Curier Județean

Alba, primul județ din România în care s-au redeschis târgurile. Ce animale se pot comercializa și în ce localități

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Alba, primul județ din România în care s-au redeschis târgurile. Ce animale se pot comercializa și în ce localități

Marți, 8 aprilie 2025, a avut loc la sediul Prefecturii Alba, o întâlnire cu administratorii târgurilor de animale din județ. Printre subiectele abordate s-a aflat și problema menținerii târgurilor deschise, pentru ca crescătorii să își poată comercializa direct marfa.

Citește și: FOTO | S-au redeschis târgurile de animale în județul Alba: Mii de oameni au participat la târgul tradițional de la Săsciori

În cursul zilei de astăzi, marți, 8 aprilie a.c., a avut loc o întâlnire cu administratorii târgurilor de animale din județ, organizată la inițiativa prefectului Nicolae Albu. La ședință au mai fost prezenți directorul DSVSA Alba, Vasile Spînu, șeful IJJ Alba, col. Tudor Pașca, cms. șef Hendrea Horea, șef serviciu „Ordine Publică” din cadrul IPJ Alba, precum și medici veterinari.

„S-a insistat mult pentru ca oamenilor să li se redea dreptul de a se întâlni în târgurile tradiționale din județul Alba, mai ales în perioada Sărbătorilor Pascale, un moment important de reconectare socială. Aceste târguri există de sute de ani și reprezintă factori esențiali pentru comunitate.

Împreună, toate instituțiile din județul nostru parlamentari, autorități județene, locale, DSVSA etc. ne-am implicat pentru acest demers.

Cunoaștem realitatea satului românesc și vizăm dezvoltarea acestuia. Eu, personal, voi continua demersurile pentru redeschiderea târgurilor de animale, astfel încât fermierii să poată vinde animalele în târguri și să nu mai fie lăsați la mâna intermediarilor și samsarilor. DSVSA Alba, în colaborare cu autoritățile locale, face toate eforturile pentru a ține sub control situația epidemiologică, astfel încât să se poată deschide cât mai curând toate târgurile de animale din județ.

Ne-am întâlnit pentru a analiza posibilitatea de a redeschide târgurile de animale din județ și de a menține deschise pe cele care funcționează în momentul de față. Țin să precizez faptul că județul nostru a fost primul în care s-au redeschis târguri de animale. În prezent, sunt deschise șase târguri de animale în localitățile Câmpeni, Cetatea de Baltă, Sălciua, Zlatna, Săsciori și Unirea.

Micii crescători de animale, care muncesc pentru subzistența fermelor și a propriilor familii, au în continuare nevoie de sprijin din partea autorităților pentru a-și susține activitatea”,a precizat prefectul Nicolae Albu.

În județul Alba, focarele de pestă porcină africană sau alte boli nu mai evoluează în prezent. Totuși, din cauza situației epidemiologice din statul vecin, respectiv focarul de febră aftoasă depistat recent în Ungaria, trebuie îndeplinite, în acest moment, condiții speciale care să asigure sănătatea și siguranța populației.

În târgurile de animale se pot comercializa numai animale din următoarele specii: ecvidee, bovine, ovine și caprine, provenite din exploatații nonprofesionale și exploatații comerciale de tip A, doar de pe raza județului Alba. Se interzice accesul animalelor din alte județe.

Planurile de măsuri se aplică în funcție de evoluția epidemiologică la nivelul fiecărei unități administrativ-teritoriale și se pot modifica în funcție de necesitățile identificate pe parcursul implementării măsurilor sanitare veterinare specifice sau a altor restricții impuse de ANSVSA. Planurile de măsuri pentru organizarea și funcționarea târgurilor sunt aprobate prin CLCB Alba și avizate de prefect, în calitate de președinte al Comitetului Local pentru Combaterea Bolilor.

Pentru funcționarea târgurilor/expozițiilor de animale vii, organizatorii trebuie să respecte și să îndeplinească o serie de condiții conform legislației, să asigure un spațiu destinat controlului sanitar-veterinar etc.

Reprezentanții IPJ Alba și IJJ Alba au precizat că vor susține organizatorii târgurilor de animale și autoritățile locale, efectuând controale în trafic și organizând posturi fixe pe drumurile care converg către târguri, în vederea asigurării unui climat de ordine și siguranță publică.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

„Stop joc” proiectelor poluante în Zlatna: Undă verde pentru noul Plan Urbanistic General și un Regulament Local de Urbanism în orașul de pe Ampoi

Ioana Oprean

Publicat

în

„Stop joc” proiectelor poluante în Zlatna: Undă verde pentru noul Plan Urbanistic General și un Regulament Local de Urbanism în orașul de pe Ampoi Direcția Județeană de Mediu Alba (subordonată Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate) a emis decizia oficială de acordare a Avizului de Mediu pentru noul Plan Urbanistic General (PUG) și Regulamentul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar

Ioana Oprean

Publicat

în

Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar Luni, 29 iunie 2026, începe sesiunea iunie-iulie a examenului de Bacalaureat. În județul Alba sunt așteptați 2.126 de candidați (1.914 din promoția curentă și 212 din promoțiile anterioare). Examenul se organizează în 6 centre din județ. Calendarul examenului 29 […]

Citește mai mult

Curier Județean

INCENDIU în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului

Ioana Oprean

Publicat

în

Incendiu în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului Secția de Pompieri Aiud intervine, în aceste momente, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în municipiul Ocna Mureș, pe strada Abatorului, a transmis ISU Alba duminică, 28 iunie 2026, la ora 15.09. Potrivit informațiilor preliminare, incendiul se manifestă la o anexă gospodărească. Pentru gestionarea […]

Citește mai mult