Ştirea zilei

VIDEO | Muzeul „Cătune Izolați în România”, loc unic în țară, în județul Alba: Povestea oamenilor care trăiesc departe de lume va fi expusă la Gârda de Sus, în Apuseni

Ioana Oprean

Publicat

în

Muzeul „Cătune Izolați în România”, loc unic în țară, în județul Alba: Povestea oamenilor care trăiesc departe de lume va fi expusă la Gârda de Sus, în Apuseni

Românii care trăiesc în cătunele izolate de munte vor avea din luna mai a acestui an un muzeu care să le spună povestea. Se va deschide în Gârda de Sus, județul Alba, fiind un muzeu unic în România.

Citește și: FOTO | „Drumul lui Iovan”, de la Horea, în Munții Apuseni, modernizat cu 7 milioane de lei prin PNDL, face imposibile investițiile legale: Care este motivul și ce spune Primăria

Inițiativa de a crea un astfel de muzeu îi aparține jurnalistei Dite Dinesz, omul din spatele proiectului „Izolați în România” și se află în locul din care echipa TVR a plecat la filmare în 2006, pentru primul episod din seria de reportaje „Izolați în România”. Cei care vor vizita locul, vor putea trăi experiența autentică a vieții din aceste cătune neștiute ale țării, fiind purtați încă de la intrare pe un tărâm desprins din alte vremuri. Holul muzeului a fost amenajat aidoma potecii pe care a pășit pentru prima dată, în 2006, echipa TVR, în căutarea oamenilor din cătunele uitate ale României.

Clădirea care găzduia cândva școala din comună se numește acum Muzeul ”Cătune Izolați în România” și este formată din patru camere. Cele patru săli de clasă au fost amenajate diferit și fiecare are povestea ei.

În prima sală se găsesc obiecte tradiționale cu care lucrau moții, precum războiul de țesut și scaunul de văsărit, unealta folosită pentru cioplirea doajelor pentru ciubere și tulnice. Din colecția muzeului nu puteau lipsi obiectele de tors și melița, cu care se zdrobea și curăța cânepa și inul de părțile lemnoase, pentru a alege fuiorul sau pentru a se obține câlții de meliță.

În aceeași cameră mai sunt expuse și două costume tradiționale, unul de femei și altul de bărbați. Moții de odinioară purtau cioareci de lână, cojoc și cămașă, iar moațele se îmbrăcau în alb și negru, muzeul mândrindu-se cu o cămașă de aproape 100 de ani.

În camera a doua se află o casă tradițională moțească, adusă din cătunul Ghețar, care are aproape 100 de ani. Casa este mică, acoperită cu șindrilă, are doar 2 camere, cu târnaț, adică prispa din fața casei închisă cu o balustradă de scânduri cu stâlpi uniți în partea superioară cu o cunună.

Camera trei este o sală de clasă, cu băncuțe cum erau în urmă cu mai bine de 60 de ani și care au fost folosite chiar de elevii claselor I-IV ai fostei școli, în care acum se află muzeul. Printre cele mai inedite piese se numără un cufăr – ghizdan din 1949 și o socotitoare.

Sala patru este amenajată pentru o sală de cinema, unde rulează timp de 20 de minute un filmuleț cu imagini din toate zonele țării.

În prezent, în cătunele din munţi au mai rămas doar câţiva locuitori și prea puţini sunt cei care ajung să le descopere viaţa de zi cu zi, cu bucuriile şi greutăţile lor, iar muzeul ”Cătune Izolați în România” vă oferă șansa să intrați în lumea lor, o lume în care omul trăiește simplu, în perfectă armonie cu natura, mai aproape de Divinitate.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă

Ioana Oprean

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam

Ioana Oprean

Publicat

în

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric

Ioana Oprean

Publicat

în

De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]

Citește mai mult