SURSE | „Lălăiala” de la Alba Iulia, de la 1 Decembrie, a lui Grigore Leșe, a costat circa 6.000 de euro
SURSE | „Lălăiala” de la Alba Iulia, de la 1 Decembrie, a lui Grigore Leșe, a costat circa 6.000 de euro
Deși îi critică pe patrioții care „vin de 1 Decembrie îmbrăcați în haine ţărăneşti”, artistul Grigore Leșe se pare că și-a umplut buzunarele de bani, de 1 Decembrie, la Alba Iulia.
Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, tot spectacolul ar fi costat 179.500 de lei din care „lălăiala” lui Grigore Leșe ar fi costat circa 6.000 de euro.
Reamintim că Grigore Leșe a spus că melodia „Așa-i românul”, este un cântec de origine maghiară.
Citește și: Grigore Leșe, acuzat de Furdui Iancu și Veta Biriș. Cei trei artiști au împărțit scena de Ziua Națională la Alba Iulia
”Intelectualul” Grigore Leșe denotă o incultură crasă, susținând că termenul „polog” ar însemna „pământ”, însă dicționarul arată clar faptul că „polog” reprezintă un regionalism care înseamnă „cantitate de iarbă (sau de alte plante) cosită dintr-o singură mișcare de coasă; mănunchi de fân sau de grâu secerat (care urmează să fie adunat sau legat în snopi)”.
Moții, oamenii din Apuseni, folosesc regionalismul ”polog” pentru fân, iarba uscată, în niciun caz pentru ”pământ”.
Sigur, dicționarul explicativ prezintă și alte sensuri ale cuvântului ”polog”, dar niciunul, nu are nicio legătură cu ”pământul”. Având în vedere zona din care au fost culese versurile cântecului, adică Alba-Sibiu, sensul regionalismului ”polog” este cel menționat anterior, de fân, iarbă cosită, eventual căpiță, snopi etc.
De asemenea, concertul lui Grigore Leșe este motivul pentru care artificiile au fost amânate.
Oamenii adunați în Piața Cetății pentru a admira focul de artificii și-au exprimat nemulțumirea în postări pe rețelele de socializare în care cereau lămuriri privind întârzierea, dar și ora la care avestea vor avea loc.
Spectacolul de artificii a început totuși în jurul orei 21.40, după mai bine de o oră de întârziere, și deși au fost spectaculoase, mulți oameni, în special familiile cu copii au renunțat să mai aștepte și au plecat spre casă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări Festivalul Internațional de Folclor Aiud, a ajuns la cea de-a XII-a ediție, și se desfășoară în perioada 25- 28 iulie 2024. Municipiul Aiud este gazda a peste 300 de dansatori și interpreți, membri ai ansamblurilor folclorice […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3