Nicolae Ciucă - 2024

Sportul Studenţesc – CSU LPS Alba Iulia 51-62

Redactia Ziarului Unirea

PSD - Alegeri Prezidențiale 2024

Gruparea din Cetatea Marii Uniri şi-a atins scopul şi a câştigat al treilea meci consecutiv în cadrul grupei A2 din Divizia A de baschet feminin. A fost Sportul Studenţesc Omnilogic Bucureşti – CS Universitatea “1 Decembrie 1918” LPS Alba Iulia scor 51-62 (18-15, 13-14, 12-15, 8-18), o partidă disputată sub semnul echilibrului (s-au consemnat 10 schimbări de lider pe tabelă şi nouă egalităţi), vizitatoarele detaşându-se în ultimul sfert, adjudecat la o diferenţă de 10 puncte.
Pentru albaiulience au înscris Elena Dincă şi Adina Pop – câte 14 puncte, Volha Tămărgeanu – 11, Luiza Voinea – 10, Alexandra Uiuiu – 8, Silvia Grădinaru – 3 şi Carmen Negru – două. CSU LPS Alba Iulia şi-a păstrat fotoliul de lider, iar partida din runda a 4-a ce trebuia să se dispute sâmbătă, 19 februarie, acasă cu urmăritoarea Universitatea Cluj Napoca (tot maximum de puncte, coşaveraj inferior) a fost amânată pentru luna martie, la cererea studentelor de pe Someş. “Veneam după o pauză îndelungată, am intrat mai greu în joc, însă după primele două sferturi am reuşit să impunem ritmul”, a precizat antrenorul George Lăncrăjan, deranjat de prestaţia arbitrilor. “Am avut multe eliminări prea uşor acordate, arbitrajul a fost tendenţios”, a mai spus tehnicianul ardelencelor. Pe de altă parte însă, miercuri de la ora 18.00, CS Universitatea “1 Decembrie 1918” LPS Alba Iulia va evolua în deplasare în prima manşă a turului secund din Cupa României în compania echipei SCM CSŞ Craiova (locul al treilea în grupa 1-8), echipa olteană debutând astfel în cupă. (H.D.M.)

FOTO | Vicențiu Stoica, Tenis Club Sun Alba Iulia, locul I la Târgu Mureș: „Pasiune și ambiție”

Cezar Lancrajan

Vicențiu Stoica, Tenis Club Sun Alba Iulia, locul I la Târgu Mureș: „Pasiune și ambiție” Victorie pentru Tenis Club Sun din Alba Iulia într-o competiție sportivă desfășurată la Târgu Mureș, acolo unde sportivul Vicențiu Stoica si-a adjudecat locul I la categoria nivel roșu. Citește și: FOTO | „Cupa Alba Junior”: Tenis Club Sun, șase mici […]