Ziarul Unirea

Traian Băsescu: Adio PDL! Noi astăzi ne-am despărţit definitiv!

Rezultatul alegerilor din PDL nu a fost pe placul președintelui Traian Băsescu. La scurt timp după ce Vasile Blaga a fost anunțat oficial drept președinte al partidului, șeful statului a postat pe rețeaua de socializare Facebook un mesaj în care declară că se desparte definitiv de PDL și se va dedica ”unei alte construcții de dreapta”:

Am văzut finalul Convenţiei PDL, cred că am fost cinstit cu acest partid. Am spus că după aceste alegeri ne vom alege fiecare drumul. Modul în care nu au înţeles să fie democraţi mă face să spun acum, definitiv şi pentru totdeauna: Adio, Partid Democrat! Astăzi ne-am despărţit, ei nu mai sunt o piatră de moară pentru mine, eu nu mai sunt o piatră de moară pentru ei. Mă voi dedica unei construcţii unei alte soluţii de dreapta, cu oameni care nu fug cu urne, cu oameni care acceptă dreptul democratic al construcţiei şi vreau să ştiţi că nu voi face nimic pentru a aduce alături de mine vreo bucăţică din PDL. PDL a demonstrat că poate fi ţinut pe direcţie democratică atâta timp cât a ştiut de un lider autoritar, imediat ce au simţit că pot fi singuri, aripa FSN-istă a răbufnit iar Convenţia de astăzi este proba că 50% din partid este încă ancorat în năravurile FSN. Adio, PD! Adio, PDL! Noi astăzi ne-am despărţit definitiv. Aveţi drumul vostru iar eu îl am pe al meu”, a spus Traian Băsescu.

ELIT

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

11 mai 1968: A început construcția primului autoturism românesc, Dacia

Pe data de 11 mai 1968, în urmă cu 53 de ani, a început construcția primului model Dacia 1100. Câteva… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

26 Comentarii

colonelu' gogu 23 martie 2013 at 21:41

iata ca nici partidul nu l-a mai vrut dupa ce o tara intreaga i-a dat un sut in dos la referendum.

sper ca peste scurt timp dungile de la camasa sa devina mai late, culoarea e cea care trebuie

Horea 24 martie 2013 at 10:50

colonele gogu,

nu esti bine informat: nu se mai poarta tinuta in dungi la institutia respectiva.
A intrat democratia si acolo.

HH 23 martie 2013 at 21:56

LICHELUL CHIAR E „DUS CU PLUTA”- O DOVADA MAI CLARA DECAT POSTAREA FILMULETULUI DIN ACEASTA SEARA NU SE POATE !
LA PUSCARIE SECURIST VOPSIT !

matahala 23 martie 2013 at 22:21

dar noua cand ne spune ADIO si pleaca…..la puscarie de preferat…..

Horea 24 martie 2013 at 10:52

Doar in 2014 ne spune … adio!

fane 23 martie 2013 at 22:24

papagalu asta dupa ce ia bagat in groapa mai are si tupeu

... 23 martie 2013 at 23:08

Oare când ne scăpăm de gunoaiele pdl-iste de la Cupru Min? Sau să înţelegem că este adevărat ce se aude prin Abrud, că PDL are protocol cu PNL? Dacă este aşa, o să aibă voturi la următoarele alegeri câte a avut Monica Macovei la convenţia PDL!

Horea 24 martie 2013 at 11:10

„Oare când ne scăpăm de gunoaiele pdl-iste de la Cupru Min?”

Cand vin cele USL-iste. Doar putina rabdare sa ai.

xyz 23 martie 2013 at 23:56

Basescu la „brutarie”, basescu la „brutarie”… la „brutarie”, basescu la „brutarie”… Poate acum se conving si mebrii PDL pe cine au sustinut la referendumul pentru suspendare. Sper ca ruptura intre el si PDL sa fie una pe bune si camasa cu „zeghe” pe care o purta in aceasta seara sa devina una reala cat mai curand pentru acest tradator de neam si tara !

