asta a contat foarte mult. Am reușit să concretizăm cea mai bună variantă. Intenția noastră pe termen mediu este să ajungem în play-off”, a confirmat Radu Urcan, director CSM Unirea Alba Iulia.
Lui Pelici i se va propune o înțelegere pe minimum un an și jumătate, un contract care va fi prelungit automat în funcție de performanța reușită. Mai sunt discuții în privința staff-ului cu care va lucra noul antrenor al CSM Unirea Alba Iulia, dar în principiul Pelici agreează ideea colaborării cu actualii secunzi. După 8 etape, CSM Unirea Alba Iulia este pe poziția a 6-a a ierarhiei Seriei 9, cu numai 9 puncte, la 6 “lungimi” de locul 4 (ultimul calificant în play-off) ocupat de Gloria Bistrița! Astfel, interimatul instalat după despărțirea de Stelian Gherman (venit în interseson) se va prelungi și la partidele cu Metalurgistul Cugir (sâmbătă, pe “Cetate”) și ACS Mediaș (prima rundă din retur). Gherman a plecat după acel 1-6 rușinos de la Bistrița din etapa a 5-a, în 22 septembrie, iar în următoarele 3 dispute (1-1 cu Industria Galda, 0-2 la Ungheni și 1-1 la Reghin) de pregătire s-au ocupat Cosmin Corovei (preparatorul fizic venit în intersezon), Marcel Rusu, Mircea Oprea și Petre Clep.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]









