Un călugăr franciscan din secolul XVII a apărut în Cetatea Alba Carolina. Un personaj surpriză îi va ţine companie

calugar franciscan02Al 23-lea personaj din bronz a apărut la începutul acestei săptămâni în Cetatea Alba Carolina. Este vorba despre un călugăr franciscan poziţionat în colţul Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, acolo unde în urmă cu sute de ani a fost construită o biserică franciscană.

La fel ca şi majoritatea statuilor din bronz din „Cetate” şi aceasta va avea un partener de „discuţii”, un prunc, care va va fi montat cel mai probabil la începutul săptămânii viitoare, marţi, 7 ianuarie.

ELIT

Până acum în Cetatea Alba Carolina sunt 23 de personaje din bronz, care au devenit atracţie pentru localnici şi turişti, toate datând din secolul al XVII-lea.

[Gallery not found]

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

36 Comentarii

personne 3 ianuarie 2014 at 15:01

Individul acesta e periculos. Imi inspira teama…

personne 3 ianuarie 2014 at 15:03

Aseara, pe ceata aceea intunecoasa, el privea. Nu zicea nimic, asta ma inspaimanta…

Aiurea 4 ianuarie 2014 at 17:15

Ne doare in PLA!

HH 4 ianuarie 2014 at 20:55

ASTA ESTE CHIAR BATAIE DE JOC, 3-4 ERAU SUFICIENTE DAR… VOR SA CREEZE IMPRESIA CA SUNT MAI MULTI TURISTI !
NUMAI CA ACESTIA IN LOC SA ADUCA BANI, COSTA BANI !

Carcotasul 5 ianuarie 2014 at 16:03

Sunt de acord cu tine @HH, trebuia pus un calugar pervertit hot si talhar, get-beget ortodox, in locul acestui franciscan! Nu de alta, dar ortodoxii si-au adus din plin contributia la desnationalizarea romanilor, dacii au fost latini(o afirma poetul Horatiu, cu 150 de ani inainte de Traian), romanii latini, dar perversii de popi ortodoxi, in marea lor dragoste de arginti, au pervertit limba latina cu 24% de cuvinte de origine slava, si asta numai ca au facut slujba in limba slavona! Deci ce nu au reusit turcii si ungurii au avut succes popii ortodoxi!

razvan 6 ianuarie 2014 at 16:40

Este de-a dreptul strigator la cer ceea ce se intampla… o sfidare la adresa poporului roman si a bunului simt. Ce cauta calugari franciscani papistasi in Cetatea Alba Iulia? Ce simbolistica reprezinta pentru poporul roman? Ordinul franciscan alaturi de cel dominican au fost ordinele calugaresti numite de Papa sa se ocupa cu Inchizitia!!! Ce religie/cult a mai facut asemenea grozavii si barbarii la fel ca si catolicismul?? Ce religie/cult a ajuns in asa fel incat sa-si omoare/schinguiasca proprii enoriasi? Cine ne dau lectii de civilizatie??? Biserica catolica??? Franciscanii??? Dle „Carcotash”… ce ne tot dai lectii de istorie aici? Ia te rog ia-te de mana cu toti papistasii si jucati hora oriunde numai nu in Romania!!! Incredibil, unde am ajuns… azi maine ne botezati cu fortza la papistasi sau cum?

razvan 6 ianuarie 2014 at 16:47

si inca ceva pentru autorul articolului, doar pt acuratetea informatiei: nu au nici o legatura majoritatea personajelor din cetate cu sec XVII… la 1600 si ceva nu aratau asa soldatii austrieci… nici domnii in civil personificati acolo.majoritatea personajelor sunt din epoca sec 18-19… in afara de personajele bisericesti a caror infatisare era la fel in sec 17… sau a statuii de la giratoriul de la universitate care este „atemporala”as putea zice…

Blasius 1754 6 ianuarie 2014 at 18:45

@ Rîzvan Numele tau este destul de sugestiv pentru afinitatile tale slavono-bizantinizante. Poate ar fi (fost) mai oportun sa ne fi vorbit Andreicut sau Teoctist despre binefacerile aduse de ortodocsi acestui neam, ca ei au fost foarte bine informati din moment ce au colaborat cu securitatea. Sau despre sutele de biserici greco-catolice din Ardeal pentru care se refuza retrocedarea sau chiar si concelebrarea. Sau despre fondarea primelor scoli cu grad mai inalt de predare in limba romana din Ardeal la Blaj, de catre clerul greco-catolic, la fel ca si aparitia primei tipografii romanesti din spatiul intra-carpatic, in vreme ce in Moldoca ortodoxa, conform lui Nicolae Iorga, la acel moment peste 95% dintre locuitori erau analfabeti. Sau despre faptul ca BOR a fost condusa pana prin secolul XVIII de catre episcopi greci, sarbi sau bulgari si despre faptul ca pana atunci liturghia ortodoxa se oficia in slavona. Sau despre faptul ca episcopul Ghedeon Nichitici impreuna cu alti popi barbosi i-au tradat pe Horea, Closca si Crisan.
In vreme ce in tarile catolice exista universitati inca din jurul anului 1000, in lumea primitiva a balcanilor nici nu se pomeneste de asa ceva pana pe la anul 1800. Analfabetism generalizat.
Istoria adevarata au scris-o altii, Rîzvan, dar tu ai prins pe undeva o idee despre inchizitie (care, e drept, a degenerat la un moment dat) si acum latri pe forumul asta, desi stii foarte bine ca realitatea este departe de ce spui tu. In vreme ce Biserica „dreptei credinte” numara circa 160 de milioane de adepti condusi de „n” patriarhi in 5-6 state din Balcani unde si nivelul civilizatiei este cum este, Biserica Catolica, extinsa pe TOATE continentele numare peste 1 miliard de credinciosi, condusi de un singur papa.
Istoria greco-slavona fabricata sub comunism refuza insa sa spuna adevarul, de aceea noi, bulgarii, moldovenii, sarbii, rusii, suntem unde suntem. Cu numele in UE dar cu sufletul in evul mediu ortodox…

razvan 7 ianuarie 2014 at 11:05

Stimate Blasius, numele meu este Razvan nu Rizvan si sunt foarte mandru de el. Nu am nici o afinitate slavona nici bizantina. Insa am o afinitate fata de istoria acestei tari, in special a Transilvaniei. Atata timp cat catolicismul a fost arma cea mai apriga de deznationalizare a romanilor din Ardeal, nu am de ce sa ma complac in a fi „la moda” si a aprecia papistasii. Nu vorbim aici de justetea unei credinte, cine detine adevarul catolicii/ortodocsii. Nu ma intereseaza o istorie a religiilor. Ma intereseaza insa ceea ce s-a incercat sa se faca in Ardeal prin intermediul catolicismului. Se poate sa discutam cat vrei dta de scoala ardeleana de la Blaj si de tot ce a adus romanismului acei iluminati ai Blajului, in majoritate greco catolici. Insa nici in acest caz nu trebuie sa uitam ca edictul lui Clement XI prin care se recunostea biserica greco catolica din Ardeal subordona inclusiv religios pe bietii romani episcopiei din Esztergom, unul din pasii deznationalizarii romanilor din Ardeal. Cat despre dezvoltarea vestului catolic vs estul ortodox, incerci sa introduci in argumentatie ideea falsa ca acea dezvoltare a fost datorata catolicismului iar daca estul ar fi fost catolic am fi fost la fel. Ei afla domnule Blasius (apropos, e Balaszfalva pentru papistasi) ca nu este deloc asa iar daca vei vrea voi putea si argumenta. Nu am nici o problema, sa isi faca statui unde vor ei… insa nu in sanctuarul unirii romanilor. Vizitez cu placere ori de cate ori am ocazia frumoasele catedrale catolice din vest, nu am nimic cu ei… Fiecare cu religia lui, la el acasa. PS: vezi ca greco-catolicismul a fost un instrument prin care romanii au putut in sfarsit sa isi faca scoli in limba romana. Ca daca vroiau sa isi faca scoli niste ortodocsi in Ardeal,nu cred ca binevoitorii si binecredeinciosii papistasi le dadeau voie. Asa ca mai usor cu „latratul” ca nu ai pus tu coada la pruna si nici nu ai gausit macaroana in ceea ce priveste istoriografia Transilvaniei.

Carcotasul 8 ianuarie 2014 at 11:31

@Rusvane, singura „binefacere pe care au adus-o ortodoxi neamului romanesc, ii ca au reusit sa desnationalizeze poporul si limba romana in procent de 24%, si asta numai ca din „mare dragoste de arginti”,ca au facut liturghia in limba slavona, pe cand in 1000 de ani(940-1918) ungurii nu au reusit decat sa introduca in limba decat 3% maghiarisme, la fel si turcii! Popa ortodox sta tot timpul cu mana intinsa ca sa-i dea fraierul bani, iar fraierul da, ca popa ii „smecher si ii da de inteles, ca pune o „vorba buna”, la Dumnezeu, si asa il mituieste! Ortodoxia ii cancerul Romaniei, CENTRUL CORUPTIE ENDEMICE CE AFECTEAZA SOCIATATEA ROMANA(alaturi de armata prin arma ei de elita DGIA)! Ce legaturi de sange avem noi cu slavi si grecii, cand dacii au fost latini, la fel si romanii! Transilvania leaganul civilizatie lumii(vezi tablitele de lut ars de la Tartaria descoperite in 1961-primul mesaj scris din istoria omenirii), si leaganul latinitatii( vezi poetul Horatiu, CARE CU 150 DE ANI INAITE DE TRAIAN, DESCRIA DACII CA POPOR VORBITOR DE LIMBA LATINA BARBARA), este latina si va ramane latina in ciuda acestei sleate de la Asociatia Escrocilor in Sutana!