Tronf 24 martie 2013 at 8:52

@Status Quo – Vezi coane Fanica, asta-i cusuru- tau: Esti las! Unde-ti sunt comentariile tale inflacarate la adresa „mult iubitului si stimatului” presedinte DEMIS? Ai vazut parodia de ieri, cea cu acazia „marelui Congres” de culoare portocalie? Ai vazut cine sunt adevaratii hoti? De unde, cu fiecare ocazie, la toate alegerile „ai tai”, in frunte cu „preaslavitul” DEMIS, clamau una-ntruna „hotie, ne-au furat, ne-au furat” acum, adica ieri, „s-a arata sfanta dreptate”: hotii portocalii si-au dat arama pe fata si s-au furat chiar intre ei! (ha,ha,ha, vorba Demisului…!)Halal! Si ca spectacolul de circ sa fie complet, spre final a aparut si circarul sef, cluwnul DEMISAKE, cu un excelent numar de pantomima! Hai pa, coane Fanica, sau vorba lui Demisake- adio! (ha,ha,ha!!)

Status Quo 24 martie 2013 at 9:57

Troamfi-Troamfi,
(sau gigi) sau 7,4 sau cum ti-oi mai spune.
Ai rabdare pasarico, ai rabdare! Nu te grabi ca fata mare la maritat.

Tronf 24 martie 2013 at 13:55

Coa sa spui si matale ceva Coane Fanica, ca doar vorba lui Rabindranath Tagore: „pasarea, malai viseaza”!!Drept sa-ti spun, ma chiar distrez, adica ma chiar distrez de ieri incoace: Mi-era dor de o emisiune TV din copilarie: „Comici vestiti ai ecranului: Ma distram mult urmarind acele „cinci minute” cu Buster Keaton, Chaplin, Stan si Bran ( si altii).Mare parodie, coane…!
Sincer sa fiu, nu mi-am inchipuit, pe vremea-aceea, ca poate exista o parodie mai mare, coane Fanica, draga! „Asteptarea” mi-a fost inselata ieri, mosulica, cand, dupa ce, culmea, ce sa vezi „neicusorule”, dupa ce romanii i-au tras peste 7 milioane de suturi in cur, insasi „ai lui”, ditamai membrii partidului de suflet, I-au (te rog sa remarci, am scris I-au, cu majuscule), deci I-au tras „Prea-maritului” si un pumn in barba si l-au „bagat afara”, adica l-au determinat sa spuna „adio” PDL-ului sau drag! Mai ce chestie! Mai ce parodie! Mai ce circari! Mai ce panglicari! Mai ce caraghiosi! Mai, mai!! In orce caz, asta cu postarea Demisului pe facebook, le intrece pe toate, e chiar de cascadorii rasului! Mama, ce mai presedinte avem, sa ne traiasca!

Status Quo 24 martie 2013 at 21:37

Vezi sa nu mori de ras.
Si scrie mai putin ca nu-i concurs de compuneri.

Tronf 25 martie 2013 at 11:53

Bun sfatul matale coane Fanica, dar ma abtin foarte greu sa nu rad! Mai ales cand ii vad pe „astia” portocaliii cum nu-si dau rand care sa fure mai mult, tocmai ei, „cinstitii” se ciuruiesc acuma intre ei si culmea, nu recunosc nici unii…! E ca si cum matale i-ai fura suzeta nepotelului, mamica lui te-ar surprinde cu ea in gura, sugand, iar d-ta ai spune ca e Teodor Baconschi furand voturi la Ambasada Frantei…! Pai cum sa nu razi, cand, peste toate, asa ca sa incununeze apogeul penibilului, seara apare si un mascarici sa-si ia adio…!!!

Tronf 24 martie 2013 at 8:56

Erata – citeste clownul, in loc de cluwnul, scuze, greseala de dactilografie!

