VIDEO. Autostrada Sebeș-Turda, lotul 1, la finalul lunii august: Mobilizare la bretelele care vor lega Sebeșul de Autostrăzile A 10 și A 1
Luna august a fost prima în care pe Autostrada Sebeș-Turda, antreprenorul general Pizzaroti a început să se mobilizeze forțe, mai vizibil, la nodul rutier Sebeș, unde chiar dacă a obținut autorizația de la finalul lunii februarie a ”lălăit-o” câteva luni bune.
În această lună a apărut prima foreză la viitorul nod rutier Sebeș, iar la jumătatea Lancrămului, în zona denumită Calea Vacii, au fost ridicate și instalate grinzile la viitoarea supratraversare.
Din modul în care lucrează antreprenorul la nodul rutier Sebeș, se pare că se concentrează pe bretelele care vor lega A 10 de Sebeș și implicit de A 1 – nodurile rutiere existente la intrarea în Sebeș.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/cqDmgmPxCbg/hqdefault.jpg)
Citește și FOTO-VIDEO: Pe autostrada Sebeș-Turda, lotul 1, progres dezamăgitor în luna iunie 2018
La finalul lunii august s-a suprabetonat viitorul pod peste râul Ampoi. La Oarda, pe partea dreaptă a văii (sensul de mers Oarda de Sus), au fost terminate cele două culei și au fost montate grinzile. Pe partea stângă a văii au fost forați pioleții, iar acum se ridică viitoarea culee. Între Oarda și râul Mureș s-a lucrat și la terasamente încă de la începutul lunii, în localitatea Limba fiind ridicat terasamentul la nivelul culeei.
La viitorul pod peste râul Mureș, se lucrează la ultimii patru piloni, iar spre finalul lunii s-a făcut un intrând în apă, până la unul dintre pilonii care se afla în mijlocul apei, probabil pentru a continua să se instaleze grinzile.
La supratraversarea de la viitorul nod rutier Alba Iulia Sud a fost pusă armătura și foarte probabil ea va fi suprabetonată în luna septembrie.
Între viitorul nod rutier Alba Iulia Sud și viitorul pod peste râul Ampoi, în luna august s-a lucrat la rigole, iar dincolo de podul peste râul Ampoi și până la supatraversarea de la drumul județean spre Teleac s-a lucrat la terasament.
În viitorul nod rutier Alba Iulia Nord pentru prima dată, la începutul lunii august, au început să apară din pământ structurile de dincoace de calea ferată. Tot în luna august, circulația pe DN, a fost mutată printr-un sens giratoriu care foarte probabil va fi integrat în viitorul nod rutier.
La Dealul de la Pârâul Iovului e aproape finalizată excavarea, iar astfel spre finalul lunii ne-am putut da seama care e locul pe unde trece autostrada.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/m_-ggNLZ1cQ/hqdefault.jpg)
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/9fbiHWsC_WY/hqdefault.jpg)
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/TjcQ030ogX8/hqdefault.jpg)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 44 de minute
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari