42 de deţinuţi de la Penitenciarul din Aiud au „evadat” pentru câteva zile
Pentru că au avut o bună conduită în penitenciar, altfel spus au fost cuminţi, un număr de 593 de persoane aflate în spatele gratiilor la Aiud au primit câte o recompensă. Cei mai fericiţi au fost 42 de deţinuţi care au primit acceptul de a ieşi în afara unităţii de detenţie şi a petrece de la una până la 5 zile împreună cu familia. Astfel 27 de puşcăriaşi au avut permisiunea de a părăsi penitenciarul pentru o zi şi 15 de a părăsi penitenciarul până la 5 zile. Ca urmare a evidenţierii în cadrul activităţilor socio-educative sau a celor productive, comisia de acordare a recompenselor a analizat un număr de 783 de propuneri de recompensare, acordând astfel cele 593 de recompense în forma propusă, modificând 10 propuneri şi respingând 180 de propuneri. Astfel, „premiile” au constat în: ridicarea unei sancţiuni disciplinare aplicate anterior – 104; suplimentarea drepturilor la pachet sau vizită – 447.
Pe lângă deţinuţii care au fost recompensaţi au fost şi cei care au primit sancţiuni. Comisia de disciplină pentru persoanele private de libertate a analizat un număr de 1031 dosare disciplinare şi a aplicat ulterior 923 de sancţiuni şi a hotărât nesancţionarea în 108 cazuri. Sancţiunile aplicate au fost: avertisment – 76; suspendarea dreptului de a participa la activităţi culturale, artistice şi sportive, pe o perioadă de cel mult o lună – 117; suspendarea dreptului de a primi şi cumpăra bunuri pe o perioadă de cel mult 2 luni – 286; suspendarea dreptului de a primi vizite pe o perioadă de cel mult 3 luni – 234. Cea mai mare pedeapsă dată unui număr de 98 de puşcăriaşi a fost izolarea pentru maxim 10 zile. (L.I.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României