Unirea Dej – CS Ocna Mureș 3-1 (2-1), liderul a întors scorul, după ce Cioară a înscris pentru 0-1

Liderul Unirea Dej a întors scorul cu CS Ocna Mureș, penultima clasată și a câștigat scor 3-1 (2-1), după ce Cioară a deschis scorul în disputa formațiilor aflate la polii opuși ai ierarhiei.

Vizitatorii au început bine jocul în care dejenii i-au menajat pe titlularii Farcaș, An. Pop, Frăsineanu, I. Rus sau Fl. Blaj, au marcat prin golghterul Cioară (a punctat a doua rundă consecutivă), însă momentul cheie al confruntării a fost finalul primului mitan, când trupa lui Dragoș Militaru a marcat în două rânduri în nici două minute.

La reluare, ocnamureșenii mai primesc o lovitură, se face 3-1 și zarurile erau deja aruncate, cu toate că vizitatorii au lăsat o impresie bună întrun meci în care au rămas doar cu ocaziile. Asta chiar dacă Cioară (59, lovitură liberă) a lovit bara,  Papp a salvat de pe linia porții la șutul lui Frențiu (62), iar vizitatorii puteau primi un penalty (la o acțiune în care au fost implicați Cioară și Frențiu).

*Cotoară: „Altfel stăteau lucrurile dacă era egal la pauză”

Am început bine, am marcat, am mai avut o ocazie când eram în avantaj, practic am făcut o primă repriză bună, cu excepția ultimele 5 minute, Acolo a fost moment cheie, am primit două goluri în câteva minute. Dacă intram cu remiză la pauză, altfel stăteau lucrurile. Mă așteptam să obținem ceva, aveam moral bun, adversarii au odihnit câțiva jucător importanți, dar nu am profitat”, a spus antrenorul Gabriel Cotoară.

*0-1, MIN. 22: CIOARĂ a deschis scorul profitând de gafa făcută de Al. Blaj și ieșirea lui Georgescu

*1-1, MIN. 39: SEREDIUC, reluare din alunecare, din fața porții la centrarea lui Cocian,

*2-1, MIN. 41: Cr. CHIRA, a finalizat din apropiere, din alunecare, la pasa venită de la Papp, profitând de neatențiile lui C. Lazăr și Al. Kiraly.

*3-1, MIN: 53: corner de pe stânga Cocian, bălbâială în defensiva adversă, iar Al. BLAJ a punctat din 5 metri

Gazdele sunt matematic la baraj, iar oaspeții speră să evite barajul de retrogradare,. În toamnă, în 10 noiembrie, prima clasată a câștigat cu 3-1, fără emoții, un joc în care ocnamureșenii puteau să ia punctele “la masa verde” (jocul fusese amânat o dată din cauza Dejului).

Unirea Dej: Georgescu  – Peter, Al. Blaj, Kereki, Al. Papp – Cătinean, Chira, Ad. Pop, B. Pop – Serediuc, Cocian; rezerve  Farcaș, R. Papp, Toderean, I. Rus, Frăsineanu, Sabo, Meszaros, Vomir. Antrenor: Dragoș Militaru.

CS Ocna Mureș: Vl. Ignat/ cpt –  Cunțan (62, Tocu), Haiduc, C. Lazăr (68, Isac), Al. Kiraly  – Socaci, Frențiu (62, T. Cristea) – G. Goronea (62, Guț), M. Domșa, Cl. Marcu (62, Chișu) – Cioară; rezerve Angeru, Uță, Vădan. Antrenori Gabriel Cotoară, Romeo Arinar și Tudor Stan.

Arbitri  B. Florea, C. Cercel, R. Andrei (toți Piatra Neamț) Observatori T. Marchiș (Baia Mare), V. Suciu (Tg. Mureș)

LPS Alba Iulia s-a calificat la turneul semifinal de baschet feminin Under 14, iar antrenorul Valentin Urian este în cursă și la Under 13 pentru accederea între primele formații din țară. LPS Alba Iulia s-a calificat la turneul semifinal Under 14 la baschet feminin, un rezultat notabil pentru micuțele baschetbaliste pregătite de antrenorul Valentin Urian, […]