Sâmbătă, CSO Baraolt – CSU Alba Iulia | Returul, o formalitate pentru studenți, deja promovați în Liga a 3-a!
Sâmbătă, 25 iunie, de la ora 17.30, este programat returul din cadrul barajelor de promovare în Liga a 3-a. CS Universitatea Alba Iulia, reprezentanta Albei nu mai are niciun fel de emoții în privința accederii în eșalonul superior, după victoria devastatoare de pe “Cetate”, scor 11-2, în urmă cu o săptămână.
Cea mai netă diferență de scor înregistrată în cele 19 confruntări înseamnă o promovare fără emoții pentru studenții din Cetatea Marii Uniri, obiectiv realizat încă din jocul tur. În Covasna se joacă numai pentru a se bifa competiția, dar cu siguranță oponenții vor să-și ia revanșa după umilința trăită, iar “alb-albaștrii” au parte de ultimul joc din postura de echipă din al 4-lea eșalon competițional.
“Ne așteaptă un meci dificil pentru că sunt sigur că CSO Baraolt vrea să facă un joc bun în fața propriilor suporteri. Noi trebuie să rămânem concentrați și să dovedim că suntem o echipă matură și unită”, a spus antrenorul Mihai Manea.
“Principalul” albaiulienilor a mai activat în Liga a 3-a la Performanța Ighiu, CS Ocna Mureș și Unirea Alba Iulia, dar este la primul baraj și prima promovare din carieră. Va absenta Cl. Oara, iar R. Trif și Bucurică sunt incerți din pricina unor probleme medicale.
CS Universitatea Alba Iulia este a treia echipă din Alba care în ultimul deceniu a realizat tripla (event județean și câștigătoarea barajului de promovare), precedentele fiind Performanța Ighiu (2015) și Șurianu Sebeș (2017, care însă nu s-a înscris și s-a desființat).
Au mai promovat în Liga a 3-a, fără joc, Gloria Băneasa (Constanța) și Silvicultorul Maieru (Bistrița Năsăud) întrucât Viitorul Murighiol (Tulcea) nu a îndeplinit criteriile de participare, iar Viitorul Borș (Bihor) a anunțat că nu are posibilități financiare. În Regiunea 3, Centru, unde evoluează și campioana din Alba, în tur s-au înregistrat rezultatele: ACS Târgu Mureş– CS Gheorgheni (Harghita) 4-1, Olimpic Zărneşti (Brașov) – Inter Stars Sibiu 1-1.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)