Volei Alba Blaj, eliminată în semifinalele Cupei României, după 1-3 cu CSM Târgoviște!

Volei Alba Blaj a fost eliminată în semifinalele Cupei României, pierzând 1-3 (26-28, 20-25, 25-16, 25-21) cu rivala CSM Târgoviște.

Final Four-ul Cupei României se dispută la Mioveni, în finală calificându-se și Rapid București, după o victorie dramatică cu Dinamo, scor 3-2 (18-25, 33-31, 25-20, 20-25, 18-16), o partidă maraton ce a durat două ore și 41 de minute

În aceeași sală unde Volei Alba Blaj a fost eliminată din grupele Ligii Campionilor, după înfrângerea cu Prometey Dnipro, echipa campioană a suferit o nouă decepție, într-o partidă ce a durat 127 de minute.

Este pentru al doilea sezon consecutiv în care formația din Alba, deținătoarea titlului, a pierdut în penultimul act, anul trecut fiind învinsă de CSM Lugoj.

În primul set, Volei Alba Blaj a avut 24-22, a ratat două mingi de set, irosind-o și pe a treia, la 25-24. A fost rândul oponentelor să rateze o oportunitate (26-25), CSM Târgoviște fructificând-o pe a doua, pentru 28-26

În al doilea parțial, CSM Târgoviște s-a aflat mereu în față, adversarele reușind doar să egaleze (12-12), însă CSM Târgoviște a fost stăpână pe situație și a profitat din plin de erorile campioanei.

Cu cuțit la os, Volei Alba Blaj și-a ridicat nivelul și a dominat clar al 3-lea set, în care a avut puține emoții, cu Nneka Onyejekwe în prim plan.  În al 4-lea parțial, echilibrul a fost iarăși prezent, la fel ca în setul inaugural, cu egalitate la 16, când și-a intrat în rol Ariana Pîrv

Volei Alba Blaj continuă sezonul oscilant, în care a arătat destule slăbiciuni și ratează un nou examen.

Volei Alba Blaj a dominat cu blocajul (16-8), cele mai multe puncte fiind trecute în dreptul Jovanei Kocić, sărbătorita zilei, însă a fost deficitară la preluare și serviciul (2-8, raportul așilor). Volei Alba Blaj continuă sezonul oscilant, în care a arătat destule slăbiciuni și ratează un nou examen. Cele mai multe puncte le-a strâns Ariana Pîrv – 20, iar de partea cealaltă Bogumila Biarda – 19, meciul durând 128 de minute.

Volei Alba Blaj: Iarina Axinte, Isidora Kockarević – 16 puncte, Jovana Kocić – 13 (10 blocaje), Bogumila Biarda – 19, Iman Isanović – 11, Nneka Onyejekwe – 8, Britt Rampelberg (l), Paula Partnoi (libero); au mai intrat Lora Kitipova – 4 p, Drussyla Costa – un punct, Katarina Jović – 4 (nu au jucat Raisa Ioan – accidentată și Daria Oceanic). Antrenor Stevan Ljubičic

LPS Sebeș, eliminată în sferturile de finală la Under 17, după 2-6 cu SCM Zalău!

LPS Sebeș a fost eliminată în sferturile de finală ale Campionatului Under 17, după eșecul drastic din deplasare cu SCM Zalău, scor 2-6 (0-3). Vizitatorii conduși de Doru Oancea au fost copleșiți de miza jocului eliminatoriu. emoțiile și-au spus din plin cuvântul și după un sfert de oră gazdele aveau avantaj de 3 goluri. Zarurile […]