fidel kastro ruz 7 ianuarie 2014 at 11:36

da istoria Transilvaniei este foarte frumoasa daca este regizata de Sergiu Nicolaescu dar istoria nu se cladeste pe mituri si legende.dl Rizvan ti-ai pus oare intrebarea de ce PUIU HASOTI fost ministru al culturi a blocat cercetarile care urmau sa faca analize ADN la mormintul lui Basarab 1 ???Istoria Tranilvaniei nu incepe cu HORIA………..si.alti .biserica romano catolica din cetate este atestata documentar din anul 1100.da stiu romani au fost crestini si inainte de crhistos .

razvan 7 ianuarie 2014 at 13:46

nu au nici o legatura oasele lui Basarab I cu statuile franciscanilor de prin Cetate… si cu ce grozavenii si barbarii au facut aceste „ordine” ale bisericii catolice „in numele credintei”….

Blasius 1754 8 ianuarie 2014 at 0:00

@ Rîzvan draga, eu nu sunt mandru ca tu esti mandru de numele tau, nume de provenienta tiganeasca adus din spatiul actualei Indii, tranformat ind ecursul secolelor in spatiul slavon sarbesc in Radovan.
Hai ca in sfarsit ne-am pus de acord pe o tema, iti plac catedralele catolice din Occident, acuma intre noi fie vorba, ce dracu` sa-ti placa in cele din ortodoxia balcanica, turnuletele gen Disneyland de la Moscova, bisericile cladite de Stefan cel Mare si Sfant sanctificat de BOR familist convins cu 44 de femei, lacasurile de cult in care sunt pictate diferite personaje mai mult sau mai putin mioritice gen Becali, Vanghelie, Mazare etc, ducand mai degraba cu gandul la un metraj Looney Tunes decat la un loc de rugaciune?
Dar lasa ca va trageti voi acum catindrala mantuielii neamului, constructie de cateva (sute de) milioane de euro, pe seama prostimii balcanice care nu realizeaza inca faptul ca progresul economic si filosofic occidental s-a datorat nu pomenilor si misticismului, nici exorcizarilor gen Tanacu, ci stiintei, disciplinei si studiului organizat in institutii de invatamant deschise pe langa biserici. Dar barbosilor in plina criza nu le trebuie camine de batrani si de copii, ci vor acum o catedrala a carei costuri de ridicare sfideaza bunul simt.
Nicio istorie a BOR nu a inregistrat parerile unor oamnei de seama ai acestui neam pe care il invoci, AD Xenopol, Sextil Puscariu, Anton Naum (academician) care spunea: „Alipirea Bisericii noastre de biserica bizantina, ne-a compromis limba și ne-a prabușit pana astazi in cea mai ticaloasa ramura a crestinismului care e ortodoxia orientala”, parere enuntata mai mult sau mai putin voalat chiar si de marele Nicolae Iorga.
Dupa infiintarea primei mitropolii ortodoxe in Tara Romaneasca în 1359 si apoi a celei moldovene in 1401, s-au construit sumedenie de manastiri, cu sutele, toate inzestrate cu imense moșii. Datorită asestui fapt, au fost invadate de către calugari greci si 600 de mosii, cu o suprafața ce cuprindea o cincime din cea a Țarilor Romane au fost transferate patriarhiilor din Orient, muntelui Athos și altor manastiri din Grecia. Unele, timp de 400 de ani. O actiune schizofrenica, pe care BOR a considerat-o ca fiind, un lucru normal și a protestat atunci cand principele Cuza a oprit-o.
Sigur ca aproape in unanimitate marii istorici ai religiilor confirma acest fapt, anuma ca ortodocsii sunt cei mai primitivi dintre crestini, drept dovada nivelul intelectual, economic , ideologic existent in Balcani, singura zona de pe fata pamantului unde acest putregai subzista inca.
Cand mai vorbesti de Blaj ai grija sa nu-ti cada limba, caci profesori si preoti formati aici in limba romana cu 70 de ani inaintea deschiderii scolirlor de limba romana din actuala capitala s-au raspandit apoi prin alte institutii de invatamant gen Iasi, Bucuresti, Targoviste…In vreme ce in manastirile ortodoxe timp de sute de ani nu s-a intamplat aproape nimic, calugarii au stat si au vegetat, sau mai rau, s-au sodomizat.
Voi suferiti pentru cei 5000 de oamnei morti in Inichizitie, fara sa amintiti de cei 10.000 de tarani tradati si omorati in 1907, sau cei 100.000 de oameni (printre care preoti si credinciosi greco-catolici) omorati in inchisorile comuniste, in stransa colaborare cu inaltii ierarhi din „biserica muma”.
In Tarile Romane n-ati avut școli niciodata. In Ardeal, doar dupa anul 1800, cand ati urmat exemplul unitilor, care aveau scoala in fiecare parohie, dar nu si școli liceale, din care, unitii aveau in 1948 un numar de 34, iar ortodocsii doar 3. Dar la 1 decembrie 1948 avea sa inceapa apocalipsul…
Cat despre comparatia dintre lumea occidentala si cea balcanica, banuiesc ca ai un graunte de creiei in capsorul tau sa nu mergi prea departe, cacai astfel de discutii chiar nu-si au rostul…

