Umiliţi de „vampirii” lui Pădureanu!

Redactia Ziarului Unirea

Descinderea în fieful „Lordului” a reprezentat o cruntă umilinţă pentru aurari, ce au încasat scorul campionatului în Seria a 6-a. Sub privirile lui Nae Manea (antrenor secund la Rapid când Dăscălescu evolua în „Giuleşti”), Jean Pădureanu şi Remus Vlad, „vampirii mici” au călcat în picioare trupa din Apuseni, întăririle de la prima echipă, Tudose, Bawab, P. Anton şi portughezul De Pina reprezentând autorii golurilor pentru o contraperformanţă deranjantă a aurarilor. Bistriţenii s-au distrat, au condus cu 2-0 încă din minutul 5, s-au desprins la 4-0 până la pauză (disperat Dăscălescu a efectuat trei modificări în minutul 39), dar au continuat iureşul şi la reluare când Thaer Bawab, atacantul iordanian a măturat pe jos cu o defensivă jenantă şi şi-a trecut în cont un „hat-trick”, ce a desăvârşit „careul” propriu. Şi dacă în precedentele 9 partide CS Zlatna a încasat 6 goluri, la Bistriţa s-a bătut recordul, cu 7 primite în 90 de minute, Dăscălescu păcătuind prin experimentele efectuate în formula de start, fără şase titulari obişnuiţi.
„Principalul vinovat sunt eu, pentru că am vrut să dau şansa unora să joace, am făcut aiurea primul unsprezece. Am fost penibili, greu de explicat ce
s-a întâmplat, bine că n-am luat 10! O zi neagră pentru mine, mi-a fost efectiv ruşine! M-a deranjat atitudinea afişată, cei de la Gloria au dat totul pentru a demonstra că merită să ajungă la prima echipă, iar ai noştri n-au dovedit niciun pic de orgoliu”, a comentat amărât Dăscălescu. Pentru CS Zlatna au evoluat următorii: Toderaş – Borcea, Al. Man, G. Toma, M. Neagu – Gavrilă (39, Bucur), P. Ciucă, Cos. Cristea (39, A. Câmpean), Şorca (65, M. Bratu), P. Dârjan (39, A. Ianc) – P. Muntean, rezerve Ov. Barna, V. Avram, V. Dârjan. (H.D.M.)