„S-ar putea să nu mai aducem antrenori pentru retur”, afirmă Sarmeş
FC Unirea Alba Iulia are dificultăţi financiare evidente, situaţie care îngreunează şi negocierile cu eventualii tehnicieni care să preia frâiele divizionarei secunde. „S-ar putea să nu mai aducem alţi antrenori în retur. Noi ne gândim acum să facem rost de bani pentru a duce la bun sfârşit campionatul”, a afirmat acţionarul Marian Sarmeş, fostul preşedinte al Consiliului de Administraţie. Deşi s-a vehiculat intens în ultima vreme numele lui Ioan Sdrobiş (Farul Constanţa), oficialii unirişti susţin că acesta nu este în vizorul „alb-negrilor” şi nu nici s-au purtat negocieri. „Nimeni din club n-a luat în calcul această posibilitate, numele său nu intră în calcule”, a conchis Sarmeş. „La Constanţa e terminată treaba. Am fost contactat de o persoană de la Alba, dar nu din conducere, au fost discuţii colaterale. Nimic concret, sau serios şi oricum, n-aş accepta propunerea în orice condiţii”, a afirmat ieri Sdrobiş. Surse apropiate formaţiei ardelene susţin că o soluţie de luat în seamă ar fi totuşi Ioan Tătăran, tehnicianul băimărean ce activează la Unirea Dej, totul depinzând însă de modul cum uniriştii vor identifica resursele financiare pentru primăvară.
În acelaşi context, să mai menţionăm faptul că doar portarul Vlad Ignat (15 ani, component al lotului naţional Under 16) va pleca vineri, 14 ianuarie, pentru a susţine câteva zile probe de joc la Celtic Glasgow. „Mi-a spus impresarul că grupa mea de vârstă a clubului Celtic are jocuri de verificare la începutul lunii februarie, aşa că deocamdată nu mai fac deplasarea în Scoţia. Am înţeles că sunt şi alte cluburi din Germania interesate să mă vadă la lucru în viitorul apropiat”, a spus mijlocaşul Nicuşor Stanciu (17 ani), internaţional de juniori Under 19. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)