Status Quo 24 martie 2013 at 9:49

Mai copii,
de ce nu va apucati voi de comentat altceva? Ai? Poate de fotbal…

Aceleasi ciocanitori ciocanesc in aceeasi gaura pana n-o sa-si mai poat ascoate ciocul din ea.

Nu-i nimic mai penibil decat sa vezi o gasca de frustrati (nu voi, altii…) care isi exhiba prostia (ca pana la urma de asta vorbim, de prostie, da stati linistiti ca nu de voi e vorba … de altii) scriind trei fraza injurioase.

Bai caraghiosilor, va cade mai bine mancarea acum?
Berea e mai buna? benzina e mai ieftina? Salariul va e mai mare?

Moartea regilor, bucuria nebunilor! Stati linistiti, nu voi, altii…

papagalul 24 martie 2013 at 10:46

Doar un papagal poate ramine tot papagal CHIAR si decolorat. Parca functii de asemenea demnitate TREBUIE OBLIGATORIU sa fie decolorate politic. Acum avem dovada ca tot la partidul prtocacaliu ii fuge cuiva memoria. Rusinos ca prostii nu au iesit la referendum. Acum pot sa-si dea pumni ca nu au votat DEMIS si duc mai departe piatra de moara. Sa nu sti sa pierzi, e tragic !

Horea 24 martie 2013 at 11:22

” Rusinos ca prostii nu ….”

Rusinos ca nu-ti convin normele democratice sau libertatea de opinie!

.Robespierre 24 martie 2013 at 15:55

„Taiatule cu roata”, cam tii cu … „chiorul”… Si-i pacat, mare pacat…

Horea 24 martie 2013 at 16:12

@ Robespierre

1.Pe alte forumuri (ale unor ziare mai „rasarite”) exista posibilitatea de a se acorda voturi (pozitive sau negative)pentru comentariile expuse.
Daca si UNIREA avea asa ceva, ti-as fi dat un „+” (vot pozitiv) pentru inspirata expresie:“Taiatule cu roata”.

2.Asa ca sa nu ne auda nimeni: deocamdata nu „ţin” cu nici o persoana cu functie politica. Inca niciunul n-a reusit sa-mi rezolve vreo problema, sa zic, personala cu influienta sociala.
Deci,”pacatul” nu-mi apartine.

Comunicat important ! 24 martie 2013 at 17:26

Frati pedelisti, nu disperati! Nu disperati, fratilor! Tocmai s-a luat o hotarare importanta la nivel inalt! Lucrarile Conventiei vor fi reluate si in final, cea care va numara voturile va fi doamna Roberta! Asa ca exista toate sansele ca tatucu sa se intoarca…!

blajinul 24 martie 2013 at 18:10

mai….mai….

blajinul 24 martie 2013 at 18:13

e groasa fratilor….este greu sa pierzi,daramite la tine in casa!!!!!!!!!din ciclul,,asa imi plac glumele mele-ha,ha…,,

apoliticul 24 martie 2013 at 19:40

Iertati-l si voi ca bause omu ceva de suparare…

Ottonel 25 martie 2013 at 12:59

Apoliticule, la cat e de beat tot timpul, asta-i suparat rau !

MISCAREA LEGIONARA 25 martie 2013 at 12:50

BASE…TU SA SPUI,ADIO LUI NEVASTA-TA,SAU LUI UDREA,…CA NU-I MAI DAI,SUB FUSTA…IN PUPAZA ! SI PE NOI ROMANII,OBIDITI,INJOSITI,…LASANEEEE-LASANEEE,….DU-TEEEE,UNDE O INTARCAT MUTU IAPA,…ADICA,LA DRACU-N PRAZNIC !!! UITI,CE-AI FACUT PE LA ANVERS,CIND AI DAT FOC,ETC…!POATE I-TI FACE MERKEL,PARTID BENGOS…ACUM,CA ESTI LIBER,DE CONTRACT…CA JUCATORII PROFESIONISTI !!!