Ziarul Unirea

Declarația de avere a primarului Mircea Hava: Două terenuri, două case și 220.000 de lei în bănci. Cât a încasat de la Primăria Alba Iulia

Mircea Gheorghe Hava a încasat în anul 2014 de la Primăria municipiului Alba Iulia, potrivit declarației sale de avere, o indemnizație de 43.674 de lei, adică aproximativ 3.640 de lei în fiecare lună.

Mircea Hava07Edilul nu a înregistrat alte venituri din activități independente, agricole, din cedarea folosinței bunurilor, investiții, jocuri de noroc sau alte surse. Soția sa, Cristina Hava, a câștigat 26.206 de lei de la Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia.

ELIT

Mircea Hava și soția acestuia dețin, în Alba Iulia, două terenuri de tip intravilan, dobândite prin cumpărare, în anul 1998, respectiv 2004, în suprafață de 1.400 respectiv 250 mp. La categoria ”clădiri”, Mircea și Cristina Hava dețin, în cotă-parte, două case de locuit în Alba Iulia, dobândite în anul 2002 și 2004 prin construire și cumpărare, în suprafață de 241, respectiv 100 metri pătrați.

Mircea Hava nu are iahturi, șalupe, limuzine sau alte bunuri mobile de lux ci doar un Volkswagen Passat din 2005 pe care l-a cumpărat. Edilul nu este iubitor de metale prețioase, bijuterii sau colecționar al obiectelor de artă și de cult, în declarația sa de avere nu figurează astfel de bunuri a căror valoare însumată să depășească 5.000 de euro.

Hava a agonisit suma de 220.656 de lei, bani pe care îi păstrează în bănci, la BCR și la Banca Transilvania, sub forma unor depozite bancare, conturi de economii, polițe de asigurări de viață sau pe carduri de debit. Mircea Hava nu a dat bani împrumut, nu are datorii și bunuri achiziționate în sistem leasing a căror valoare să depășească, în total, 5.000 de euro.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Declarația de avere a fost completată în 12 iunie 2015 pentru anul 2014.

Mircea Hava a câștigat în 2012 cel de-al cincilea mandat consecutiv de primar al municipiului Alba Iulia. Acesta s-a născut în 26 decembrie 1956, în localitatea Oradea, județul Bihor, este căsătorit și are doi copii. A studiat Facultatea de Chimie Industrială în cadrul Institutului Politehnic ”Traian Vuia” din Timișoara și a lucrat, ca șef de secție, la Combinatul Chimic Râmnicu Vâlcea, Fabrica de site moleculare RESIAL SA Alba Iulia.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

25 Comentarii

ducu 19 august 2015 at 14:38

as vrea sa am eu de la cea declarat incolo…….

marius 20 august 2015 at 10:49

Hava are o colectie de ceasuri f scumpe cu valori intre 5000 si 50000eur!

Horea 19 august 2015 at 16:29

„Două terenuri, două case și 220.000 de lei în bănci. ”

Gospodar „albaiulianul” nostru!
Ce-i trebuie lui iahturi, șalupe, limuzine de lux, tablouri, bijuterii, …

pilu 19 august 2015 at 18:18

Normal ! Asta nu a mancat, baut, imbracat si facut concedii de loc.
Mai toti de teapa lui au trait modest. Bravo lor !

marius 19 august 2015 at 18:19

VIAŢA DE APOI

• Eu în Viaţa de Apoi
• O să-not în zmoală
• Cu un braţ belit
• Şi în pielea goală.

• Iar pupincuriştii
• O să mă privească
• Cum o plimb pe Leana
• Jumătate goală.

• Am să-mi fac partid
• Din shelete vii
• Foşti securişti
• Preoţi depravaţi
• Şi figuri retarde
• Fără neuroni, dar cu pălării.

• Am să mint în ciudă
• Am să fac scandal
• Am să beau în loc de Wiski
• Apă din canal.