Carcotasul 8 ianuarie 2014 at 12:09

La Alba-Iulia in 2007, Arhiepiscopia Romano -Catolica a sarbatorit 1000 de ani de la infintarea Episcopiei Romano-Catolice in Voivodatul lui Gyula!

fidel kastro ruz 8 ianuarie 2014 at 9:16

@ Blasius 1754 jos palaria.am ramas mut.

Bail Request 8 ianuarie 2014 at 12:28

fidele, n-am prea inteles – replica ta este una ironica sau serioasa ?

marius 8 ianuarie 2014 at 15:31

da… acum trebuie sa ne inchinam la papistasi si franciscani ca sa fim la moda… astia s-au straduit 2000 de ani sa-i deznationalizeze pe romani si nu au reusit. de acord cu razvan, este neinspirata amplasarea acelei statui acolo…

Carcotasul 8 ianuarie 2014 at 21:14

Lasa @Marius, ca la asta(deznationalizare), sunt asi popii ortodoxi, ungurii si turci nu au reusit, dar ortodoxi, au viciat limba romana cu 24% cuvinte slavone, ca din „dragoste mare de arginti”, faceau slujba in limba slavona!

razvan 8 ianuarie 2014 at 15:59

sa sumarizez:
1. numele Razvan este un nume de provenienta greaca sau iraniana. Mai citeste istorie, nu ceea ce dai pe google; faptul ca tie nu iti place acest nume ma lasa rece
2.sfintii sanctificati de ortodocsi nu au fost cu nimic mai depravati decat cei ai catolicilor… la fel, citeste istorie nu prosteli de pe net
3. nu sunt de acord nici eu cu catedrale peste catedrale si mantuiri… duci discutia intr-o zona unde poti sa-ti exprimi frustrarea religioasa. Aceasta inseamna de fapt impotenta de a argumenta si de a ramane in tema unei discutii…
4. repet, tot ce s-a intamplat in Scoala Ardeleana a fost un lucru benefic dar nu s-a datorat catolicismului si in general nu s-a datorat religiei. Iara schimbi vorba si te aberezi pe langa subiect. Daca acei oameni nu treceau la catolicism, nu-i lasau ungurii nici in ruptul capului sa-si faca scoala in limba romana
5. daca vorbim de schizofrenie, barbarii si primitivism, biserica catolica nu este intrecuta de nimeni in Europa, pe langa inchizitie (unde iara dezinformezi cu nr victimelor), cretinismul cruciadelor a surprins atatea minti luminate de-a lungul istoriei. Apetitul razboinic al religiei a atins apogeul si macelurile inutile la care au fost supusi oamenii din Levant.
6. legi religia de dezvoltarea economica si aici iarasi dezinformezi. Este pe undeva normal atata timp cat citesti istorie de pe google. Mai informeaza-te.
In general nu exista in aceasta discutie „voi”si „noi”… eu nu sunt nici preot nici habotnic religios… am impresia insa ca tu esti preot papistas dupa discursul de mai sus.
In concluzie, imi reafirm parerea ca bis catolica impreuna cu ordinele calugaresti infiintate si trimise in Transilvania a fost un element de deznationalizare a romanilor si de convertire fortata la credinta vestica.
Cu aceasta eu am terminat. Tu daca vrei, continua.

matahala 8 ianuarie 2014 at 19:56

razvan, nu ai dreptate in citeva privinte

1.-spui ca scoala ardeleana nu a avut nimic de a face cu catolicismul si cu religia. Gresit. Carturarii ardeleni erau aproape toti uniti cu Roma. Unirea cu Roma a unei parti din Biserica Ortodoxa din ardeal a avut ca efect accesul la scoli a unui numar insemnat de romani.Dintre acestia s-au ridicat carturarii scolii ardelene. Daca nu ar fi existat scolile greco catolice, acesti carturari ar fi ramas analfabeti sau daca ar fi vrut sa invete carte ar fi trecut la calvinism asa cum s-a intimplat vreme de 200 de ani.
Si intelectualizarea romanilor a fost un proces de durata, pentru ca unirea cu Roma s-a facut la inceputul secolului XVIII iar carturarii romani au aparut in secolul XIX. Ca sa ridici o natiune din intunericul nestiintei ai nevoie de 100 de ani….

2.-nu ungurii ii opreau pe romani sa mearga la scoala. In perioada respectiva nu existau exacerbarile nationaliste care s-au manifestat abia la 1848. Pur si simplu scolile erau randuite de biserici si nu de clerici. Biserica ortodoxa nu s-a obosit sa randuiasca scoli. Nu a interesat-o. Pana si unii preoti erau analfabeti si faceau slujba dupa ureche si nu dupa carte. Celelalte biserici au avut mai multa grija de enoriasi si au infiintat scoli. Asta este realitatea, nu trebuie sa o negam. Ortodocsilor nu le-a pasat de scoala credinciosilor. Calvinilor sau catolicilor de pilda, da …le-a pasat.

3.-Ungurii nu au impus unirea cu roma pentru ca, razvane draga, in perioada principatului (1526-1700) biserica romano-catolica in ardeal a fost o biserica persecutata!!! I s-au confiscat averile, bisericile, inclusiv catedrala romano catolica din alba iulia.
In perioada principatului, religia dominanta in Ardeal era protestanta. Principii erau protestanti si nu catolici. In perioada principatului catolicii in ardeal abia treceau de numarul de 10.000. !! Unirea cu Roma nu a fost un proces fortat asa cum se spune ci a fost o tactica a austriecilor de a mari numarul catolicilor din Ardeal pentru a se opune, religios vorbind, protestantilor unguri si sasi.

Iar despre esenta rroma a numelui de Razvan, Blasius probabil s-a referit la RAZAVAN SI VIDRA

Status-Quo 8 ianuarie 2014 at 21:25

@matahala,

observ dupa citirea textului tau – si trebuie sa recunosc cu oarecare surprindere – ca esti bine informat pe teme istorice (sa nu zic citit ca poate suna rau).

Nu-mi aduc aminte cu certitudine de orientarea politica insa cred ca e USL de vreme ce spui (e corect) ca ne-am injurat.

Daca da atunci se naste o intrebare mai generala: cum D-zeu de oameni cu anume cultura pot face alegeri atat de gresite cand vine vorba de politica?

Poate e vorba de lipsa de pragmatism. Ma rog…

Ca o observatie generala nivelul dezbaterii politice cu argumente pe forumul asta e mediocru. Spun asta dupa mai mult de un an de cand am inceput sa scriu pe forumul asta.

Si nu se vede nici o ameliorare, din pacate!

Blasius 1754 8 ianuarie 2014 at 18:45

@ radovan Bine ca te opresti aici, ca numai prostii spui. A dat norocul peste mine cu google-ul si wikipedia; chiar si alea sunt obiective, chiar daca cu informatii mai putine cred, e clar insa ca din istoriile voastre bisericesti fabricate sub comunism nu prea are omul ce invata, scrise de niste barbosi tradatori si colaboratori ai securitatii; cele reale, de dinaintea lui`48, au ramas ferecate in biblioteca academiei.
Despre oportunitatea Unirii cu Biserica Romei si despre valoarea Scolilor Blajului s-au pronuntat unii dintre cei mai mari intelectuali din istoria tarii noastre, de la Anton Naum la Nicolae Iorga, de la Petre Tutea la Mircea Eliade, insa sigur ca din `48 pana in `89 nu s-a putut vorbi deschis, iar preotii si intelectualii greco-catolici care au refuzat trecerea la ortodoxie au fost executati, inchisi sau pusi la munca silnica. In anii comunismului ceausescu (cu „c” mic) in colaborare cu barbosii pravoslavnici au refuzat vizita Papei in Romania pe motiv ca „ar agita spiritele”.
Revenind la Unirea cu Roma latina, la latinitatea pe care o tot invocati desi sunteti mai aproape de Bizant decat de Cetatea Eterna, i-as cita pe Eliade (la centenarul deschiderii Scolilor Blajului, 1854): „Faclia aprinsa la Blaj acum 200 de ani n-a mai putut fi stinsa de atunci – şi nici nu se va stinge vreodata… Odată trezita conştiinţa latinitaţii noastre, nimeni şi nimic n-o mai poate nimici; de generaţii ea face parte din însaşi conştiinţa noastra de romani. Limba, literatura şi cultura romaneasca moderna poarta pecetea faurita la Blaj”. Iar Nicolae Iorga conchide: „Fara unirea in credinta cu Roma, nu erau scolile mari din strainatate pentru ucenicii romani, aspri in ale invataturii; nu era, mai ales, acea mare scoala pentru inima poporului nostru, care a fost Roma insasi”.
Istoriile de seminar, ca și publiciștii ortodocsi nu mentioneaza nicaieri că biserica lor n-a avut ca preocupare ridicarea nivelului cultural al credincioșilor. N-au avut nicio școală, asemenea Bisericii catolice, al cărei principiu acesta este . Mănăstirile lor, cu sutele, n-au produs aprope nimic. Până și preoții lor au avut o pregatire minimă. Se face mare caz, considerând că a fost o adevărată catrastrofa, desprinderea ardelenilor de biserica calviniztă și s-au unit cu Biserica Catolică. Au ieșit din starea de întuneric cultural, analfabetism și barbarie și-au deschis școli, cu 65 ani înaintea celei din București, școli ce s-au îmulțit pe parcurs…în Ardeal existau niște mănăstiri, în majoritatea lor, niște bordeie, în care viețuiau mai ale așa pretinși călugări vagabonzi împreună cu pretinse călugărițe și copiii acestora. Pentru imperiul austriac mănăstirile acestea au constituit o plagă și prin decret imperial au fost desființate, cele care nu aveau o funcție socială, adică, o școală, un orfelinat. Au căzut atunci nu mai puțin de 400 din acestea pe întinsul imperiului. Cei care le populau, au fost izgoniți spre locul lor de naștere, fără să fie întemnițați, cum s-a întâmplat în 1948 cu greco-catolicii. Generalul Bukow a patronat acțiunea, fapt pentru care e blamat până astăzi, acțiunea lui fiind prezentată asemenea apocalipsului…
Caci, cum spunea si Emil Cioran, „ortodoxia greco-slava a fost moartea noastra istorica de pana acum. Va fi si de aici inainte, daca nu ne unim si spiritual cu occidentul”.
Adica romanasii nostri, asa cum cunt ei batuti in cap, contribuind din greu la catedrala mantuielii neamului, se declara latini, dar religios trag mai degraba spre Moscova. Chiar si marele Eminescu a ataras atentia: „Voi sunteti urmasii Romei?! Niste rai si niste fameni! I-e rusine omenirii sa va zica voua oameni”.

Blasius 1754 8 ianuarie 2014 at 18:47

Nu mai spuneti nimic, ca si asa vorbiti numai prostii. E bine ca am google si wikipedia, caci din istoriile voastre bisericesti fabricate sub comunism nu am ce afla.

Blasius 1754 8 ianuarie 2014 at 18:59

Scrisesem un comentairu mai lung, insa se pare ca s-a umplut spatiul afectat in acest sens si nu a aparut tot. Despre oportunitatea Unirii cu Roma latina si despre rolul determinant pe care l-au avut Scolile Blajului in formarea identitatii nationale a romanilor, dar si despre greaua lovitura suferita de romani sub ortodoxia greco-slava s-au pronuntat unii dintre cei mai mari intelectali din istoria acestei tari, de la Eliade la Iorga, de la Cioran la Petre Tutea.
Nicolae Iorga: „Fara unirea in credinta cu Imparatul nu era libertatea, pretuirea, recunoasterea demnitati umane. Fara unirea in credinta cu Roma, nu erau scolile mari din strainatate pentru ucenicii romani, aspri in ale invataturi; nu era, mai ales, acea mare scoala pentru inima poporului nostru, care a fost Roma insasi”.
Emil Cioran: „Pentru romani, ortodoxia bizantina este moarte istorica”.

Status-Quo 8 ianuarie 2014 at 19:43

Interesanta discutie.

Nu sunt un cunoscator in domeniu insa poate ca nu numai bisericile sunt la originea inapoierii sau emanciparii unor civilizatii. Poate e si altceva care a existat in vest dar in est nu.

Cat despre cine ce surse citeste aici aveti grija! Istoria e o treaba incurcata mai ales cand trec cateva sute de ani de la momentul evenimentelor. As trata cu detasare absolut orice sursa indiferent de unde vine.

Ceea ce pot vedea azi este intr-adevar o incremenire in proiect a bisericii ortodoxe care pare sa nu-si dea seama in ce secol traim. Asta e, fiecare pasare pre limba ei piere.

matahala 8 ianuarie 2014 at 20:04

exceptind problema rosiei montane, in care si eu si status qvo sintem de aceeasi parere, cred ca acum este pentru prima data cand ii raspund si il aprob pe acest forumist. Pana acum ne-am injurat mai mult sau mai putin justificat.

