Testele medicale și vaccinurile vor putea fi făcute și în farmacii, începând de anul următor
Testele medicale și vaccinurile vor putea fi făcute și în farmacii, începând de anul următor
De la anul, pacienţii vor beneficia de servicii contra cost în farmacii. De exemplu, testele de glicemie sau de colesterol vor putea fi efectuate şi de un farmacist. Mai mult, tot acolo îşi vor putea face vaccinul gripal.
Ministerul Sănătăţii a elaborat de curând un ordin care le va permite farmaciilor să efectueze diferite servicii pentru pacienţi. Cum ar fi consilierea în anumite afecţiuni oncologice, sau efectuarea unor teste de verificare a glicemiei sau a colesterolului. Însă pentru asta, farmaciştii vor urma nişte cursuri în cadrul UMF şi abia apoi sunt declaraţi apţi în fața pacienţilor.
Reporter: „Se va face în farmacie şi vaccinul gripal. Nu toţi farmaciştii ştiu probabil să facă o injecţie.”
Mihaela Paraschiv, farmacist-șef: „M-am făcut farmacist că mi-a plăcut mai mult chimia decât fizica. Nu este nicio problemă pentru mine să fac un vaccin. Farmacistul poate să facă mult mai multe decât e oficial recunoscut că poate să facă.”
Pentru vaccinul gripal, de exemplu, trebuie un loc special amenajat şi dezinfectat după fiecare pacient. Cum ar fi biroul farmacistului.
Nu toate farmaciile vor putea acorda aceste servicii. Fie pentru că nu au un spaţiu adecvat, fie că nu şi permit să angajeze personal în plus.
Beatrice Speteanu, farmacist-șef: „Clar acelui pacient ar trebui să i se acorde un timp special, ar trebui să fie cu programare şi încă un farmacist care să fie dispus să stea doar pentru acest lucru. Presupune angajare de personal. Trebuie să existe circuite separate pentru cine vine pentru consiliere, cine vine screening, cine vine pentru vaccinare. Nu se poate ca acum, un pacient care este bolnav să stea să aştepte după unul care caută suplimente sau cosmetice.”
Femeie: „Este o idee grozavă pentru că nu mai stai la coadă la doctor nu ştiu câte ore, poate că te grăbeşti.”
Beatrice Speteanu, farmacist-șef: „Cel mai uşor ar fi pentru cei care vor o glicemie sau un colesterol, inclusiv la cost. Decât să cumperi un aparat şi consumabilele, este mai ușor să vii o dată în farmacie cu programare.”
Oana Grigore, purtătorul de cuvânt al Ministerului Sănătății: „Noi discutăm în acest moment cu Casa de Asigurări de Sănătate. Se urmăreşte ca o mare parte să fie decontate alte servicii, vor fi plătite chiar de pacienţi.”
Serviciile acordate de farmacişti vor completa activitatea medicilor de familie.
Răzvan Prisada, vicepreședintele Colegiului Farmaciştilor: „Ar trebui să se lege foarte bine cu activitatea medicilor de familie. Informaţia colectată trebuie să ajungă şi să închidă cumva cercul la medicul de familie. Orice determinare de parametrii biologici făcută în farmacie va avea relevanță numai dacă va fi transmisă medicului de familie.”
Ghidurile de implementare vor fi făcute în următoarele 2 luni, iar farmaciile vor trebui să le pună în aplicare în alte trei luni.
Sursa: stirileprotv.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








