VIDEO| Expoziție stradală inedită cu portretele realizate de Georgeta Țălnar, la Centrul Cultural Augustin Bena din Alba Iulia: ”Nu duci cu tine decât ceea ce dăruiești”
VIDEO| Expoziție stradală inedită cu portretele realizate de Georgeta Țălnar, la Centrul Cultural Augustin Bena din Alba Iulia: ”Nu duci cu tine decât ceea ce dăruiești”
Cei care trec până la începutul lunii iunie prin fața Centrului de Cultură Augustin Bena, au ocazia să admire o expoziție cu operele realizate de regretata Georgeta Țălnar. Zeci de portrete sunt expuse pe stradă de-a lungul gardului instituției.
”Mulțumim Centrului de Cultură că a făcut posibilă această expoziție și acestă bucurie pentru familia noastră și ne bucurăm că valoarea mamei noastre a rămas și post-mortem. Sunt convinsă că toată familia noastră și cei care au cunoscut-o pe mama, poartă o mare mare bucurie și o onoare pentru că și după atâția ani, după 6 ani mai exact, de la trecerea în neființă a mamei, aceste lucrări au rămas aici să îi certifice valoarea ca artist și ca om extraordinar.
Expoziția se defășoară sub egida și sub moto-ul pe care mama obișnuia să îl transmită ”nu duci cu tine decât ceea ce dăruiești”. Mama a lăsat multă artă și îi mulțumim pentru asta și pentru bucuria pe care ne-a adus-o și de dincolo de nori”, a transmis Sendy Țălnar.
Geta Țălnar a încetat din viață în urmă cu 6 ani, la vârsta de 56 de ani, în urma unei boli necruțătoare. Soția fostului dinamovist Cornel Țălnar era pasionată de pictură (portret) și practica sportul. Geta Țălnar a desenat foarte mult omul.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/jUCmHuuHVbE/hqdefault.jpg)
Pasiunea ei era însă portretul. Studia oamenii, mâinile oamenilor, expresia feței lor, dar, în egală măsură surprindea și căldura din ochii bătrânilor și mâinile lor tăcute. Lucrările ei exprimă trăirile profunde pe care le-a avut și starea de spirit în care se afla. Se inspira foarte mult din realitate, din ce simțea, din trăirile din timpul zilei, din oamenii cu care interacționa.
Multe desene realizate în 2016 simbolizau o femeie care stă în anumite poziții, cu o trăire interioară intensă, probabil durere, și de fiecare dată deasupra ei apărea o mână salvatoare care o proteja, o liniștea, care îi transmitea, cumva, că va fi bine. Se inspira din viața de zi cu zi sau din vise.
Tablourile artistei sunt lucrate în acuarelă, ulei, cărbune, creion, a făcut schițe cu pixul și cea mai inovatoare posibilitate de desen, în cafea.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)