• O să-l bat pe Michiduţă
• Cu a mea şuviţă
• Şi-o să fac apologia
• Chiorului cu faţă tristă.

• Am să-mi fac guvern
• Din pitici cu burtă
• Ca să tai salariul
• Celor care beau şi uită.

• Şi ca semn de închinare
• Am să-mi fac statue
• Unde hoţii din partid
• O să-mi pună regulat
• Coroane din cuie.

Havelele lu Hava 19 august 2015 at 19:16

Haaaahaaaaa Haaaahaaaaa Haaaahaaaaa. Se apropie alegerile……o da în modestie asta de aproape îmi este mila de el și familia lui. Mașina veche de 10 ani :(((. Pai știe omu sa nu sară în ochi. Dar la ce plm ii mai trebuie mașină ca doar are sclavi sa-l care cu bemveuri unde vrea el. Are de fapt sclavi pentru orice, inclusiv sclavi sa scrie asemenea „articole”. Bravi reporteri ai ziarului Unirea, vouă va arătat ce are „sub saltea”? PS: asta ii mai amarat ca mine sa-mi bag pla :))

Totul se dezleaga 19 august 2015 at 19:25

Omul chiar e foarte modest, singura lui slabiciune e sa aiba frigiderul plin (200000 euro bani de buzunar si un pistol), prietenii stiu de ce.

Pupafumd 19 august 2015 at 19:19

Hahahaha.ce gluma buna!dar casele si apartamentele la copii.excursiile de lux prin Dubai la prieteni si alte tari exotice,tuaregul de la primărie pe bani publici , veniturile din alte afaceri locale create de el!nu fiți copii mici albaiulieni!!!!treziti va!!!!ziarul s a vândut lui ,la florea,elis si alții care fac ce vor in orașul asta.inventeaza de lucru pt firmele cotizante.Oare exista Dna pt ei sau doar asa de ochii lumii?

Dumitrel 19 august 2015 at 19:23

Sa aibă dumitrel mai mult oare ?nuuuu e corect ca stăpânul lui.soer sa nu i ierte d zeu ca Dna il i a iertat .Ziar vândut pe motorina benzinarilor mafioti

Gicu 19 august 2015 at 20:05

Dar ceasul dom’le, cât costa ceasurile?
Uita sa le declare, bată-l norocul sa-l bată…

mi-e mila 19 august 2015 at 20:25

mi-e mila de bietul Hava cat este el de sarac si cinstit si toti rautaciosii sa leaga de el ca are averi cind el si pentru eugenii a decontat la primarie si financiar este sustinut de nevasta.

Mi-e mila de saracul si cinstitul Hava care sufera pentru noi pentru 3600 lei pe luna si nimic mai mult……da chiar nimic….

Apropos, de ce dati fotografia asta in care Hava arata cat de cat omeneste si nu aratati una recenta in care se vede cat este de buhait de la bautura? Bautura pe care si-o plateste singur bhineinteles…din remuneratia dupa buget mica…

VLAD TEPES 19 august 2015 at 21:08

Bai hava(cu h mic),dar hotelul din Dubai l-ai uitat.Aaaaa,am uitat nu este pe numele tau.De fapt ” saracul ” de tine,n-ai nimic esti calic. Bai chiar m-ai ” impresionat „,o sa fac o cheta,sa-ti string bani din care sa-ti iei,tu si toti viermii care colcaniti,in politica regionala,impreuna cu familiile voastre,…..MEDICAMENTE SI LUMANARI !!! Eu totusi sper,ca va venii acea ziua,asteptata de multi romani ADEVARATI(nu spalatii pe creieri),din tara asta,in care va vom rasplatiii pe voi ciocoii,cu varf si-ndesat,ptr tot ” binele „facut !!! Asa ” plata ” frumoasa ve-ti lua,ca n-o sa razbeasca popii sa va-ngroape,pe toti ciocoii. O sa fie coada,ca la moara.Bineee,mai este varianta crematoriului. In orice caz,orice rau nu ramine nepedepsit,AICI SAU PE LUMEA AILALTA !!! SINT LEGILE NESCRISE ALE UNIVERSULUI !!!

