VIDEO| Negruț: Înclin să candidez la Primăria Alba Iulia. I-am spus lui Băsescu, știu că e greu să-l bați pe Hava
Deputatul PMP Clement Negruț a anunțat joi, în cadrul unei conferințe de presă, că înclină să candideze la alegerile locale din 2016 la funcția de primar al municipiului Alba Iulia.
Inițial, Clement Negruț a afirmat că oscilează între Primăria Alba Iulia și Primăria Sebeș. Deputatul PMP a amintit că, în 2012, a dorit să candideze la Sebeș însă, la rugămintea primarului Mircea Hava, a renunțat în favoarea lui Dorin Nistor.
Președintele PMP Alba a afirmat că, în această privință, s-a consultat și cu fostul președinte Traian Băsescu, care a venit, duminică, la Alba Iulia, la Conferința Regională Centru a PMP și, la Meteș, la Sărbătoarea Mocanilor.
”La Sebeș s-ar putea să se contureze o oportunitate de candidat bun și atunci voi intra în bătălia pentru Alba Iulia. I-am spus domnului președinte că m-am decis să candidez pentru unul dintre cele două municipii. I-am spus că știu că este greu să-l bați pe Mircea Hava și a afirmat în stilul caracteristic, ”de ce e greu? Adu-ți aminte în 2000 cum am câștigat eu Primăria Capitalei””, a spus Clement Negruț.
PMP Alba a stabilit patru candidați pentru alegerile locale. ”La Câlnic, domnul Tomescu, la Mirăslău, Renata Giurgiu, la Zlatna, Florin Crișan, la Almașu Mare, Rof Marius. Suntem în analiză și mâine (n.r. vineri) o să avem o ședință de Consiliu executiv județean, vom mai analiza câteva nume”, a afirmat deputatul.
Clement Negruţ a mai spus că speră ca până în luna decembrie PMP să aibă candidaţi pentru toate cele 78 de unităţi administrativ-teritoriale din județul Alba. Negruţ s-a înscris în PMP în 2013, după ce a fost membru PDL timp de 15 ani.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață