Vânător din Sebeș, suspectat de braconaj, cercetat de polițiști
*A fost prins cu prada în mașina pe care o conducea în timp ce se afla sub influența alcoolului
Un bărbat din Sebeș, suspect de cumul de infracţiuni, respectiv „braconaj cinegetic” şi “ conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoana care are o îmbibaţie alcoolică peste limita legală”, este cercetat de poliţişti.
În data de 31.10.2013, ora 23.45, poliţiştii din Ciugud au fost sesizaţi cu privire la faptul că două persoane au împuşcat fără drept un căprior de pe un fond de vânătoare situat pe raza municipiul Alba Iulia.
Poliţiştii s-au deplasat pe raza fondului respectiv, iar împreună cu paznicul de vânătoare au efectuat verificări, iar pe raza satului Şeuşa, comuna Ciugud au identificat autoturismul în cauză, condus de Răducu B., de 65 de ani, din municipiul Sebeş, care avea asupra sa două arme de vânătoare, cu muniţie aferentă, precum şi un proiector, care au fost ridicate de organele de politie în vederea continuării cercetărilor.
Agenţii de poliţie au procedat la testarea conducătorului auto cu aparatul etilotest, care a indicat valoarea de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care acesta a fost condus la Spitalul Judeţean Alba pentru recoltarea de probe biologice şi stabilirea alcoolemiei.
Din primele verificări efectuate în cauză, poliţiştii au stabilit că în data de 31.10.2013, Răducu B. s-a deplasat împreună cu un tânăr de 20 de ani, din Alba Iulia, pe raza fondului de vânătoare respectiv, unde a împuşcat un căprior, fiind surprins în momentul în care acesta punea căpriorul în autoturism. După ce căpriorul a fost luat de paznicul de vânătoare aceştia şi-au continuat deplasarea spre satul Şeuşa, comuna Ciugud.
Animalul a fost predat reprezentantului A.J.V.P.S. Alba.
În cauză se efectuează cercetări, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de “braconaj cinegetic” faptă pedepsită de art. 42 din Legea 407/2006 vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic şi“ conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoana care are o îmbibaţie alcoolică peste limita legală”, faptă pedepsită de art. 87 alin. 1 din OUG 195/2002 –privind circulaţia pe drumurile publice.
Cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care a avut loc eveniment.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ
Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ În perioada 26–28 iunie 2026, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba vor fi prezenți în teren pentru asigurarea măsurilor de ordine […]
14 străzi din comuna Rimetea vor fi modernizate: În ce stadiu este proiectul Administrația locală din comuna Rimetea, județul Alba, face ultimii pași procedurali pentru implementarea unui proiect de modernizare a infrastructurii rutiere care vizează 14 străzi din localitate, în lungime totală de aproximativ 3,47 kilometri. Primăria Rimetea a lansat, miercuri, 24 iunie 2026, în […]
FOTO | Steagul tricolor din Lupșa: Povestea simbolului, păstrat timp de peste un secol,
Steagul tricolor din Lupșa: Povestea simbolului Marii Uniri păstrat timp de peste un secol Steagul tricolor din Lupșa, păstrat cu grijă timp de peste un secol, este considerat singurul drapel purtat la Marea Adunare Națională de la Alba Iulia, din 1 Decembrie 1918, care s-a păstrat până în prezent. Interviu realizat de Mădălina Corina Diaconu […]








