// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Violenţă extremă şi scene de groază în Liga a IV-a: arbitrul Mihai Domşa, bătut, cu pumnii şi picioarele, de Horea Ciucă, jucător al Viitorului Spicul Daia!

Arbitrul aiudean Mihai Domşa (Aiud) a fost bătut cu violenţă, la Șpring, de către Horea Ciucă, jucător al oaspeţilor de la Viitorul Spicul Daia Română, alături de alţi coechipieri, agresiunea începând pe teren şi fiind continuată la vestiar, unde centralul a fost salvat de intervenţia asistentului Sergiu Gligor din Alba Iulia! Partida fără miză, din etapa a 26-a a Ligii a 4-a dintre Euro Șpring (locul 4) şi Viitorul Spicul Daia Română (locul 7) s-a încheiat în minutul 89, la scorul de 2-1, după bătaia aplicată arbitrului!

Un meci în care a existat tensiune, fără explicaţii, în care au fost acordate 8 avertismente (3 gazdelor şi 5 oaspeţilor), s-a transformat într-un coşmar. “Meciul a fost unul uşor, fără faze cu probleme, deşi am simţit tensiune în teren. Totul a plecat de la faza din minutul 89, când în urma unei lovituri libere din zona băncilor de rezerve, Horea Ciucă a acuzat un fault în atac, la acţiunea în care gazdele au marcat golul secund”, a povestit Mihai Domşa. Furios la culme, fundaşul oaspeţilor s-a repezit la central pe care l-a îmbrâncit, l-a lovit cu pumnul şi după ce acesta a căzut, Domşa a fost agresat de mai mulţi jucători dăieni, printre care şi Paul Ciucă, fratele lui Horea Ciucă. “Am trăit o ploaie de lovituri, eram căzut după pumnul primit de la Horea Ciucă, am încercat să mă apăr la faţă, dar Paul mă lovea cu picioarele în spate, am luat numeroase lovituri, în diverse zone ale corpului”, a povestit Mihai Domşa. Originari din Șpring, comună unde în trecut tatăl lor a fost primar în trecut, fraţii Horea şi Paul Ciucă au fost duminică protagoniştii unui scandal fotbalistic. Meci întrerupt la Șpring, încăierare, ”112”, salvare, spital, plângere penală: filmul evenimentelor şocante!

*A. Miclea (Euro Șpring) şi R. Cibu (Viitorul Spicul) – victime ale încăierării

S-a creat un meleu, jucătorii gazdă a încercat să-l protejeze pe central, victimă fiind mijlocaşul gazdelor, Andrei Miclea, ce a primit o lovitură ce l-a făcut inconştient câteva minute pe gazon. Nervii au degenerat, fotbaliştii s-au îmbrâncit, în timp ce centralul încerca să se refugieze în vestiar, o altă victimă colaterală a conflictului de pe teren, ce a durat maximum 5 minute, fiind apărătorul Radu Cibu (Viitorul Spicul), în nebunia iscată pe gazon.

*Horea Ciucă l-a urmărit şi în vestiar!

Scos din bătaie de asistentul Sergiu Gligor şi un om de ordine, Domşa a apucat să sune la “112”, însă în timp ce vorbea la telefon pentru a solicita ajutorul poliţiei, s-a trezit cu Horea Ciucă în vestiar, acesta administrându-i “episodul doi” al corecţiei fizice (îmbrânceli, înjurături, pumni). “Noi asistenţii nu am păţit nimic, dar până să ajung la vestiar, Horea Ciucă l-a agresat din nou pe Mihai Domşa”, a spus Sergiu Gligor. La faţa locului a ajuns un echipaj al poliţiei şi o ambulanţă, care i-a transportat pe Mihai Domşa, Andrei Miclea şi Radu Cibu la spitalul din Sebeş.

*Plângere penală împotriva fraţilor Ciucă!

Iniţial Domşa a crezut că în urma bătăii încasate are 5-6 coaste fisurate, dar diagnosticul nu este atât de grav, după efectuarea altor examene medicale la Alba Iulia, în miezul nopţii. “Sunt bătucit rău. O să solicit certificat medico-legal, să văd câte zile de spitalizare voi primi şi o să depun plângere penală împotriva fraţilor Horea şi Paul Ciucă”, a menţionat Mihai Domşa. Paul Ciucă a mai avut parte în acest an de un episod similar, cu echipaj SMURD etc, în luna februarie, la un amical întrerupt între Viitorul Spicul Daia Română şi Voinţa Stremţ, un conflict în care l-a lovit pe Narcis Opriţa de la vizitatori, însă părţile implicate au căzut la pace, deşi se vorbea şi atunci de plângeri penale.

*Retur de coşmar pentru Mihai Domşa!

Arbitrul în vârstă de 25 de ani din Aiud, de 7 ani în lotul Ligii  3-a, are parte de un retur de coşmar. În 7 aprilie, la derby-ul dintre Transalpina Șugag şi CS Ocna Mureş, scor 4-5, după final a fost agresat de doi spectatori pătrunşi pe teren, însă acolo a scăpat ieftin, faţă de ce a păţit la Șpring! “Am trăit clipe de groază la Șpring, comparativ cu ce s-a întâmplat la Șugag. Acum chiar am luat bătaie”, a povestit Mihai Domşa.

Dan HENEGAR

16 Răspunsuri la Violenţă extremă şi scene de groază în Liga a IV-a: arbitrul Mihai Domşa, bătut, cu pumnii şi picioarele, de Horea Ciucă, jucător al Viitorului Spicul Daia!

  1. Dany 14.05.2018 la 12:38

    Mizeri nu sportivi. Ar trebui suspendati pe termen nelimitat.

  2. Fluiericea 14.05.2018 la 14:21

    Lucruri inadmisibile petrecute pe un teren de fotbal. Insa acest arbitru a mai avut evenimente si la Sugag primavara asta. Unde o fi problema?

    • Fair play 14.05.2018 la 16:35

      Arbitri mai gresesc nu ii scoate nimeni usi de biserica.. dar comportamentul acestor indivizi e grosolan rau de tot .. nu mai au ce cauta in incinta unor stadioane .. si pe deasupra mai sunt si profesori de sport tare curios ce comportament au acolo

  3. Un dăian ruşinat 14.05.2018 la 15:43

    Sa se faca dreptate, chiar de-ar fi sa piară lumea…

  4. Jula 14.05.2018 la 15:56

    Foarte bine , sa mai primeasca o portie ca merita , e infect ! Se vinde pe o galusca !

  5. anti Raica 14.05.2018 la 16:49

    In decurs de 4 luni Dl Paul Ciuca lovește din ou oare de data asta ce se va întâmpla?Oare are bunul simț sa își dea demisia de la Industria ?Nu cred așa cum nu cred că nici ajf Alba nu i va suspenda pe o perioadă foarte lunga,3-4 etape Paul 6-8etape frateso amenda 500 Ron si cu asta basta.Dar să sperăm ca ne scăpa dl arbitru de ei .Profesor de sport dl Paul Ciuca exemplu pt elevi dar mai ales pt copii dansului.RUSINE

  6. Ion 14.05.2018 la 19:54

    Eu zic sa își dea demisia daca are onoare ,așa ar fi de bun simț dar cum nu are nici eu nu cred ca și-o va da.

  7. Raul 14.05.2018 la 21:30

    Niste handicapati, ce sa le ceri? Dăieni domne, toti ciobani joaca fotbal

  8. Corleone 14.05.2018 la 22:20

    Suspendat pe viata acest individ! Nu avem nevoie de labili psihici pe post de fotbalisti! Acesta nu mai e sport!

  9. fcsb 14.05.2018 la 23:16

    exclusi din viata sportiva ,asa merita acesti indivizi.

  10. NIK 15.05.2018 la 0:02

    Voi chiar la toti ciobani si tractoristi le ziceti sportivi !!! Dobitoci intradevar poti sai numesti …

  11. Inteleptul 15.05.2018 la 16:18

    Dezamagire,pentru comentariile false,puerile ,rautacioase,nerelevand esentialul evenimentelor de la Spring unde de fapt eroul este arbitrul,Mihai Domsa, care a reusit prin evolutiile din partidele de la Sugag si Spring, cu implicarea factorilor responsabili, sa-l eclipseze pe golgeterul,Vali Dragan in aportul lor spre stabilirea campioanei judetene la fotbal,respectiv,liga 4,in speta,C.S.Ocna Mures.In primul rand trebuie sa ne referim la ceea ce s-a intamplat pe teren in jocul de fotbal si cine a degenerat partida prin decizii complet eronate luate voit si nu prin greseli omenesti,accidentale.Arbitrul avea o misiune clara de indeplinit,aceea de a asigura alte 3 puncte pentru Ocna Mures care urmeaza sa evolueze la Spring in viitorul apropiat iar Springul sa primeasca punctele ce le va ceda sigur de la arbitrul Domsa care s-a angajat sa le ia cu orice pret de la Spicul Daia.Prin urmare Domsa pe langa multe altele a comis voit,imperturbabil trei greseli prin care si-a atins obiectivul si anume;a dictat un 11 metri inexistent impotriva Spicului,a anulat ,fara acoperire regulamentara un gol splendid,cap-bara transversala,eroului Horea Ciuca si a validat golul springenilor dupa un fault flagrant comis de victima fictiva Miclea asupra aceluiasi Horea Ciuca desi arbitrul a fost informat de catre Horea Ciuca despre strategia folosita de Miclea, aceea ca la loviturile libere acesta sa se posteze mai in adancime,practic in ofsaid iar in timp ce mingea planeaza sa blocheze pe Horea care urma sa se replieze pentru respingerea mingii.Miclea la blocat cu piptul si cu mainile intinse lateral provocand caderea lui Horea, fault nesanctionat de Domsa.A fost picatura care a umplut paharul,Horea cu alti 3-4 jucatori daieni repezinduse la arbitru cerandu-i schimbarea deciziei.Acesta nu a putut sa le indeplineasca solicitarea pentruca ar fi insemnat incalcarea juramantului pagan dat.Domsa nu a primit ceea ce merita o bataie sora cu spitalzarea ci doar imbranceli,altfel ar fi trebuit sa ramana ceva amprente pe fata si pe corpul lui.In acest context d-le Henegar, care afirmati ca s-au petrecut scene de groaza,numeroase lovituri cu pumnii si picioarele,ati avea curajul sa acceptati un pumn de la Horea sau un alt barbat de talia lui?.Cu siguranta nu,ca un astfel de pumn va tumefia fata pentru multa vreme.Prin urmare v-as recomanda ca pentru a fi un ziarist respectat si apreciat nu este cazul sa cautati senzationalul din lucruri banale.Esential este sa luati atitudie fata de faptele de coruptie din sport,de cele care modifica artificial criteriile legale de stabilire a ierarhiilor sportive, altfel competitiile devin neinteresante.Ca urmare a ceea ce s-a intamplat la Spring,Horea Ciuca se retrage din fotbal asa cum s-a retras din arbitrajul ligii 3 pentruca i s-au pretins lucruri pe care Domsa le-a acceptat in schimb Horea nu,in plus spre informarea rautaciosilor,fara tendinte de lauda mentionez ca Horea la examenul de promovare in corpul arbitrilor de liga 2,a luat singura nota de 10 dintre toti candidatii inscrisi la nivel national.Nu este o lauda ,este consecinta harului cu care l-a inzestrat Dumnezeu, prin urmare cei mai putin inzestrati,lucru pentru care nu aveti nicio vina nu trebuie sa fiti invidiosi si sa profitati de orice prilej minor spre a-i ponegri atat pe el cat si pe Paul care la Spring nu s-a implicat deloc in evenimente.

  12. Inteleptul 15.05.2018 la 17:41

    Nici unul dintre comentatori nu stiti scrie romaneste,ortografic asa ca depre rationament ce sa mai vorbim?nu te poti astepta la judecati de valoare.Irationalul Domsa a reusit sa deturneze esentialul spre lucruri minore victimizindu-se fara ca pe fata sau trupul lui sa poata arata vreo urma de violenta.Trebuie sa fii tare naiv sa poti crede ca dupa un pumn primit de la un barbat de talia lui Horea Ciuca ramai fara sechele.Dar ce sa faci cand invidiosii tin neaparat sa mai ia din prestigiul oamenilor inzestrati de Dumnezeu.Nu va intrebati cine a cauzat tot ce s-a intamplat.Este la mintea gainilor ca acesta este Domsa folosit de grupuri de interese ca Ocna Mures sa castige campionatul.Argumente ,prestatia de la Sugag si cea de la Spring,unde urmeaza ca Soda sa primeasca 3 puncte, puncte pe care Springul le-a conditionat de cele di partida cu Daia.Simplu si rational,iar Domsa a jurat credinta superiorilor sai,lucru ce l-a indeplinit alegandu-se cu recompensa babana sanse de marire si o usoara stergere de praf din partea daienilor,dupa incidente alergand ca o caprioara spre vestiar.Nu va intereseaza ca ierarhia fotbalului judetean a fost stabilita de Domsa prin arbitraje criminale.

    • Alighe 17.05.2018 la 14:09

      Cred că ai greșit praful …sigur ai tras altceva pe nas ….păi și sfânt dacă ai fi nu ai dreptul să aplici tu Corecții fizice altei persoane ….sau cumva marile vedete ale familiei ciucă l-au încălțat și hrănit pe Domsa toată viața și asta le da dreptul să facă ce vor ei cu persoana lui…Îi cunosc demult pe acești campioni din familia ciucă și știu ce comportament au avut pe terenurile de fotbal atât ei cât și tatăl lor ….Așa ca scutește-mă ,mai bine lipsă …..lasă -i să dispară dracu’din peisaj!!!

  13. Raul 15.05.2018 la 22:17

    Asta da scenariu …… ma esti nebun

  14. gika kontra 16.05.2018 la 7:49

    bai inteleptule,nu cumva esti taticul celor doi,de cunosti atat de bine performantele lor?intreb si eu.si daca convingerea ta este ca domsa trebuia batut,mai tare,ma indoiesc de intelepciunea ta.mai afirmi ca euro avea intelegere cu ajf prin domsa sa castige cele trei puncte.sa fim seriosi,cand a luat macar un punct spicul in partidele cu euro?parca niciodata,iar ca springul o sa piarda cu soda iar te inseli.asta se v-a intampla doar daca sunt mai buni cei din ocna,asa ca stai linistit.