Ziarul Unirea

VIDEO:Primarul Mircea Hava dă declaraţii la DNA Alba Iulia în calitate de învinuit în dosarul STP

Primarul municipiului Mircea Hava a ajuns miercuri, 29 februarie, la ora 11.00 la sediul DNA Alba Iulia unde este audiat în aceste momente în calitate de învinuit în dosarul STP. El este însoţit de avocatul său, Iulian Gâlcă, fost preşedinte al Curţii de Apel Alba Iulia. Hava nu a dorit să facă niciun fel de declaraţii la intrarea în sediul DNA, precizând doar că a venit să dea o declaraţie şi că nu ştie despre ce este vorba. Se pare că la sediul DNA se află pentru audieri şi Oliviu Gaşpar, şef Birou Transport, Liberă iniţiativă şi comercial din cadrul Primăriei Alba Iulia.

Din primele informaţii, procurorii anticorupţie verifică modul cum a fost prelungit contractul cu Societatea de Transport Public Alba Iulia dar şi modalitatea de acordare a subvenţiilor pentru pensionari pe transportul public din municipiu. În aceste dosar ar fi vorba despre 11 învinuiţi, 8 din cadrul Primăriei şi 3 de la STP. De altfel în zilele următoare vor fi audiaţi la DNA, tot în calitate de învinuiţi, acuzaţi de complicitate, viceprimarii Voicu Paul şi Ioan Bogăţan, dar şi secretarul instituţiei, Marcel Jeler, şi alţi angajaţi din aparatul Primăriei. De asemenea, în faţa procurorilor se va prezenta şi Stelian Nicola, directorul general al firmei de transport public local STP.

ELIT

ADEZIUNE PLUS ALBA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfântul Gheorghe. Cele mai frumoase gânduri pe care le poți transmite celor dragi

MESAJE, URĂRI și FELICITĂRI de Sfântul Gheorghe. Cele mai frumoase gânduri pe care le poți transmite celor dragi Aproximativ un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

30 Comentarii

Sophie 29 februarie 2012 at 11:37

Sunt foarte curioasa care va fi rezultatul acestei anchete. In orice caz,cred in vinovatia actualului primar.Astept mai multe informatii pe acest subiect. 🙂

HH 29 februarie 2012 at 21:07

NU CRED CA SE VA INTAMPLA ( DIN PACATE ) NIMIC CONCRET. SUNTEM MONITORIZATI DE UE LA CAPITOLUL JUSTITIE SI TREBUIE SA DAM IMPRESIA CA „SE LUCREAZA ” !

kkk 29 februarie 2012 at 11:44

La bulau cu acest impostor cu mustata ! De ce a scos de pe piata din Alba iulia operatorii privati ca sa ramana doar STP cu monopol pentru transportul in comun ? Sa studieze procurorii cum se sifoneaza subventia data de primarie catre STP avand in vedere ca avem cel mai scump bilet pentru transportul local in comun din regiune !

student 1 martie 2012 at 2:41

pentru ce vrei operatori privati daca STP Alba Iulia este una dintre cele mai performate firme de transport public din Romania? Fata de alte orase resedinta de judet, e la inaltime!

dolfi 29 februarie 2012 at 11:45

ehm… daca sapa baietii bine vor vedea ca nenea patronu de la setepe, s-a invartit in aceleasi cercuri stranse cu hava si consilierii locali/judeteni

CUGIR C 29 februarie 2012 at 12:00

IA AUZITI COMENTATORILOR !!!!
NU STIE DE CE A FOST CHEMAT !!!!
CIT TUPEU…..ALO PUMPINCURISTIIII !!!!
PAI NU SARITI SA-L APARATI ?????

custozza 29 februarie 2012 at 12:16

se stringe latul……Hava mai are o multime de dosare la DNA

Assta este primul

Va mai fi audiat in dosarul finantarii ilegale a echipei de fotbal Unirea unde voicu si bogatan sint deja invinuiti.

