Vasile Blaga, la Alba Iulia: Sprijinim Guvernul Cioloș, dar vrem să depolitizeze administrația
Copreședintele PNL Vasile Blaga a declarat sâmbătă, la Alba Iulia, fiind prezent la lansarea candidaților PNL din județ la alegerile locale, că liberalii sprijină în continuare Guvernul Cioloș, dar solicită să depolitizeze administrația.
Blaga a afirmat, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia, în fața a aproximativ 600 de liberali, că partidul pe care îl conduce sprijină Guvernul Cioloș, dar îi cere ca până la terminarea mandatului să depolitizeze administrația.
”Avem nevoie de un guvern condus de PNL-iști. Un guvern în care în sfârșit PNL-ul să fie vioara întâi. Astăzi sprijinim un guvern. Aș spune că îl sprijinim cam necondiționat. Împreună cu doamna Gorghiu, cu ceilalți colegi, premierului desemnat, Dacian Cioloș, i-am spus că-l sprijinim. Nu vrem nimic doar să depolitizeze administrația și azi îl sprijinim cinstit. Noi nu suntem pesediști, noi nu suntem Dragnea, care să spună că este în Opoziție când are tot în țara asta în administrație, are și un fost coleg de-al lui vicepremier, are aproape toți secretarii de stat, aproape toți șefii de agenții. Are tot pe verticală în deconcentrate și pesedistul spune că este în Opoziție. Noi unde suntem, după teoria aceasta? Îl sprijinim rugându-l ca în timpul care a mai rămas, totuși, să depolitizeze administrația. Nu ne dorim altceva decât alegeri corecte”, a afirmat Blaga.
Copreședintele PNL a adăugat că liberalii vor fi cei care ”vor deconta actuala guvernare”.
”Multă atenție la câte un ministru pentru că cei care vor deconta actuala guvernare vom fi în primul rând noi, PNL-ul. Aceasta este percepția publică și de aceea dorim mult succes acestui guvern, iar celor care nu fac față domnul Cioloș să-i mai trimită și pe acasă”, a conchis Blaga.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari