„Trăieşte-ţi viaţa fără etnobotanice”
În perioada 1-15 martie Organizaţia Femeilor Democrat Liberale desfăşoară la nivel naţional campania „Trăieşte-ţi viaţa fără etnobotanice”, o campanie prin care femeile democrat liberale contribuie la conştientizarea pericolului reprezentat de substanţele psihotrope „uşoare” prezente în amestecurile de plante comercializate în magazinele de vise şi cărora le cad victime cu precădere tinerii. Campania se va desfăşura cu precădere în municipiile reşedinţă de judeţ, dar nu numai. În judeţul Alba primul vizat este evident municipiul Alba Iulia, dar, spune Rodica Andronescu, preşedinta OFPDL Alba, campania va fi extinsă pe tot cuprinsul anului creându-se astfel condiţiile purtării acestui mesaj la toate acţiunile pe care femeile democrat liberale le vor organiza în judeţul Alba. Echipe de femei democrat liberale se vor deplasa în cartierele municipiului Alba Iulia şi vor purta discuţii cu locuitorii, le vor împărţi flyere, insigne… De asemenea va fi organizată o masă rotundă la care vor fi invitaţi dascăli, medici, dar şi alte persoane cu infuenţă în societatea civilă pentru diseminarea cât de puternică a mesajului privind consecinţele nefaste ale consumului de etnobotanice. Acţiunea primă în cadrul acestei campanii va avea loc duminică, 6 martie cu ocazia celei de-a patra ediţii a balului „Parfum de primăvară”, un eveniment dedicat femeilor care performează în domeniul lor de activitate, femei a căror valoare profesională este recunoscută fără ca în acest demers să conteze apartenenţa lor la PDL.
Anca DINICĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)