Va mai fi audiat pentru fapte de coruptie legate de utilizarea fondurilor europene (sume deturnate de zeci de milioane de euro)

va fi audiat pentru abuz in serviciu in dosarul distrugerii de situri arheologice

va fi audiat pentru fals, uz de fals si abuz in serviciu in dosarul finantarii partial ilegale a cercetarii arheologice din cetate (partea care a scapat de buldozere)prejudiciu 100.000 lei (mar

va fi audiat in dosarul inchirierii ilegale a portii a III-a a Cetatii Alba Iulia

va fi audiat in dosarul portii castrului roman (unde departamentul antifrauda a fost sesizat de un grup de ziaristi din bucuresti)

astazi va fi probabil retinut si va fi inaintata propunerea de arestare preventiva.

COPACII DIN CUSTOZZA SE RAZBUNA

vigilante 29 februarie 2012 at 15:33

Corect. E foarte bine asta. Daca a facut greseli sa plateasca atat el cat si acolitii lui. Deci nu sunt cercetati doar Bombonel si bercea mondial. Justitia trebuie sa fie impartiala insa pana acum a oveit in repetate randuri ca la noi dreptatea umbla cu capul spart. Nu pot decat sa salut demersurile facute. Legea trebuie sa fie egala pt toti indiferent de culoare politica si uite ca in ciuda latrailor se incearca timid o reforma in acest sens. Poate va amintiti cate tepe s-au dat in timpul guvernarilor asa zis de stanga si cati au fost condamnati.

HH 29 februarie 2012 at 21:10

SA SE SI CONCRETIZEZE, SA VEDEM O CONDAMNARE, NU ASA DOAR O PLIMBARE CA SA AVEM IMPRESIA CA SI OAMENII PORTOCALII SUNT ANCHETATI ! ASTA E DEOCAMDATA DOAR ” ABUREALA” !

raul 29 februarie 2012 at 12:19

NU SE POATE !!
Cred ca au gresit persoana , un om de o asa „cultura civica si moralitate ” ca si Mircea Hava sa fie invinuit de DNA ??
Ce zici Aurelian ?

moni 29 februarie 2012 at 12:33

Cred ca ar trebui sa-l fi luat cu dinsul la audieri si pe nepotul din Spring, primarul penal Rusu Daniel. Acesta ii poate aranja domnului Hava o contraexpertiza masluita de Suciu Cornel si inghitita de procurorul portocaliu si astfel domnul Hava iese basma curata.

Daniel 29 februarie 2012 at 12:49

Haideti, veninosilor, jubilati! Dati-va fierea afara… Bucurati-va si voi un pic, ca dupa audieri va desumflatri voi…

cetateanul turmentat 29 februarie 2012 at 13:02

Schimbarea sefului, bucuria prostului.

bravo 29 februarie 2012 at 13:22

sa intelegem ca esti extrem de fericit

xxl 29 februarie 2012 at 13:40

sincer, cred ca e teatru ieftin.
o sa-i ridice cota chemandu-l la dana si apoi victimizandu-se ca a fost anchetat pentru ca a oferit pensionarilor transport ieftin (sau moka) in perioadele astea. restul nu-i intereseaza pe oameni (cum si de ce s-a alocat / prelungit respectivul contract).
in comparatie cu alte afaceri asta e o gluma.

adrian 29 februarie 2012 at 13:48

Coruptie in Alba pe toate liniile sub inaltul patronaj PDL. Oare mai exista vreo institutie care sa nu poata fi aratata cu degetul? Ca a fost casa de pensii (dosare falsificate), adminstratia financiara(Pomponio), politie(Milu Todea), Primarie, ANOFM (asta nu e chiar judeteana, dar cel arestat e conjudetean), si lista e mult mai lunga, toate acestea au un numitor comun: PDL.
Asta in conditiile in care ne confruntam cu o lipsa acuta a locurilor de munca, cu imposibilitatea de a mai reusi sa supravietuim.
Cine vrea ca aceasta stare de fapte sa continue n-are decat sa voteze pdl. Dar nu cred ca acest lucru se va mai intampla in proportie prea mare, fiindca omul de rand s-a mai desteptat si stie sa faca asocierea Hava-PDL. Nu poti sa-l mai prezinti pe Hava ca pe un sfant cand toata lumea stie cine e. Unii zic ca n-ai pe cine vota. Total fals. Acesta a fost principiul pe care s-a bazat aceasta putere: discreditarea adversarilor, in loc sa puna baza pe realizarile lor personale (asta deoarece acestea nu au existat). Conditia ca sa ne fie vreodata bine, este sa mai incercam si alte variante pana o vom gasi pe cea optima. Cu totii stim ca varianta existenta nu este cea buna. Putem incerca alta.

apa 29 februarie 2012 at 13:56

Pe cand va lua cineva in vizor cum a fost si mai este inca aprobat pretul apei si a gunoiului de catre alesii locali la toate nivelurile? Oare exista justificari bine aprofundate pentru justificare? E vorba de banii „PUBLICULUI” !!!!
ERAT DEMONSTRADUM !!!

