VIDEO: Ciobanul Nicolae din Vinţul de Jos, pe urmele celebrului Ghiţă Ciobanul. A crescut multe oiţe şi a iubit multe mândruţe

ciobanCel mai tare cioban din Vinţul de Jos apare într-un videoclip al interpretei de muzică populară Camelia Grozav. După cum ne spune şi cântecul şi după cum putem vedea şi în videoclipul alăturat ciobanii nu poartă grija banilor şi nu duc dorul mândrelor. 

Acest substantiv era folosit în urmă cu ceva timp pentru a insulta, dar se pare că lucrurile s-au schimbat , iar acum să fii cioban, a ajuns un motiv de mândrie.

ELIT

Melodia este numită „Măi Ciobane Nicolae” şi dedicată în totalitate celui mai tare cioban din localitatea Vinţul de Jos.

Ciobanul Nicolae are o pagina de Facebook, dar rămâne de văzut dacă va reuşi să atragă atenţia internauţilor, la fel cum a reuşit Ghiţă de la Jina.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Headliners Electric Castle 2021: twenty øne piløts, Gorillaz & Deftones

Acolo unde e dorință și pasiune, există speranță. Iar speranța echipei Electric Castle stă într-un 2021 ce va permite revenirea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Untold Odyssey – 5 zile de festival pe un vas de croazieră în Mediterană!

UNTOLD, unul dintre cele mai mari festivaluri de muzică din Europa, lansează un concept nou de entertainment și le propune… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Show de Revelion oferit de UNTOLD, la Pro TV

UNTOLD pregătește cel mai asteptat party de Revelion pentru întreaga Românie, DAY ONE-ÎNCEPUTUL, ce va fi transmis la PRO TV.… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Program Cinema Inspire Alba Mall. Ce filme vor rula în perioada 9-15 octombrie 2020

Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 9 – 15 octombrie 2020. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Untold vă prezintă pe cei patru eroi donatori: un polițist, o asistentă medicală, un măcelar și un șofer RATB au salvat 852 de vieți donând sânge!

Untold și Neversea vă prezintă 4 oameni care spulberă mitul vampirului și salvează vieți prin donarea de sânge. Tărâmul lui… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Program Cinema Inspire Alba Mall. Ce filme vor rula în perioada 2-8 octombrie 2020

Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 2-8 octombrie 2020. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul comercial Alba… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Nicolae Stanciu, internaționalul român, a devenit tată! Andreea, soția lui, a nascut o fetiță perfect sănătoasă

Pentru fotbalistul originar din Alba, Nicolae Stanciu dar și pentru soția lui, Andreea, astăzi este o zi foarte importantă. Cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Neversea 2021 va avea loc între 8-11 iulie | Data festivalului aleasă de fanii din întreaga lume

Fanii celui mai mare festival de pe plajă din România, Neversea, au ales. A patra ediție a festivalului va avea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 Comentarii

Dext3r 3 ianuarie 2014 at 18:13

Dupa cum arata ciobanul asta cred ca a iubit numai mioare 🙂

rapsod 3 ianuarie 2014 at 18:53

c-am disperat taranoiul ala de ciobanas tanar,zici ca n-a fost filmat niciodata, eu cred ca asta nu-i o stire de prezentat in ziar, doi ciobani nepoti si un organist ce nu stie doua note

marius 3 ianuarie 2014 at 19:50

bai baietas rapsod sau muzicant de 2 lei te tii tare si mare esti o flasneta care sufli toata ziua in ea fa si tu un video si comenteaza la video-urile tale te bagi ca musca in ….esti invidios de mori ha ha ha…..organist care stie 2 note hai sa ne intrecem sa vedem de ce esti in stare broscoi cu pedale ce esti

marius 3 ianuarie 2014 at 19:56

ROPSODEL….sti si tu muzica…ha ha ha te iei de toata lumea …muzicant de 2 lei esti invidios pt. postare fa si tu daca esti in stare de asa ceva , nu mai comenta aiurea copil de 2 ….vezi-ti de treaba ta si nu mai comenta aiurea

Le-o 3 ianuarie 2014 at 20:46

rapsod unde ai vazut tu organistu ?

jon3d 3 ianuarie 2014 at 21:33

bai desteptilor ciobanu asta va baga an buzunar pe toti nu mai vorbiti aiurea si faza cu cu ciobi ala mai mic el este mai de la munte si deaia e un pic mai fi fi

lyly 3 ianuarie 2014 at 22:06

mai da invidiosi mai sunteti uni , sunteti voi mai buni muzicanti , sau aveti cu ce face un vidioclip ?