GGG 20 august 2015 at 1:22

Declaratia de avere a completat-o numarandu-si banii din buzunare ?

10n d3 l4 p4rt1d 20 august 2015 at 1:53

Vai vai ce minciuni… Hava are cel putin 15.000.000€ „dositi” pentru zile negre.

ha 20 august 2015 at 6:03

macar face ceva ptr oras… f bine ca are… ar fi si urat ca Edilul unui astefel de oras precum Alba Iulia sa fie sarantoc lipit pamantului…. ar insemna ca nu stie sa faca bani nici ptr el, nici ptr oras

va 20 august 2015 at 9:39

Nicusor Moldovan ? Tu esti ? Sau poate esti deghizat in Ardeleanu ?

Ardeleanul 20 august 2015 at 7:36

Eu cred ca Hava este un primar cinstit si corect,
a facut enorm pentru orasul nostru
iar daca era ceva incorect DNA- ul il salta deja
sa nu uitam ca PSD este la putere de peste 3 ani si nu il lasau asa daca avea codite

apropos PSD nu a facut nimic pentru tara de peste 3 ani de cand este la guvernare in afara de pomeni electorale
investitii zero = astia trebuie sa dea inapoi tarii toti banii incasati in aceasta perioada salarii, indemnizatii etc ….

xulescu 20 august 2015 at 9:28

Normal ca in ochii unor limbrici cu fata umana ca tine a facut CEVA. Tu nu stii decat sa dai limbi in curul pedelistilor de cand te trezesti si pana adormi bai baiete. Probabil ca esti platit din fonduri europene „deturnate” ca si toata armata lui de servitori. Cat despre DNA stai linisti ca mult-iubitul tau primar are nu mai putin de 5 dosare in lucru.

@xulescu 20 august 2015 at 19:11

In ochii unui paduche nu se vede ce s-a facut, dar chiar nu conteaza, tu nu contezi, majoritatea conteaza, iar majoritatea e multumita, dupa cum s-a vazut de fiecare data. Ca i-a facut imputitul de potor ca de obicei 5 reclamatii nu inseamna ca are 5 dosare in lucru, dar tu poti sa speri, la fel ca in campania trecuta. Tot asa o sa o luati in freza, uimiti si de aceasta data ca strategiile voastre imbecile, cu minciuni si atacuri la persoana atenteaza la bunul simt al cetateanului care vede ce s-a facut.

h... s... p... 21 august 2015 at 18:16

De data asta bai paduke ambulant o sa v-o luati la cioc. Rabdare inca cateva zile bai imputitilor… ca o sa ajunga la beciul domnesc de la IGP acest impostor numit mircea VESNIC hava !

10n d3 l4 p4rt1d 20 august 2015 at 9:20

Hopa… au aparut limbincuristii primarului sa-i spele „imaginea sifonata” de primele comentarii. Va spun eu ce a facut hava pentru orasul Alba Iulia… L-a furat, l-a furat si iar l-a furat !

@ 10n d3 l4 p4rt1d 20 august 2015 at 19:28

Papagalule, ca sa stii, daca tot ne spui tu, primarul a primit nup de cate ori un bou care le stia pe toate i-a facut reclamatie. Asa ca hai, canta la alta masa, la masa PSD-ului.

Nelu 20 august 2015 at 14:02

Cel mai sarac primar

Dumitru 21 august 2015 at 8:32

Dna nu face nimic in ce privește acțiunile primarului!unde e gros ei nu se baga .numa i in cacanarii.

Lucian 21 august 2015 at 10:55

Daca s-ar vedea si declaratiile de avere al celor de la AJPIS Alba, ne-am putea intreba: unde esti DNA?….ce faci DNA?…..