Victorie salvatoare pentru Cupru Min Abrud. Compania minieră a câștigat procesul comercial cu Energo Mineral
Cupru Min Abrud a câștigat la Curtea de Apel București procesul comercial cu Energo Mineral. Instanța a casat sentința Tribunalului București din 2013, prin care compania minieră din Alba era obligată să plătească 17 milioane de euro și a dat câștig de cauză Cupru Min Abrud.
Victoria societății miniere este una foarte importantă pentru că scapă compania atât de sechestrul asigurator cât și de insolvență.
Istoricul acestui proces este unul foarte interesant. Inițial Tribunalul București a dat câștig de cauză Energo Mineral. Curtea de Apel a casat sentința și a trimis tribunalului cauza spre rejudecare. Același tribunal a dat din nou câștig Energomineral, iar vineri, 21 martie, Curtea de Apel a casat din nou sentința Tribunalului București, dând dreptate Cupru Min Abrud. Sentința este definitivă și irevocabilă.
Curtea de Apel București respinge irevocabil pretentiile Energo Mineral de 17,3 milioane de euro contra Cupru Min SA
București, 24 martie 2014. Curtea de Apel București, Secția a VI-a Civilă, a decis în favoarea Cupru Min SA Abrud vineri, 21 martie 2014, în litigiul vs Energo Mineral SA București. Litigiul s-a aflat pentru a doua oară în faza recursului, în cel de-al doilea ciclu procesual.
Potrivit casei de avocatură care a reprezentat Cupru Min Abrud în instanță, „admințând recursul formulat de Cupru Min, Curtea a respins cererea Energo Mineral de anulare a contractelor încheiate între Cuprumin și Energo Mineral în anul 2007 (Contractul de cooperare, Contractul de locațiune și Contractul de asistență tehnică). Prin urmare, Cupru Min a fost exonerată de la plata sumei de peste 77 milioane de lei (aproximativ 17,3 milioane de euro) acordată prin hotararea Tribunalului București către Energo Mineral, societatea aflată în procedură de insolvență.
Societatea de avocați a asigurat societății miniere asistența juridică în ambele cicluri procesuale ale litigiului și a stabilit strategia de apărare. Soluția de respingere a pretențiilor Energo Mineral este deosebit de importantă mai ales prin prisma faptului că permite desfăsurarea activității companiei din județul Alba fără niciun fel de dificultăți.
Procesul împotriva Cupru Min SA Abrud a fost intentat în 2010 de către administratorul judiciar al societății Energo Mineral, Activ Lichidator București. În septembrie 2013, Tribunalul București a obligat compania de stat să plătească peste 77 de milioane de lei (aproximativ 17,3 milioane de euro) către societatea Energo Mineral, printr-o decizie care a făcut obiectul recursului soluționat de Curtea de Apel București în dosarul nr. 31925/3/2010* (3300/2013 ).”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]