Cneazul 29 februarie 2012 at 14:07

Ce aveti mai cu domnul Primar Mircea Hava, va este ciuda ca voi, papagalilor, nu ati putut face nici 5% din ce face el pentru acest municipiu. Degeaba va tot agitati, lumea vede ce s-a realizat in Alba Iulia si spre disperarea voastra tot pe domnul Hava il vor vota. Asa ca muritii de ciuda hienelor ca nu puteti voi sa furati.

bravo 29 februarie 2012 at 14:16

ce afacut hava pentru alba iulia? orasul nu arata mai bine decit alte reseinte de judet, ba chiar este printre codase. Orasul este pe ultimul loc la numar de spatii verzi pe cap de locuitor dar pe al treilea loc ca tarif de salubritate. Apa este cea mai scumpa din tara dar orasul se afla pe ultimul loc in ardeal in privinta investitiilor.
Tot ce a facut Hava (ca trebuia sa faca ceva …altfel de unde sa fure) a fost facut de 10 ori mai bine si mai mult in alte orase. Propaganda PDL-ista merge pe ideea ca Hava a facut ceva extraordinar pentru oras, propaganda din care face parte si pupincuristul Gheorghe ciul. Daca repeti asta de suficinet ori in fata unor minti reduse, acestea or sa chiar creada.Cneazul este unul dintre ei…..

rares lapadus 29 februarie 2012 at 14:12

Acum uitam cu totii ca avem cel mai bun transport public din tara, nu plangeti dupa microbuze. merge ceva, trebuie distrus… ca sa vina taticii evaziunii… daca ati umblat prin lume, n-ati vazut asa ceva in oras si nu are rost sa explic aici de ce. eu vin aproape zilnic de la sebes si din gara iau autobuzul. e foarte bine dupa parerea mea.
am vazut ca scrieti ca e scump si la livio e dario e ieftin? copiii fac excursii numai cu livio e dario. ati vazut careva din voi care sunteti parinti vreo factura vreodata? vreun bon, vreo chitanta de la firma asta de transport? mi se pare groaznic ca tocmai aia sa strige hotii.
Ii bati pe toti dar daca platesti taxe corect cred ca intotdeauna esti mai scump. daca mai faci si imbunatatiri tot timpul cum are STP, e si mai greu.
Personal prefer sa am conditii bune chiar daca dau aproape doi lei pe calatorie de o ora. Cine vrea conditii naspa, asta merita.

krougar 29 februarie 2012 at 14:26

Partial ai dreptate Rares, e nevoie de conditii civilizate pentru transportul in comun , dar nu pentru asta primarul are probleme. Modul in care s-au atribuit contractele, valoarea lor mult peste cea reala, banii acordati pensionariilor in asa fel incat s-au platit si alte servicii care nu au legatura cu transportul in sine( pai daca patronul STP-ului e si el pedelist si apropiat de primar, nu cred ca mai trebuie alte explicatii). Nu ar fi o problema prea mare, insa primarul gestioneaza bani publici de care trebuie sa fie foarte responsabil. E bine ca serviciul de transport e la un nivel decent, dar asta nu inseamna ca sub imaginea asta e bine sa se intample orice… Parerea mea.

bravo 29 februarie 2012 at 14:30

rares…ai dreptate si nu ai dreptate.
autobuzele sint de nivel bun si calitate transport buna.
dosarul asta are alta problema. Problema este ca la adapostul acestui serviciu s-au furat 3 milioane de euro. din banii primariei. deci din banii mei si ai altora. Ai tai nu, pentru ca vii de la sebes.
deci asta este problema.banii furati nu faptul ca ar fi sau nu ar fi un serviciu de calitate

Mihai 29 februarie 2012 at 15:18

Este vreun dosar al DNA in care primarul Hava audiat fiind sa nu spuna:’totul a fost facut legal , nu exista nici un prejudiciu”.Eu nu cred. Asa smecher cum este, sigur ca totul este perfect legal.Si daca nu este , va fi facut sa fie. Sta prea bine infipt, ca sa poata fi rasturnat.Si cum :”corb la corb ,nu-si scoate ochii „,nu se va intampla nici de aceasta data nimic.Degeaba noi, pulimea, cum ii place lui sa ne numeasaca, ne bucuram , si poate speram sa-l prinda cu ceva , ca nu avem noi norocul asta. Singura noastra sansa sa scapam de el si ai lui acoloti,sunt noile alegeri.Atunci ,poate cetatenii orasului vor fi mai limpezi in gandire, si vor vota pentru o noua schimbare. Mai rau de asa , nu cred ca se poate.Numai daca se scoala Ceausescu din mormant si revenim la vechea dictatura.Dar si asa oameni precum Hava o vor duce bine, noi pulimea vom fi cei sacrificati.

lidia 29 februarie 2012 at 15:21

DAAAA
INTRADEVARRR!!!!!
ASA A DAT SI TALCIOGU CU LICITATII FICTIVE IMPREUNA CU PAUL VOICU!!!! VOI NU VEDETI BA ORBILORRR!!!!

martisor 29 februarie 2012 at 15:22

Pt. MIRCEA HAVA si altii
A-ti fost informati din anul 2006 despre EXCROCUL de Liviut (POPTEAN AUREL-livio dario), a-ti mincat seminte din palme unui INFRACTOR de DREPT COMUN condamnat de Tribunalul CLUJ sentinta 1492/5 iulie/1984(VIOL,TILHARIE,LIPSIRE de LIBERTATE,COMPLICITATE la FURT CALIFICAT)
Licitatii FALSIFICATE in 2008
Cercetat PENAL in 2010 pt.evaziune fiscala (bilete si abonamente pt. transport persoane-multiplicate la xerox)

De ce pune STP autobuz juniorilor Unirii...? 29 februarie 2012 at 16:33

Fotbalistii Unirii Alba Iulia si-n mod deosebit juniorii merg la antrenamente in Oarda de Jos cu autobuze puse la dispozitie de STP Alba si oare cine plateste motorina si pe soferii STP. Cine a votat consumarea de bani publici pe plimbarile unora gen….Aude DNA !!!

libertad 29 februarie 2012 at 17:40

he he hee sa fim seriosi, chiar nu stie de ce a fost chemat. merge doar sa dea o declaratieeee??cata demagogie!!!

Ireal 29 februarie 2012 at 19:36

Incredibil.Ati observat ca lipseste de la datorie domnul Aurelian?Oare sa fie ascuns sub aces pseudonim chiar „marele” HAVELA?:)).Se strange latul pentru „preaslavitol” nostru primar.

FLOROM 29 februarie 2012 at 20:21

Pai ce sa zic oameni de c—t pentru un pic de ciolan sunt in stare sa murdareasca cu noroi toate lucrurile frumoase pe care le-a facut HAVA pentu noi cei care iubim orasul si aceasta vatra de istorie.Cred ca ar trebuii sa ne ia frica cand vedem cum acesti respectabili domni din opozitie care doresc sa conduca Alba Iulia nu tin cont de ce strica si ce aberatii scot din gura ,nu tin cont ca distrug proiecte si lucruri bune numai de dragul de a lovii in HAVA.Respectabililor faceti si voi ceva pentru noi oamenii de rand si atunci sa mai vorbim.Numai cine nu munceste nu greseste si astfel voi sunteti fara greseli.

Da ce o facut din banii lui Hava..... 29 februarie 2012 at 21:14

Unii cred ca se s-a facut in Alba Iulia e din banii lui Hava….,nicidecum nu a dat de la el vreun banut,ci totul din bani publici si pe deasupra mai repartizeaza bani publici si spre fotbalul ce doar toaca bani si autobuze STP sa plimbe juniorii Unirii cu ele…..Destul cu risipa !