VIDEO Autostrada Sebeș-Turda: Pe lotul 1 se asfaltează între cele două drumuri județene care duc spre localitatea Teleac
Antreprenorul Autostrăzii Sebeș-Turda, lotul 1, Impresa Pizzarotti, încearcă, pe cât posibil, să profite de zilele fără ploaie, mobilizând la maximum oameni și utilajele. Marți, în jurul orei 11.00, între drumul județean 107 și până dincolo de dealul de la Pârâul Iovului se lucra din plin.
Între Dj 107 și DJ 107 H, cele două drumuri județene care duc spre Teleac – Berghin, se lucra atât la balast stabilizat, dar se turna și asfalt.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/NtmwDGCmX8E/hqdefault.jpg)
La supratraversarea de pe DJ 107 H, deja erau puse aproape toate grinzile.
La viitorul nod rutier Alba Iulia Nord, se lucra în absolut toate punctele de interes. Practic, este pentru prima dată când am reușit să surprindem imagini la viitorul nod rutier cu oameni și utilaje lucrând în toate punctele importante: se lucra atât dincoace de linia ferată, pe terasament, unde era amplasată o foreză, cât și dincolo de linia ferată, spre drumul național (DN 1).
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/bKfoGun0bjQ/hqdefault.jpg)
Ca de obicei, erau zeci de utilaje care excavau Dealul de la Pârâul Iovului și transportau pământul, iar în apropierea DN-ului se lucra probabil la un sens giratoriu.
Autostrada Sebeş-Turda va avea o lungime totală de 70 de kilometri şi va traversa parțial judeţele Alba și Cluj, fiind împărţită în patru loturi.
Primul lot se întinde pe 17 kilometri, de la intrarea pe autostradă în Sebeş, până la Pârâul Iovului, după Alba Iulia. Lotul doi are o lungime de 24,3 kilometri şi se întinde de la Pârâul Iovului până la intrarea în Aiud, iar lotul trei, care are 12,5 km, se întinde de la intrarea în Aiud până la Decea. Ultimul lot are 16,3 km şi se termină în Turda.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari