Unirea Principatelor Române, marcată în avans la Cugir: Spectacol de muzică, dans și teatru
Unirea Principatelor Române, marcată în avans la Cugir: Spectacol de muzică, dans și teatru
Unirea Principatelor Române a fost marcată în avans la Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, printr-un spectacol dedicat susținut de către tinerii membri ai cercurilor de muzică, dans și teatru.
Aceștia au readus în atenția tuturor momentele marcante ale istoriei naționale.
Citește și: 24 ianuarie 2025 | Ziua Unirii Principatelor Române, sărbătorită la Alba Iulia: PROGRAMUL activităților

Actul istoic din ianuarie 1859 a fost celebrat prin cântece patriotice și joc românesc alături de Fanfara Cugir și Marian Vințan, „Mlădițe Cugirene” și Ionela Popa și Ansamblul „Câmpul Pâinii” cu Alina și Alin Turlea. De asemenea, cercul de teatru coordonat de Maria Dodoc a adus în scenă o secvență din Moș Ion Roată și Unirea.
Unirea Principatelor Române este un moment cheie în istoria României fără de care închegarea statului modern România nu putea exista. Aflate la confluența celor trei imperii: habsburgic, țarist și otoman, cele două provincii (Țara Românească și Moldova) au reușit să înfăptuiască acest mare act istoric.
Remarcabile în acele momente au fost personalitățile domnitorului Alexandru Ioan Cuza, tânăr colonel în vârstă de doar 39 de ani, și ministrului său, Mihail Kogălniceanu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
A condus cu permisul SUSPENDAT pe DJ 107 H, în localitatea Galda de Jos: Albaiulian, cercetat de polițiști
A condus cu permisul SUSPENDAT pe DJ 107 H, în localitatea Galda de Jos: Albaiulian, cercetat de polițiști Un bărbat, de 47 de ani, din Alba Iulia a fost depistat în timp ce se afla la volanul unui autoturism având dreptul de a conduce suspendat. Potrivit IPJ Alba, la data de 13 iunie 2026, în […]
VIDEO | A mers la fosta sa parteneră acasă și a încălcat ordinul de protecție: Bărbat din Alba Iulia, REȚINUT
A mers la fosta sa parteneră acasă și a încălcat ordinul de protecție: Bărbat din Alba Iulia, REȚINUT Un bărbat din Alba Iulia a fost reținut după ce a mers la fosta sa parteneră acasă și a încălcat ordinul de protecție emis pe o perioadă de 3 luni. Conform IPJ Alba, la data de 13 […]
VIDEO | Tânăr din Jidvei, REȚINUT: Și-a agresat partenera, o tânără de 20 de ani. S-a ales cu ordin de protecție provizoriu
Tânăr din Jidvei, REȚINUT: Și-a agresat partenera, o tânără de 20 de ani. S-a ales cu ordin de protecție provizoriu Un tânăr de 24 de ani, din Jidvei, a fost reținut de oamenii legii după ce și-a agresat partenera, în vârstă de 20 de ani. S-a ales cu ordin de protecție provizoriu, pentru o perioadă […]