Istoria este foarte incurcata, dar nu pentru ca nu este cunoscuta ci pentru ca asupra ei s-au coborat interpretari nationaliste romanesti, maghiare, rusesti, bulgaresti..dupa caz.
Aceste interpretari au denaturat istoria si invatamintele ei.

Status Quo are perfecta dreptate cand spune ca probabil nu numai biserica are vina inapoierii estului.

Si tot Status Quo remarca perfect faptul ca Biserica Ortodoxa a pierdut contactul cu realitatea si, probabil, si cu divinitatea

vlad pasculet 8 ianuarie 2014 at 20:15

Blasius 1754 de ce nu te duci sa ploconesti papistasilor si sa ne lasi pe noi in pace? Sau te iei si de mine ca am nume slavon si nu ma cheama Giuseppe? Nu ti-i rusine ma nesimtitule??? Cred ca iti trebuie niste pastile…. medicamente !!! medicamente !!!

Carcotasul 8 ianuarie 2014 at 21:19

@Vlade draga prostia nu doare, dar costa! DACA AR DUREA PROSTIA TU SIGUR AI URLA DE DURERE LA REANIMARE!

Blasius 1754 8 ianuarie 2014 at 22:30

Blestemul cazut asupra romanilor nu e de azi de ieri, caci timp de mai multe secole, prin cele 75 de manastiri inchinate Ierusalimului si M.Athos, acesta detinea 1/5-a parte din suprafata Tarilor Romane, iar pe mosiile manastiresti erau 600 de carciumi conduse de egumeni greci, in fiecare an plecau din tara bunuri in valoare de 25 mil. fr. rrancezi, catre Ierusalim, Constantinopol, Muntele Athos.(Nic.Iorga). De aici se trage saracia spirituala si materiala a moldovenilor si a muntenilor, saracie spirituala care in prezent se revarsa din pacate si peste spiritualitatea occidentala in Ardeal, Ardeal care pana in 1948 era in multe zone majoritar catolic, insa cu venirea comunistilor au trecut cu forta la ortodoxia balcanica.
Se aud voci de la asa zisi intelecuali, educati in istoria mincinoasa comunista cum ca romanii ardeleni greco-catolicii sunt sectari, cand in istoria universala sta scris, patru secole romanii, stramosii nostri au apartinut de Roma; au fost deci catolici, din 451, fara voia lor si ortodocsi. Ortodoxie impusa cu ciomagul de talhari cum s-a aratat in mai multe randur. In mil.II. stramosii nostri s-au rugat lui Dumnezeu in biserici in limba greca si slavona, dupa 1700 numai in limba romana, gratie latinizarii aduse prin Scolile Blajului ; din cauza ochelarilor ortodocsi, dupa 1054, romanii, acest neam spurcat de latini, vaca de muls a grecilor, bulgarilor, sarbilor, a rusilor care, in numele ortodoxiei au furat munca romanului, rusii in numele ortodoxiei ne-au ciuntit granitele tarii.. Ortodoxa greco-slavona a pervertit poporul roman, latini, din vitejii lui Traian, in popor de robi si de iobagi fara coloana vertrebrala.
Romanii ardeleni nu sunt sectari cum sustini unii istoricii comunisti, cum sa fie sectari cand ei, s-au intors la Ginta latina? Sectari si Eretici au fost/sunt grecii ei, din ura impotriva Romei. Oare, nu pedeapsa divina este ca din falnicul Bizant a ramas doar amintire. Constaninopolul a devenit Istambul, Catedrala Sf.Sofia este geamie musulmana, care aminteste de victoria musulmanilor asupra crestinilor, iar Patriarhatele Constantinopol Ierusalim, Alexandria si Antiohia, insule crestine intr-un ocean mulsulman?.
Ce au ajuns romanii cu „dreapta credinta” greco-slavona, aflam din cele ce le spune marele Iorga: „Dar oare cand s-ar ridica duhul din tarina al acelor si ar privi peste stranepotii marelui Chesar, Slavitului Aurelian si a inaltului Traian oare in ziua de astazi mai cunoaste-i-ar ? Negresit, i-ar cauta in palaturile cele mari imparatesti, i-ar afla in viziunile si bordeiele cele mai proaste si incenusate, i-ar cauta in scaunul puterii si i-ar afla amarati sub jugul prostimii, i-ar cauta proslaviti si luminati, si cum i-ar afla ? Rupti, goi, amarati, asemanati dobitoacelor ». Si continuand :« Prin glasul vibrant de pasiune a lui Gh.Lazar, a fostului predicator sibian, …vorbea nu « poporul » ci, Scoala ardeleana spre trezirea pastorilor sufletesti, preotilor si boerimii sa le spuna ca nu sunt valahi si nici greci ci, Romani-Romani”.
Ce au insemnat greco-catolicii pentru natiunea romana aflam din cele ce urmaza:« In acest veac XVIII-lea Transilvania se pune deodata in fruntea culturii romanesti, si pune inceputul culturii moderne » (Garabet Ibraileanu). Si asa este, caci Transilvania prin Biserica Greco-Catolica va domnia intreaga viata culturala si sociala si a principatelor pana in preajma unirii de la 1859.
La 1948 s-a urmarit lichidarea intelectualitatii greco-catolice din cauza legaturilor prea stranse cu Occidentul civilizat. Si s-a reusit. Aproape in totalitate. Iar adevarurile ce ies la iveala din `89 incoace dor. Numai bine!

Bail Request 8 ianuarie 2014 at 22:36

Facem ce facem şi încet încet, tot spre politică ducem şi subiectul ăsta. După ce totul a început cu un articolaş nevinovat despre o la fel de nevinovată statuie din bronz a unui, iată, “controversat” personaj din religie, cum spuneam, încet, încet, dar şi destul de subtil, trebuie să recunosc, UNU’ oarecare, obsedat, duce spre politică subiectul şi cu multă perfidie, “scapă” o întrebare “mai generala” spune el, întrebare cam în genul “cum D-zeu de oameni cu anume cultura pot face alegeri atat de gresite cand vine vorba de politica?” – desigur fiind vorba de USL … Parşiv personaj … Desigur, unei asemenea întrebări nu i se poate răspunde decat în aceiaşi notă : „ fiindcă toti cei fară o anume cultură au ales PDL cănd vine vorba de politică „ ! Acum, inevitabil, mă întreb şi eu : După care regulă „de cultură” fac oamenii alegerile „cănd vine vorba de politică ?!!”
P.S Ce aţi citit mai sus este un pamflet. Orce asemanare cu personaje reale este întămplătoare !

Bail Request 8 ianuarie 2014 at 22:40

ERATA – Desigur „când” în loc de „cănd”. Scuze !

vlad pasculet - pentru carcotasul 9 ianuarie 2014 at 10:00

gaina… vezi-ti de cotetzul tau… nu te baga in discutii ca esti pe langa…

Carcotasul 9 ianuarie 2014 at 13:19

Esti un tampit iremediabil, neimportant, unul in plus sau in minus, ce mai conteaza, oricum tara ii plina cu voi!

vlad pasculet - pentru carcotasul 9 ianuarie 2014 at 14:38

măi cârcotasule, tu chiar nu intelegi ca esti o găină ? ce te bagi ca musca in lapte? sau vrei să accezi la gradul de gâscă ?

Carcotasul 9 ianuarie 2014 at 21:32

Asculta ma „nesimtitule”, ca ai un strop de minte(DEASTFEL SUB NIVELUL UNEI GAINI), ASTA O STII SI TU, CA PROSTUL NU II PROST DESTUL, DACA NU II SI FUDUL! VAD CA @Blasius 1754, ii prea ocupat cu punerea in valoare a importantei culturii transilvamene, pentru Romania si romani si nu se coboara ca sa-ti raspunda „pe limba ta”, vorbita in tigania de unde te tragi, SI INVATATA IN CRASMA UNDE ITI BEI „POSIRCA”! Nimeni nu te opreste sa mergi la ortodoxi, ca nici o alta biserica nu ii ataca, fii sigur ca sunt atacati din interior, ca minciuna are picioare scurte! E adevarat ca ea nu ii introdusa in cele 10 porunci, ca popii stiu ce au facut, cand au scris poruncile!
„Toti pe buze au virtute
Si in ei moneda calpa…”,
spunea marele Eminescu, ca parca a scriso la adresa clerului ortodox! Singurul lucru pe care l-a facut ortodoxia, a fost fuga dupa arginti, ” ca desi il marturisesc public pe Iisus, ei au slujit si slujesc doar „Ochiului Dracului”! Apropo daca nu stiai, Ortodoxia are si ritualuri secrete, iar unul dintre acestea ii „initierea in Hora Calugareasca”, fara de care un popa sau calugar novice, nu poate ajunge episcop! Asa ca dragule, traiesteti in liniste prostria, si nu mai deranja pe nimeni!

vlad pasculet - pentru carcotasul 10 ianuarie 2014 at 12:39

Ai pierdut ocazia sa taci. Acum sigur ai urcat la gradul de gâscă. Felicitari !!!