S.P.Q.R. 3 ianuarie 2014 at 22:07

Mai „ciobenilor”! Vorba vine ciobani…Voi faceti de ris(cu atit mai mult,intr-un videoclip)…ocupatia de cioban-oier-crescator de animale,…care a fost,lucrul de baza al neamului nostru,in trecut.Unde a-ti vazut bai impostorilor,in portul dacic,sau al ciobanilor traditionali,….PANTOFIII ???…GECI DE PIELEEE ???…BLUZE DE TRENINGGG ???…LANTURI DE AUR SI INELE ???…PANTALONI DE STOFAAA ???…PFFFF sinteti penibili si de risul curcilor !!! Cit despre Ghita,ciobanul de la jina,…ala daaa,se vedea ca este cumva autentic,…adica COJOC DE OAIE PE EL,MAGARI,CAINI,ETC…Si la Jina da,….aia au oiiii,….nuuu citeva oiteee !!! Pai voi…amarastenilor…a-ti vrut sa apareti hop si voi,…pe sticla. Si…”maria ciobanu” asta hop si ea,….videoclip facut dupa BUGET !!! Pai daaa,..ca daca mergea la Jina,..ii luau aia,o caruta de bani. Vai si-amar,de ea traditie populara,cu impostori !!!

FAUST 4 ianuarie 2014 at 12:06

Ciobaneala.

drc 4 ianuarie 2014 at 13:55

chiar nu inteleg cei asa mare stirea ca una si-a scos o piesa si 2 cetateni au oi…chiar daca sunt de la vint…ciobi nu mai trage pe nas..marius organistu cum merge muzica cu taximetria?

marius 4 ianuarie 2014 at 14:41

Bine… vad ca lumea asta e mica , eu chiar nu inteleg atatea comenturi aiurea prindeti-l pe reporterul Dragoș SUCIU si urechiatil pe el, nimeni nu sa dus la redactie sa se afirme ca vezi doamne am facut videoclip, ei cauta pe youtube unele chestii pentru a face scandal sau nu stiu cum sa le zic …..noi am facut un video ca si oricare formatie asta e tot ….si pt cei care nu stiu si vad ca sunt multi care habar nu au , e diferenta intre cioban si oier …..Toata stima pt NICOLAE de la Vint, nu baga in seama toate rahaturile !!!

rapsod 4 ianuarie 2014 at 15:22

ce-i mai mariuse de te aprinzi asa?Ai uitat sa pui ceasu la taxi???
zii care ii diferenta aia?daca au cercel nu sunt ciobani????

lyly 4 ianuarie 2014 at 19:39

daca nu iati considera interesanti pe acesti oameni care or facut vidioclipul ,NU A-TI COMENTA NEGATIV , dar sa vede ca invidia va omoara , voi astia care insultati scoateti si voi gistele sifaceti un vidioclip si aratativa talentu

Alin 4 ianuarie 2014 at 21:49

Chiar nu inteleg ce va deranjeaza. Orice alt videoclip de muzica populara suna cam la fel. Va deranjeaza ca e de la Vint? Noi romanii asa facem: in loc sa ne bucuram si sa ne mandrim cu ce avem, carcotim. Ca si cum vreunul din cei de mai sus carcotasi, ar fi facut ceva vrednic de lauda pana acum. Daca da, cu aceste comentarii v-ati dat cu firma in cap. Ciobane, n-ai cum sa pozezi in fotomodel, ca nu esti. Piesa e despre ciobani, deci te reprezinta. Nu iti urez succes in alte video-uri, dar stiu ca in ceea ce priveste cresterea oilor, ai dat clasa multora din judet, prin corectitudine si munca. Domnisoarei ii urez insa succes in activitatea muzicala, ptr ca contrar carcotasilor de mai sus, chiar are voce! Vorbesc ca un absolvent de liceu de muzica-asta ptr afoni-si nu ca un nepriceput.

Adi 5 ianuarie 2014 at 7:25

Deci, m-am amuzat copios! Rubrica commenturi de la ziarul Unirea este unul dintre motivele pentru care nu mai cumpar ziarul de hartie!

Asta mare 7 ianuarie 2014 at 21:31

bai asta smecher s.p.q.r toti evoluam nu numai tu 🙂