Unirea Dej – Metalurgistul Cugir 0-0 | Primul punct al sezonului, obținut în inferioritate: R. Trif și Budin – eliminați în finalul jocului!

La Dej, în a doua deplasare consecutivă din startul stagiunii, Metalurgistul Cugir a reușit să cucerească primul punct, după remiza albă cu Unirea, meci terminat cu doi jucători mai puțin, după eliminările lui R. Trif (85) și Budin (89), într-un final incendiar!

O dispută echilibrată, în care ocaziile au fost împărțite, cu amfitrionii mai periculoși totuși în actul secund. Elevii antrenorului Lucian Itu au etalat o prestație în creștere comparativ cu jocul de la Recea, portarul aiudean Gorea având trei intervenții salutare în fața lui Lemnaru (52) și Al. Pop (78 și 84).

“Roș-albaștrii”, cu Budin în premieră titular, au rupt seria negativă ce cuprindea două înfrângeri, la Petrila, în Cupa României și în prima etapă a eșalonului terț, iar în runda viitoare evoluează sub Drăgana cu Minaur Baia Mare – prima apariție în fața fanilor.

*R. Trif și Budin – eliminați în final!

La pauză scorul este alb, vizitatorii având o ocazie bună prin Coltor (9), când aiudeanul a ratat reluarea din apropiere. În minutul 52, Gorea a intervenit excelent la reluarea din 5 metri a lui Lemnaru, în poziție unu la unu. Ulterior Șaucă (59) a trimis un șut periculos pe lângă, după o acțiune personală. Vitinha (65) și-a încercat șansa cu un trasor de la 30 de metri, ce a trecut alături. Al. Pop (73) a trimis din 14 metri, în diagonală, pe lângă bara opusă, același jucător mai având alte două bune situații (78 – șut parat de Gorea și 84 – alt șut respins în extremis de Gorea).

În minutul 85, vizitatorii au rămas în inferioritate numerică, prin eliminarea lui R. Trif, pentru cumul de avertismente. Peste numai 4 minute, Budin vede și el al doilea avertisment, iar cugirenii au jucat finalul cu doi oameni mai puțin, în vreme ce dejenii consideră că au pierdut două puncte, după cum s-au derulat ostilitățile în actul secund!

În primul joc, gruparea de sub Drăgana a pierdut, scor 1-2, la Recea, în vreme ce dejenii au învins, 2-0, la Zalău.

Unirea Dej: D. Farcaș – Zaharia, V. Sabo, Kereki, Plăian, Cătinean, Onicaș, B. Pop, F. Blaj, Lemnaru, A. Pop; rezerve Cr. Pop, Peter, Papp, Sătmar, Al. Blaj, Ad. Farcaș, Benko. Antrenor Gheorghe Barbu.

Metalurgistul: Gorea – Bold, Dohotariu, R. Trif, Vitinha, Șaucă, I. Grozav, Budin, P. Păcurar (85, Lang), Coltor, Șuteu (60, Davidaș); rezerve R. Anton, B. Coroian, L. Contra, D. Casian, Șt. Radu. Antrenor Lucian Itu.

Răzvan CĂUCEAN, Dej 24

Înotătorii LPS Alba Iulia la Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori: Andrea Zsebe – 3 medalii de argint, ștafetele combinate – două medalii de bronz La Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, înotătorii de la LPS Alba Iulia au reușit rezultate de apreciat, fiind adjudecate 5 medalii, toate în probele juniorilor II. Astfel, […]